Müller Martini koncentruje działalność na obróbce po druku
26 Nov 2014 12:55

Poczynając od pierwszej połowy 2015 roku firma Müller Martini postanowiła zaprzestać produkcji maszyn drukarskich ze względu na słabą sprzedaż. Firma nie wycofa się jednak z pomocy serwisowej tym klientom, którzy posiadają jej maszyny drukujące na całym świecie. W ramach strategicznej reorientacji Müller Martini skoncentruje swoją działalność na dziedzinie obróbki po druku, którą wzmocniło niedawne przejęcie części działalności serwisowej Heidelberger Druckmaschinen AG w obszarze maszyn zbierająco-szyjących, jak również maszyn do oprawy klejonej.

Drastyczny spadek tradycyjnego rynku maszyn drukarskich w ciągu ostatnich dekad skłonił firmę do skupienia się na nowych segmentach działalności. Firma próbowała wejść na rosnący rynek opakowań z offsetowymi maszynami rolowymi o zmiennym formacie do produkcji etykiet i opakowań giętkich. „Pomimo szeroko zakrojonych inwestycji i lat starań zrezygnowaliśmy z wykorzystywania technologii offsetowych na rynku opakowań, jako że tylko w ograniczonym zakresie udało nam się zrealizować nasze założenia” - powiedział Bruno Müller, CEO w firmie Müller Martini. Firma uważa, że szanse na nadrobienie w pojedynkę strat i pomyślną zmianę sytuacji - pomimo wysiłków - są bardzo niewielkie, a poszukiwania odpowiednich partnerów na rynku opakowań zakończyły się niepowodzeniem.

W tych okolicznościach firma Müller Martini postanowiła zaprzestać produkcji maszyn drukarskich w Maulburg w Niemczech i rozpocząć przekształcanie części produkcyjnej spółki w zakład serwisowy w celu zapewnienia wsparcia serwisowego dla zainstalowanych urządzeń.

Z powodu powyższych zmian możliwe jest zwolnienie ok. 80 pracowników; firma zamierza pomóc im w poszukiwaniu nowej pracy.

Na podstawie informacji firmy Müller Martini opracowała AP