Najbardziej udane seminarium FEFCO w historii
4 Nov 2015 10:55

Rekordowa liczba 958 przedstawicieli przemysłu tektury falistej uczestniczyło w dniach 28-30 października w Technicznym Seminarium FEFCO, które odbyło się w Barcelonie. Jego celem była prezentacja możliwości i szans, jakie oferują najnowsze, „inteligentne” technologie. W porównaniu z poprzednim seminarium z 2013 r. tegoroczna frekwencja była wyższa o 23%.

FEFCO – Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej – przygotowała seminarium, by dyskutować na temat potencjalnych zmian w sektorze opakowań z tektury, które niesie ze sobą koncepcja tzw. „Przemysłu 4.0”. Uczestnicy mieli okazję do rozmowy na temat tego, w jaki sposób technologie w rodzaju chmur danych, Internetu Rzeczy oraz inteligentnej automatyki, podniosą jakość oferowaną przez sektor, zmniejszą ilość odpadów, a także przyspieszą procesy produkcyjne.

Prezes FEFCO Roberto Villaquiran zachęcał delegatów do rozmyślań nad tym, jak nowe technologie mogą pomagać w tworzeniu lepszych, bardziej ekologicznych produktów za mniej. „Nasza produkcja i procesy muszą celować w najwyższą jakość, gdy obsługujemy klientów i odpowiadamy na ich żądanie zredukowania defektów do zera. Wspólnie z dostawcami musimy koncentrować się na zapewnieniu bezpieczeństwa w środowisku pracy naszych pracowników, dla naszego wspólnego dobra. Musimy wierzyć w nasze siły, jeśli chcemy wygrać bitwę” - powiedział. „Nie możemy jednak planować naszej przyszłości bez dostawców, którzy rozumieją i wspierają potrzebę zmian. Wykorzystajmy koncepcję 'Corrugated 4.0' dla udoskonalenia naszej bazy technologicznej, byśmy byli w stanie realizować wyzwania obecne i przyszłe.”

Wiele firm już teraz może się pochwalić nowatorskimi sposobami wykorzystania technologii 4.0 do poprawy swych procesów produkcyjnych. Uczestnicy seminarium mieli okazję wysłuchać prelekcji wybranych producentów na temat tego, jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami, a także dostawców dzielących się swoimi oczekiwaniami wobec sektora tektury falistej.

Program seminarium, zatytułowany „Corrugated 4.0: Smart Factories for Flexibility and Efficiency” został opracowany przez Komitet Produkcyjny FEFCO pod kierownictwem Marca Van Damme'a. W jego trakcie poruszono szereg tematów, m.in.: jak organizować 'inteligentne' zakłady pracy w sposób elastyczny i wydajny; czego konsumenci oczekują od przemysłu tektury falistej; w jaki sposób dane czasu rzeczywistego mogą poprawić wydajność energetyczną w koncepcji Przemysłu 4.0; w jaki sposób wartości biznesowe odznaczają się w łańcuchu dostaw? Uczestnicy dyskutowali, jak zapewnić gładsze powierzchnie podłoży dla ułatwienia zadruku oraz jak tworzyć lżejsze, wytrzymalsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska pudełka.

Jedna z najbardziej angażujących uwagę debat dotyczyła druku cyfrowego i jego znaczenia dla sektora. Podano wiele przykładów, w jaki sposób technologia cyfrowa zmieniła rynek, jak zapewnia wartość dodaną oraz że jest czymś więcej niż niepotrzebna nowinka techniczna.

Seminarium w Barcelonie pokazało, jak inteligentne maszyny i procesy, nowe czujniki oraz systemy detekcji, druk cyfrowy najwyższej jakości oraz precyzyjne procesy inżynieryjne pomagają w przekształcaniu przemysłu tektury w system bardziej elastyczny, innowacyjny, zrównoważony, wydajny kosztowo oraz bezpieczny.

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK