Metsä Board uruchomiła nową maszynę do produkcji tektury litej w fabryce Husum
20 Apr 2016 10:22

Na początku kwietnia należąca do Metsä Group spółka Metsä Board, uruchomiła nową maszynę do produkcji tektury litej w zakładach w Husum, w Szwecji. W ceremonii przecięcia wstęgi wziął udział szwedzki minister przedsiębiorczości i innowacji – Mikael Damberg. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również partnerzy uczestniczący w projekcie, a także przedstawiciele lokalnych władz i przedsiębiorstw.
Po znacznych zmianach konstrukcyjnych, zakłady w Husum są obecnie zakładami zintegrowanymi, które koncentrują się na produkcji tektur i mas włóknistych. Zakłady są ważnym lokalnym pracodawcą. Projekt inwestycyjny o wartości 170 milionów euro obejmował instalację maszyny BM1 do produkcji tektury litej, która została dostarczona przez Valmet, a także ulepszenia w celulozowni i w należącym do zakładów porcie. Wydajność nowej maszyny to 400 000 ton rocznie. Rynkiem docelowym są obie Ameryki oraz producenci opakowań konsumenckich dla branży gastronomicznej na całym świecie.
„Zakłady w Husum dysponują najlepszą dostępną technologią, pracownikami o rozległej wiedzy technicznej oraz idealną lokalizacją, nad brzegiem morza, gdzie zakłady mają własny port. Te ważne dla naszego sukcesu czynniki będą również pomocne w działalności prowadzonej przez naszych klientów” – powiedział Mika Joukio, dyrektor naczelny Metsä Board.  
W listopadzie ubiegłego roku Metsä Board poinformowała o dodatkowej inwestycji, w wysokości 38 milionów euro, w nową linię do powlekania ekstruzyjnego i związaną z nią infrastrukturę w Husum. Ta linia zostanie uruchomiona w pierwszej połowie 2017 r. Dzięki tej inwestycji spółka będzie mogła rozszerzyć ofertę materiałów przeznaczonych do produkcji opakowań konsumenckich w branży spożywczej i gastronomicznej.

Źródło: Metsä Board