Na zdrowie Oceanu!
30 May 2018 10:46

oznor

8 czerwca, w Światowy Dzień Oceanu, w Akwarium Gdyńskim i na śródmiejskiej gdyńskiej plaży każdy będzie mógł się przyczynić do ochrony podwodnej fauny i flory. Pomogą w tym byli komandosi Formozy, kręg wieloryba, skorupa żółwia, koralowce, ekologiczny ambient, a także szklane butelki i słoiki. Nad akcją czuwać będą Przyjaciele Szkła - Friends of Glass. Co się konkretnie wydarzy i dlaczego namawiamy do wzniesienia tego dnia toastu?

Naukowcy alarmują, że co roku do mórz i oceanów trafia blisko 8 milionów ton plastikowych śmieci. Przy takiej skali do 2050 roku w wodzie będzie pływało więcej plastiku niż ryb! Aby chronić ocean przed degradacją konieczna jest edukacja ekologiczna i konkretne działania. Jedno i drugie będzie miało miejsce 8 czerwca w Gdyni.

Na zewnętrznym tarasie Akwarium Gdyńskiego odwiedzający będą mogli zrobić, wydrukować i zabrać ze sobą swoje zdjęcie wykonane na tle morza w specjalnej fotobudce. Natomiast te osoby, które umieszczą fotografię na swoim profilu facebookowym wraz z toastem „Na zdrowie Oceanu” wzniesionym z wykorzystaniem szklanej butelki (napoje będą dostępne na miejscu) oraz z hasztagami #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska, przyczynią się do przekazania przez Friends of Glass wsparcia finansowego na rzecz organizacji Surfrider.org chroniącej Ocean przed zanieczyszczeniem. Taki toast zostanie wzniesiony i uwieczniony na zdjęciach tego samego dnia w kilkunastu krajach Europy, w których działa organizacja Friends of Glass. Projekt wspiera też specjalnie nakręcony z tej okazji film.

Dodatkowo każdy, kto przyjdzie w piątek 8 czerwca do Akwarium Gdyńskiego ze szklaną butelką lub słoikiem i umieści te opakowania (oczywiście puste) w specjalnym pojemniku do segregacji szkła stojącym przed budynkiem, otrzyma specjalny voucher upoważniający do wejścia tego dnia do Akwarium bezpłatnie!

Atrakcji nie zabraknie również na plaży śródmiejskiej. Tuż przy linii brzegowej obok falochronu pojawi się mobilne laboratorium Akwarium Gdyńskiego. Będzie można w nim zobaczyć nie tylko zwierzęta zamieszkujące pod wodami Bałtyku, ale też mieszkańców Wszechoceanu. Będą to czułe na zanieczyszczenia wody koralowce, twarda jak skała skorupa żółwia morskiego oraz spektakularnie duży kręg wieloryba. Bębniarze i animatorzy zachęcą do umieszczania zdjęć z toastem wraz z hasztagami #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska na swoich profilach, a każda z fotografii dołączy do wspomnianej już akcji wspierającej organizację Surfrider.org. Najzabawniejsze z nich zostaną nagrodzone napojami w szklanych butelkach ufundowanymi przez Selgros Cash&Carry.

Na śródmiejską plażę przybędą również nurkowie z Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej Ticada pod komendą Sebastiana Borka, byłego komandosa Formozy, aby wyzbierać podwodne śmieci w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieliska. Na plaży i w Akwarium będą również autorzy bloga podróżniczego „Tu i Wszędzie”, którzy w mediach społecznościowych pokażą wszystkie działania.

Źródło: Friends of Glass