Mondi prezentuje nową generację folii do opakowań typu Bag-in-Box
3 Oct 2018 16:10

Jedno słowo, bardziej od wszystkich innych, wpływa dzisiaj na decyzje zakupowe w sektorze opakowań typu „worek w pudełku” (Bag-in-Box, BIB): zrównoważony rozwój. Niezależnie od tego, czy chodzi o wino, soki owocowe czy produkty mleczne, osoby zaangażowane w procesy sprzedażowe – kierownicy ds. produktów i opakowań, inżynierowie oraz agenci sprzedaży – mają za zadanie wynajdywanie zrównoważonych (ekologicznych) rozwiązań opakowaniowych.

Należący do koncernu Mondi austriacki zakład Mondi Styria ma dla nich ofertę w postaci folii nowej generacji, przeznaczonych dla wielowarstwowych produktów BIB do pakowania żywności płynnej i nie tylko.

„Stwierdziliśmy, że możliwe jest zastąpienie koekstrudowanych folii barierowych o grubości 66 lub 70 mikronów koekstrudowaną 50-mikronową strukturą barierową i jako pierwsza firma zaoferowaliśmy taki produkt” - wyjaśnia Günter Leitner, dyrektor zarządzający w Mondi Styria. „Redukcja masy w tym konkretnym przypadku zapewnia zużycie ok. 25% mniej materiału, a dodatkowo ogranicza ciężar transportowano ładunku, a zatem również całkowitą emisję dwutlenku węgla”.

Jeden z klientów Mondi obecnie testuje nowy produkt (którego nazwa to Styria Form Bar 50) i przyznaje, że nie zauważył żadnego negatywnego wpływu folii na możliwości maszyny. Nie musiał również zmieniać konfiguracji maszyny w celu obróbki cieńszego materiału, co podkreśla Leitner.

Dodatkowo Mondi opracowała metodę połączenia standardowych dwuwarstwowych konstrukcji typu Bag-in-Box złożonej z 70-mikronowej koekstrudowanej warstwy barierowej oraz 40- mikronowej warstwy polietylenowej w monofolię Styria Form Bar 90 DW, która ma grubość zaledwie 90 mikronów (a zatem cieńszej o niemal 20%). Mondi udanie połączyło własności obu folii PE oraz folii barierowej w jednej, 90-mikronowej koekstrudowanej folii barierowej.

„Mondi po raz kolejny jest pierwszym i jedynym dostawcą folii technicznych BIB, który może zaoferować ten rodzaj folii ekstrudowanych, umożliwiających klientom tworzenie opakowań jednowarstwowych w miejsce dwuwarstwowych” - mówi Leitner.

Oprócz korzyści ekologicznych, wspomniana innowacja bardzo upraszcza życie klientom, eliminując jeden z etapów procesu przetwórczego oraz umożliwiając użytkownikom zakup i przechowywanie tylko jednego rodzaju folii zamiast dwóch.

Klienci skorzystają również na zaletach skróconego narządu maszyny dzięki konieczności wymiany tylko dwóch – zamiast czterech – rolek, które dodatkowo można wymieniać rzadziej. To wszystko przekłada się na większą wydajność w firmie produkującej opakowania.

Obie wymienione folie nadają się do napełniania na gorąco (w temperaturze do 85ºC) oraz na zimno, gwarantując większą wygodę i elastyczność użycia.

Na podstawie informacji Mondi opracował TK