Model Opakowania – 25 lat inwestycji i innowacji
24 Jan 2023 10:45

Biłgoraj, 6 stycznia 1998 roku. Tego dnia uruchomiono pierwszą linię produkcyjną w zakładzie Model Opakowania Sp. z o.o. Powstało opakowanie na szampana, które w odświeżanej formie produkowane jest do dzisiaj. W roku 2023 pierwszy zakład Modela w Polsce świętuje jubileusz 25-lecia, mając na koncie sprzedaż blisko 5,5 miliarda opakowań!

Ćwierć wieku temu firmę Model Opakowania Sp. z o.o. stanowił jeden, na tamte czasy średniej wielkości, zakład produkcyjny. Wówczas w biłgorajskiej fabryce funkcjonowała hala produkcyjna wyposażona w dwie maszyny przetwórcze, a firma zatrudniała 48 osób.

Dzięki innowacjom i inwestycjom dostosowanym do potrzeb rynku Model dostarcza dziś opakowania nie tylko w Polsce, ale także na Słowację, Ukrainę, Litwę do Niemiec, Francji i Skandynawii. Trafiają one do klientów z trzech zakładów produkcyjnych ulokowanych w Biłgoraju, Czosnowie i Nowej Soli.

25 lat naszej firmy to ciągły rozwój. Zmiany są widoczne we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu jest nasz zespół, a także doskonałe relacje biznesowe, jakie od 25 lat budujemy z klientami oraz dostawcami – zaznacza Krzysztof Jażdżyk, Prezes Zarządu Model Opakowania sp. z o.o.

25 lat Modela w Biłgoraju to blisko 270 mln zł przeznaczonych w tym czasie na inwestycje w park maszynowy, infrastrukturę, a także w przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska i poprawiające komfort pracy. Na terenie zakładu wdrożono m.in. klimatyzację hal, zamontowano filtry przeciwpyłowe, zagospodarowano odpady produkcyjne czy zmodernizowano systemy grzewcze, oświetlenia i wykrywania pożaru. W 2022 roku rozpoczęto budowę trzech kolejnych hal oraz nowoczesnego biurowca. Łącznie zabudowane zostanie ok. 15 tys. m kw. powierzchni pod dachem. Jednocześnie 10 tys. m kw. przeznaczone zostanie pod drogi, place i infrastrukturę techniczną.

Zwiększaniu powierzchni produkcyjnej, rozbudowie parku maszynowego, rosnącej liczbie zatrudnionych, wzroście produkcji i sprzedaży towarzyszyło doskonalenie procesów zarządzania. Firma może pochwalić się certyfikatami: ISO 9001: 2015, FSC CoC oraz BRC gwarantującym bezpieczeństwo opakowań do żywności. Ponadto wdrożono rozwiązania z zakresu Lean Management i Kaizen.

Model Opakowania wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia w prestiżowych rankingach. Tylko w ub. roku zdobyła m.in. Diament Forbes’a oraz tytuł 2. Najlepszego Pracodawcy w sektorze produkcja i przetwarzanie surowców, materiałów budowlanych, metalu i papieru.

Z sukcesu firmy może cieszyć się także społeczność lokalna. Spółka sponsoruje wiele inicjatyw, wspiera także rozwój młodych talentów, poprzez granty, stypendia, konkursy. Konkurs „Wymodeluj Swoje Marzenia” ma już 10 lat i ponad 100 laureatów. Liczba stypendystów Modela w tym roku przekroczyła 50 osób. Kwota rozdysponowana łącznie, tylko na te dwie aktywności to ponad 250 tys. zł

Opracowano na podstawie informacji firmy Model Opakowania