Mondi ogranicza ilość odpadów etykietowych
26 Feb 2024 12:22

Firma Mondi, czołowy globalny producent opakowań i papieru, usprawniła obiegowy charakter przepływów materiałowych w dwóch swoich zakładach produkcji podkładów z Niemiec i Holandii. 95% odpadów produkcyjnych jest obecnie wykorzystywanych jako surowiec wtórny przez inne branże, co osiągnięto dzięki współpracy Mondi z partnerami strategicznymi.

W bliskiej współpracy z branżowymi podmiotami w łańcuchu wartości Mondi zajęła się problemem silikonowanych i powlekanych odpadów papierowych wytwarzanych w zakładach produkujących podkłady etykietowe w niemieckim Jülich oraz holenderskim Heerlen. Obecnie są one rozwłókniane i wykorzystywane jako surowiec wtórny w szeregu nowych zastosowań.

Dwa lata temu Mondi Jülich i Mondi Heerlen rozpoczęły współpracę z Veyzle, holenderskim specjalistą w dziedzinie recyklingu papieru i tworzyw sztucznych, oraz holenderskim oddziałem WEPA Group, ekspertem w dziedzinie zrównoważonych papierów higienicznych. Od tego czasu Veyzle zbiera odpady produkcyjne Mondi z dwóch zakładów i sortuje, rozdrabnia i segreguje różne papiery przed przetransportowaniem ich do WEPA. WEPA opracowała zaawansowaną technologię rozwłókniania w celu odzysku laminowanych i silikonowanych papierów i wykorzystuje je do produkcji papieru higienicznego, takiego jak papier toaletowy i ręczniki papierowe. Wszyscy trzej partnerzy są zlokalizowani blisko siebie, aby ograniczyć transport do minimum.

Ponadto Mondi współpracuje z firmą Soprema, dostawcą wysokiej jakości systemów hydroizolacyjnych i materiałów izolacyjnych, która wykorzystuje odpady z produkcji podkładów etykietowych Mondi jako materiał bazowy do produkcji waty celulozowej, szczególnie korzystnego rozwiązania izolacyjnego, które zwiększa efektywność energetyczną budynków. To partnerstwo przyczynia się do ochrony cennych zasobów oraz do realizacji celów zrównoważonego rozwoju Sopremy, polegających na zwiększeniu udziału materiałów pochodzących z recyklingu i unikaniu odpadów.

Carlos Martinez Ezquerra, kierownik ds. GOZ w dziale Opakowań Giętkich firmy Mondi, mówi: W Mondi postrzegamy odpady jako stratę zasobów i zobowiązaliśmy się do ich wyeliminowania z naszych procesów produkcyjnych w ramach naszego programu MAP2030. W tym projekcie dążyliśmy do bardziej efektywnego wykorzystania odpadów produkcyjnych poprzez ich waloryzację jako surowców wtórnych w innych zastosowaniach. Jesteśmy bardzo dumni z 95% redukcji, jaką osiągnęliśmy w obu lokalizacjach, a teraz z niecierpliwością czekamy na współpracę z CELAB, wiodącą inicjatywą branżową działającą w łańcuchu wartości etykiet samoprzylepnych, oraz budowanie relacji z innymi partnerami w celu dalszej poprawy obiegu materiałów również w naszych innych lokalizacjach w całej Europie.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mondi