Metsä Board wyjaśnia cykl życiowy fińskich lasów
13 Jan 2023 11:11

Metsä Board, spółka wchodząca w skład Metsä Group, opublikowała serię pięciu filmów przedstawiających cykl życiowy fiński lasów oraz to, jak odpowiedzialna gospodarka leśna wspiera bioróżnorodność lasów i ich zrównoważony wzrost.

Pierwszy film z serii dotyczy odnowy lasu i zarządzania różnorodnością biologiczną, drugi koncentruje się na zarządzaniu młodymi lasami, a trzeci na trzebieży lasu. Czwarty z filmów opowiada o lasach bogatych w rośliny zielarskie, które stanowią zaledwie 1% lasów Finlandii, ale są domem dla połowy zagrożonych gatunków leśnych. Piąty i ostatni film z tej serii skupia się na zmianach klimatu i gospodarce o obiegu zamkniętym.

Naszym celem było wyjaśnienie zrównoważonego cyklu życiowego fińskich lasów w sposób łatwy do zrozumienia i jednocześnie skorygowanie rozpowszechnionych błędnych przekonań. Na przykład zaskakująca liczba osób nadal myśli, że w pełni dorosłe drzewa są ścinane na potrzeby produkcji tektury i papieru. W rzeczywistości produkty te są wytwarzane z masy włóknistej produkowanej metodą chemiczną, do której wykorzystuje się mniejsze kawałki drewna pochodzące z trzebieży lasów i z cieńszych, górnych części drzew; główny pień jest wykorzystywany do produkcji wyrobów drewnianych i tarcicy - mówi Ritva Mönkäre.

Seria filmów została nakręcona w Nemus Futurum, które jest leśnym centrum Metsä Group dla zwiedzających, znajdującym się w Lohja w Finlandii. Filmy są dostępne na stronie internetowej Metsä Board oraz na YouTube.

Opracowano na podstawie informacji Metsä Board