Moplen HP2409 – najnowszy gatunek PP z Płocka
16 Mar 2016 14:10

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. („Grupa BOP”) są zaangażowane w rozwój i produkcję tworzyw polipropylenowych (PP) stosowanych w procesie wytłaczania i termoformowania. Grupa BOP współpracując z przetwórcami poliolefin w Polsce, doskonale zna wymagania rynku i wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów. Jednoczesna znajomość wymagań przetwórców, jak i trendów rynkowych w segmencie opakowaniowym, pomaga Grupie BOP spełnić nawet największe wyzwania. Ma to swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w szerokiej ofercie produktowej skierowanej do przetwórców wytwarzających sztywne folie do termoformowania.

Odpowiednie właściwości

Homopolimery PP wykazują się dobrym obciążeniem statycznym, podczas gdy kopolimery blokowe mają doskonałą udarność w niskich temperaturach, a kopolimery randomiczne charakteryzują się dobrą przejrzystością. Dostępny zakres produktów oraz wiedza na temat podstawowych parametrów istotnych z punktu widzenia przetwórstwa, pozwalają na dobór optymalnego gatunku, który będzie charakteryzował się odpowiednią wytrzymałością stopu w trakcie termoformowania w fazie stałej oraz będzie wystarczająco stabilny termicznie, aby umożliwić ponowne użycie powstającego ażuru, przy utrzymaniu dużej jednorodności i powtarzalnej charakterystyki skurczowej.

Moplen HP2409

Dziś przezroczyste pojemniki do przechowywania żywności muszą zapewniać projektantowi i producentowi opakowań połączenie optymalnej sztywności z doskonałymi właściwościami optycznymi, aby skutecznie chronić zawartość pojemnika, a jednocześnie eksponować ją w odpowiedni sposób. Mając to na uwadze, Grupa BOP podjęła produkcję najnowszego, rozwojowego gatunku homopolimeru PP pod nazwą Moplen HP2409, który zawiera efektywny dodatek poprawiający jego przezroczystość i sztywność. Ten innowacyjny gatunek posiada znacznie lepsze właściwości użytkowe w porównaniu do tradycyjnych gatunków PP dostępnych na rynku.

Okiem Klienta

Adam Melkowski, prokurent w Kreis Pack Sp. z o.o.

„Kreis Pack Sp. z o.o., która ostatnio została włączona do międzynarodowej Grupy Guillin, jest liderem i czołowym producentem standardowych oraz innowacyjnych opakowań z PP wytwarzanych metodą termoformowania. Opakowania te spełniają typowe i specyficzne wymagania sektora żywienia zbiorowego, czyli handlu tradycyjnego, sklepów wielkopowierzchniowych, gastronomii itp. Opakowania wytwarzane przez Kreis Pack Sp. z o.o., są m.in. wykorzystywane do cateringu, w segmencie garmażeryjnym, cukierniczym oraz do pakowania wielu innych artykułów żywnościowych.

Nowy gatunek Moplen HP2409 z płockiej wytwórni doskonale uzupełnia szeroką ofertę Grupy BOP w zakresie materiałów do termoformowana, a produkty te stanowią podstawę naszej wieloletniej współpracy. Systematycznie rozwijamy naszą wiedzę i oferujemy naszym klientom unikalne, standardowe i nietypowe opakowania spożywcze, które są cenione i uznane na rynku polskim oraz w Europie.

W tych działaniach możemy także liczyć na wsparcie produktowe ze strony Grupy BOP. Przykładowo, ostatnio sprawdziliśmy najnowszy gatunek PP z Płocka – Moplen HP2409, który ze względu na jego wyższą sztywność może być ciekawym rozwiązaniem w przypadku opakowań charakteryzujących się lepszą odpornością na obciążenie statyczne (tzw. top load). Jednym z wiodących trendów obserwowanych na rynku jest wytworzenie lżejszego opakowania o doskonałej estetyce, np. wysokim połysku i bardzo dobrej przezroczystości, które zachęci potencjalnego klienta. Opakowanie takie może łączyć również inną funkcyjność, taką jak wysoka stabilność wymiarowa w trakcie działania podwyższonej temperatury, co jest istotne na przykład, podczas jego napełniania na gorąco lub podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej.”

Ekonomiczny Moplen HP2409

Moplen HP2409 w zastosowaniach do termoformowania oferuje m.in. lepszą udarność w

temperaturze pokojowej w połączeniu z bardzo dużym modułem sztywności przy rozciąganiu (około 2000 MPa) i przezroczystością (zmętnienie ok. 16%). Dzięki temu możliwe jest mniejsze zużycie tworzywa na skutek redukcji grubości ścianek wytwarzanych pojemników i opakowań metodą termoformowania, bez pogorszenia ich funkcjonalności.

Kluczowe zalety nowego gatunku Moplen HP2409 wg producenta:

- Bardzo duża sztywność, która zwiększa trwałość pojemników;

- Znakomita przezroczystość;

- Wyjątkowy połysk;

- Dobra stabilność wymiarowa w podwyższonej temperaturze, szczególnie ważna w przypadku

napełniania na gorąco;

Potencjalne zastosowania konsumenckie: tacki i pojemniki, opakowania o doskonałej przezroczystości, opakowania do żywności, przezroczyste kubki jednorazowe do napojów, kompounding.

Źródło: BOPS