Metsä Board celebruje zdobycie nagród Pro Carton ECMA 2015
2 Oct 2015 09:44

Cztery opakowania kartonowe wykonane z tektur Metsä Board zdobyły nagrody Pro Carton ECMA 2015, w tym główne wyróżnienie – nagrodę w kategorii zrównoważonego rozwoju w roku, w którym szczególnie podkreślano wyjątkową przyjazność tektury dla środowiska naturalnego. Produkty Metsä Tissue były użyte również przez zwycięzców w poniższych trzech kategoriach: kosmetyki, napoje, produkty farmaceutyczne.

„Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tego, że docenia się zalety tektury jako wszechstronnego i przyjaznego dla środowiska materiału, który można wykorzystywać na wiele innowacyjnych sposobów, dla pożytku konsumentów, zwiększenia atrakcyjności produktów w punktach sprzedaży i obniżenia kosztów” — powiedział Mika Paljakka, VP Sales EMEA, Metsä Board. „Chcielibyśmy pogratulować wszystkim, którzy mieli swój udział w powstawaniu wizji, projektowaniu i produkcji zwycięskich opakowań”.

Nagroda w kategorii zrównoważonego rozwoju została przyznana opakowaniom nowych produktów zbożowych Fazer Alku, które zostały uznane za znaczące dokonanie na drodze do utrzymania równowagi ekologicznej. Jurorzy docenili design i wygodę użytkowania, a także wysoką zawartość tektury, która powoduje, że te opakowania idealnie nadają się do recyklingu. Do produkcji tych pudełek jest używana tektura Simcote spółki Metsä Tissue.

Zdobywcą nagrody w kategorii kosmetyki jest mające kształt walca opakowanie chusteczek higienicznych Müller Soft Star Tissue Duchesse, wykonane z tektury Metsä Board Carta Solida. Sędziowie podkreślali oryginalność kształtu i konstrukcji, przyciągające uwagę podczas ekspozycji na półce sklepowej. Docenili również miękkość, wytłoczenia i wykończenie powierzchni, zwiększające atrakcyjność opakowania.

W kategorii opakowań farmaceutycznych zwycięzcą jest opakowanie wielosztukowe przeznaczone dla badań klinicznych, wyprodukowane dla firmy Hoffman La Roche z użyciem tektury Carta Elega, dostarczanej przez spółkę Metsä Board. Jurorzy zwrócili uwagę, że fiolki o różnych kształtach i rozmiarach są bezpiecznie utrzymywane we właściwej pozycji wyłącznie dzięki inteligentnie zaprojektowanemu opakowaniu, bez stosowania pianki lub innych wypełniaczy. Istotne znaczenie ma również aspekt środowiskowy – mniejsza ilość odpadów, obniżone koszty transportu i pełny recykling, dzięki wykorzystaniu tektury jako jedynego materiału opakowaniowego.

Zdobywcą nagrody w kategorii napoje jest ozdobna nakładka na butelkę YO Syrup Carton Sleeve, produkowana dla firmy Eckes-Granini. Przyciągająca wzrok nakładka jest drukowana na tekturze Carta Solida spółki Metsä Board. Jurorzy uznali, że odstająca od opakowania muszka to żartobliwy akcent, nigdy wcześniej niespotykany na półce z syropami. Według ich opinii jest to doskonały pomysł dla dziecięcego rynku docelowego, bardzo dobrze przemyślany pod względem konstrukcji i projektowania graficznego.

Organizowany co roku konkurs Pro Carton ECMA Award przyciąga setki uczestników. Jurorzy wyróżniają innowacyjność projektów, wygodę użytkowania, promocję marki oraz rolę, którą tektura opakowaniowa pełni jako materiał zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Zwycięzców ogłoszono podczas gali nagród, która odbyła się w Bukareszcie w dniu 10 września 2015 r.

Źródło: Metsä Board