Metsä Board instaluje nową maszynę do produkcji tektury opakowaniowej
15 Oct 2015 10:54

Metsä Board kontynuuje program inwestycji 170 milionów euro w rozbudowę zakładów w Husum w Szwecji. Od połowy października do początku stycznia 2016 r. spółka wykona instalację nowej maszyny do produkcji tektury na opakowania składane BM1 i zakończy użytkowanie maszyn papierniczych PM6 i PM7.

„Oszczędne korzystanie z zasobów i bezpieczeństwo produktów nabrały jeszcze większego znaczenia w świecie opakowań detalicznych, gotowych do ekspozycji, a także opakowań dla branży restauracyjnej. W rezultacie rośnie zapotrzebowanie klientów na nasze tektury, wytwarzane z czystych, pierwotnych mas włóknistych. Odpowiadamy na to zainteresowanie, oferując naszym klientom tektury o wysokiej jakości, które zostały opracowane również pod kątem nowych zastosowań” – powiedział dyrektor naczelny Mika Joukio.

Metsä Board podejmuje w obu Amerykach działania marketingowe, promujące zdolność produkcyjną nowej maszyny, która wynosi 400 tys. ton rocznie. Na całym świecie oferuje jej produkty branży restauracyjnej, do takich zastosowań końcowych jak kubki, talerze i tace. Dzięki nowej maszynie do produkcji tektury spółka zoptymalizuje produkcję w zakładach w Finlandii i zwiększy ogólną dostępność tektur o wysokiej jakości.

W tym roku na terenie zakładów w Husum, zarówno w celulozowni jak i we własnym porcie, dokonano już wielu ulepszeń, które sprzyjają rozwojowi spółki Maszyna papiernicza PM8 została przystosowana do produkcji białych linerów z pierwotnych mas włóknistych, które jako BM2 będzie wytwarzała w ilości 300 tys. ton rocznie. Metsä Board oferuje sprzedaż tych produktów, przeznaczonych na opakowania spożywcze i ogólnego przeznaczenia, przede wszystkim w obu Amerykach i w Europie. Spółka planuje również używanie BM2 do dalszej produkcji przeznaczonego dla biznesu niepowlekanego papieru wysokogatunkowego w zwojach, najpóźniej do końca 2017 roku. W wyniku zwiększenia produkcji linerów i wyłączenia maszyn papierniczych PM6 i PM7, do końca 2015 roku z rynku zniknie potencjał produkcji około 500 tys. ton papieru rocznie.

Zgodnie ze swoją strategią Metsä Board koncentruje się na tekturze na opakowania składane i linerach, produkowanych z pierwotnych mas włóknistych. Te produkty zaprojektowano w taki sposób, aby sprawdzały się idealnie w opakowaniach produktów konsumpcyjnych, gotowych do ekspozycji i przeznaczonych dla branży restauracyjnej. Po zakończeniu inwestycji w Husum, na początku 2016 r., spółka będzie mogła produkować ponad 2 miliony ton tektury rocznie.

Źródło: Metsä Board