Metsä Board, czołowy europejski producent wysokiej jakości tektur z pierwotnych mas włóknistych, rozpocznie we wrześniu prace instalacyjne w ramach modernizacji maszyny tekturniczej w zakładzie w Simpele, który jest częścią programu inwestycyjnego o wartości 60 mln euro. Inwestycja ta podniesie jakość flagowego gatunku tektury litej MetsäBoard Classic FBB i przyspieszy przejście zakładu na produkcję bez udziału paliw kopalnych.
Unowocześniona tektura MetsäBoard Classic FBB, produkowana z wykorzystaniem technologii powlekania kurtynowego, będzie wyróżniać się lepszą powierzchnią do druku i wyższą jakością pod względem wizualnym. Ta innowacja pozwoli osiągnąć większą powtarzalność druku i lepszą ostrość szczegółów, które są istotne dla wymagających zastosowań opakowaniowych.
Obecnie 89% energii wykorzystywanej do produkcji w fabryce w Simpele pochodzi ze źródeł niekopalnych. Wraz z wdrożeniem nowych technologii oczekuje się, że do końca 2025 roku odsetek ten wzrośnie do 98%, co będzie stanowiło znaczący kamień milowy na drodze Metsä Board, której celem jest osiągnięcie produkcji bez udziału paliw kopalnych i wspieranie coraz bardziej ambitnych celów klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Przerwa inwestycyjna potrwa około pięciu tygodni, a prace obejmą kluczowe instalacje, takie jak całkowita modernizacja sekcji powlekania, rozbudowa części przygotowującej mieszanki powlekające oraz uruchomienie nowej linii pakowania palet. „Przygotowania były prowadzone przez całe lato i przebiegły znakomicie. W najbliższych tygodniach od naszych głównych dostawców przyjedzie ponad 35 ciężarówek z wyposażeniem, a na miejscu będzie pracować ponad 430 specjalistów” – mówi Toni Tahvanainen, wiceprezes zakładu w Simpele. Modernizacja linii produkcyjnej ma się zakończyć na początku października.
Tektura lita MetsäBoard Classic FBB jest produktem referencyjnym dla wysokonakładowych opakowań dla branży spożywczej i farmaceutycznej, gdzie od rozwiązań opakowaniowych wymagana jest wysoka wydajność, niezawodność i stała jakość. „Naszym celem jest zaoferowanie właścicielom marek jeszcze bardziej konkurencyjnej opakowaniowej opcji, zarówno pod względem jakości, jak i wpływu na środowisko. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i wymogi regulacyjne są bardziej rygorystyczne niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi Esa Kaikkonen, dyrektor generalny Metsä Board.
Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board