Najbardziej międzynarodowe targi odbywają się w Kielcach    
16 May 2018 10:21

Targi PLASTPOL w Kielcach od 22 lat są wizytówką polskiej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wystawa stała się jednym z najlepszych wydarzeń tego sektora przemysłu w Europie. Na cztery dni  siedem hal wystawienniczych Targów Kielce zamienia się w pracującą fabrykę. To tylko kilka z wielu powodów, dla których warto odwiedzić Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy w Targach Kielce. Najnowsza edycja startuje 22 maja.   

„To dziś największe targi branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Polsce. Jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Europie. PLASTPOL jest rozpoznawany na świecie, wystawia polskiej branży doskonałe świadectwo – mówi Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce. -  Kiedy targi startowały w Kielcach w 1997 roku, liczyły 83 wystawców. W tamtym czasie zajęły połowę jednej hali wystawienniczej, około 1500 m2. Po 22 latach gromadzą 800 firm, a ekspozycja zajmuje wszystkie 7 hal kieleckiego ośrodka, czyli 34 tys. m2. Od lat kielecka wystawa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zagranicy, w 2017 roku odwiedziło ją 18 900 osób.

Ekspozycja pozwala zobaczyć nie tylko maszyny i urządzenia w akcji, ale także granulaty i inne komponenty oraz technologie recyklingu. Można zobaczyć nie tylko, jak powstają przedmioty z tworzyw, ale także sprawdzić, jak bardzo wydajne są całe linie produkcyjne. To wszystko sprawia, że PLASTPOL jest najbardziej kompleksową wystawą w Polsce, prezentującą przekrój firm związanych z przetwórstwem tworzyw. Targi słyną też z oryginalnych ekspozycji, często wielopoziomowych, które prezentują możliwości firm. 


„Naszą tradycją są, przyznawane podczas prestiżowej gali Platinum Plast, Medale Targów Kielce dla najlepszych. Często prezentowane są z dumą w siedzibach wielu znanych firm z czołówki europejskiej branży. Nagradzamy również najbardziej oryginalne sposoby prezentacji firm. Podczas czterodniowej wystawy w Kielcach nie brakuje liderów rynku o randze światowej, którzy prezentują premiery – mówi Kamil Perz, dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce, od początku dyrektor Projektu PLASTPOL. - Ostatnia edycja umocniła rolę kieleckich targów jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa tworzyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wystawcy m.in. z Czech, ze Słowacji, z Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają.” 

Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin przemysłu. W ciągu minionych 15 lat krajowa produkcja wzrosła aż trzykrotnie. Stały wzrostowy trend utrzymuje się w Polsce od lat. Pozostajemy na 6. miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie – wynika z danych Fundacji PlasticsEurope za rok 2017. Zapotrzebowanie na tworzywa w 2016 roku wzrosło o niemal 7% w porównaniu do roku poprzedniego i przekroczyło 3,3 mln ton. Jednym z motorów rozwoju jest zapotrzebowanie branż produkcji opakowań, urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji. Rozwijający się w Polsce rynek jest bardzo interesujący dla wystawców zagranicznych. Najwięcej wystawców pochodzi z Niemiec i Włoch.

„Ponad 50% wystawców to firmy zagraniczne lub z zagranicznym kapitałem. Z roku na rok ich liczba rośnie. Dzięki dużej reprezentacji zagranicznych firm PLASTPOL jest najbardziej międzynarodową wystawą w Polsce – mówi Kamil Perz. – Targi w Kielcach stały się ważnym elementem strategii marketingowej wielu znanych graczy rynku tworzyw sztucznych. Tegoroczny PLASTPOL zgromadził już wystawców z 39 krajów; to więcej niż w roku ubiegłym, a firmy wciąż się zgłaszają. Poznamy więc ekspozycje firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hongkongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luksemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, ze Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, z Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch.

PLASTPOL to od lat miejsce merytorycznych rozmów branży, konferencji, szkoleń. Jednym z nich są, poprzedzające targi, spotkania wysokiej kadry managerskiej firm przetwórstwa tworzyw sztucznych, organizowane przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Fundację PlasticsEurope Polska. W pierwszym dniu targów Fundacja cyklicznie organizuje konferencję prasową, na której prezentowane są najnowsze, niepublikowane wcześniej dane branży za miniony rok. 

W Kielcach odbywają się także międzynarodowe gospodarcze spotkania – np. polskie i niemieckie firmy dyskutowały podczas PLASTPOLU o potrzebie wzmacniania współpracy. Niemcy to bowiem najważniejszy partner handlowy Polski, do którego trafia 25% krajowego eksportu tworzyw sztucznych. 

Co roku targom PLASTPOL towarzyszy Seminarium Techniczne Plastech Info, w tym roku odbywające się od 23 do 24 maja i skupione na temacie projektowania i rozwoju konstrukcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Kolejną edycję będzie miał także konkurs Omniplast dedykowany wystawcom i popularyzujący wiedzę dotyczącą tworzyw sztucznych oraz technologii ich przetwórstwa. Targom towarzyszą również mniejsze wydarzenia merytoryczne, pokazy, organizowane przez firmy na własnych stoiskach. 

 „Eventy organizowane przez wystawców podczas targów PLASTPOL także należą do ciekawych. Ich bohaterami są często znani sportowcy – dodaje Kamil Perz. – W roku ubiegłym Targi Kielce odwiedził m.in. Piotr Żyła, a także znani siatkarze i siatkarki. Zapraszam na tegoroczną 22.edycję Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol i zapewniam, że nie będzie ona odbiegać od światowego poziomu, do którego przyzwyczailiśmy naszych wystawców i zwiedzających.”

Opracowano na podstawie informacji Targów Kielce