Najwyższej jakości, szybkie i stabilne układanie na paletach
13 Aug 2014 15:33

BEUMER Group jest kompleksowym dostawcą rozwiązań z zakresu systemów napełniania, paletyzacji i pakowania. Do precyzyjnego i ekonomicznego układania na paletach takich opakowań jak worki, kartony, skrzynki, puszki czy tace, BEUMER Group oferuje kompaktowy system BEUMER robotpac. W pełni automatyczny, przegubowy robot realizuje wyzwania kompleksowej paletyzacji i depaletyzacji niezawodnie i efektywnie. BEUMER opracował system chwytaków, łatwowymienialnych i dopasowanych do różnego rodzaju przedmiotów.

Różne chwytaki do różnych zadań

Chwytak widłowy został zaprojektowany z myślą o paletyzacji produktów zapakowanych w worki i kartony. Urządzenie podnosi przedmioty z przenośnika rolkowego i zabezpiecza je przed upadkiem w czasie transportu, przy pomocy mechanizmu dociskającego. Po osiągnięciu pozycji docelowej widły chwytaka wycofują się w płaszczyźnie poziomej, a specjalna płyta wypycha produkt. Chwytak widłowy cechuje się delikatnym przemieszczaniem i precyzyjnym układaniem zapakowanych produktów.

Do jednoczesnej paletyzacji dwóch produktów zapakowanych w worki lub kartony został zaprojektowany również podwójny chwytak widłowy pobierający przedmioty ze specjalnego podwójnego przenośnika odbiorczego. Kiedy pierwszy produkt zostanie umieszczony na palecie, widły podnoszą się do pozycji wyjściowej i narzędzie przemieszcza się do właściwej dla drugiego przedmiotu, pozycji odłożenia. Jeśli oba przedmioty zostały odłożone na palecie chwytak wraca do pozycji pobrania.

Chwytak palcowy został zaprojektowany do paletyzacji produktów zapakowanych w worki, które pobierane są z podnośnika na przenośniku odbiorczym i przenoszone są do pozycji docelowej. Tutaj otwarte zostają główne palce chwytaka, przy czym zamknięte pozostają palce pomocnicze, zapewniając prawidłowe prowadzenie worków w czasie układania. Podwójny chwytak palcowy jest narzędziem najwyższej jakości, gwarantującym maksymalną wydajności paletyzacji.

Chwytaki równoległe i podciśnieniowe, rozwiązania łączone i specjalne

Chwytak równoległy to narzędzie przeznaczone do paletyzacji kartonów oraz innych stabilnych pojemników o równoległych ścianach bocznych. Kluczowym elementem urządzenia są: nieruchoma płyta będąca ogranicznikiem oraz napędzany pneumatycznie element zaciskowy, który dociska karton poziomo.

Chwytak podciśnieniowy jest zdolny uchwycić każdy przedmiot, którego powierzchnia może zostać zassana. W paletyzacji większość stanowią produkty zapakowane w worki. Chwytak podciśnieniowy umieszcza głowice ssącą nad produktem a następnie opuszcza ją na jego powierzchnie. Uruchomiona zostaje pompa próżniowa tworząca podciśnienie w głowicy ssącej. Worek zostaje podniesiony i przeniesiony do położenia docelowego, gdzie po zwolnieniu podciśnienia zostaje odłożony. Chwytak podciśnieniowy znajduje zastosowanie
w procesach paletyzacji o niższej wydajności.

Poza standardowymi systemami chwytaków w ofercie znajduje się także wiele rozwiązań specjalnych i łączonych. Specjalistyczne narzędzia mogą jednocześnie wykonywać zadania dodatkowe, takie jak umieszczanie pustego arkusza, pustej palety czy też czytanie kodów kreskowych. Jeżeli nie można wykorzystać żadnego z typowych chwytaków, BEUMER może zaprojektować system dopasowany do specyficznych wymagań. W praktyce robot nadaje się do paletyzacji każdego produktu.

Wysoka dostępność oraz łagodny transport

BEUMER robotpac wyróżnia wysoka precyzja, wydajność oraz delikatny transport produktów. Wysokość stosów jest mierzona za pomocą systemu ultradźwiękowego, co pozwala na precyzyjne obliczenie pozycji, w której umieszczony zostanie dany towar. Gwarantuje to optymalne ułożenia stosów, które są nie tylko oznaką, jakości, ale także zwiększają stabilność w czasie transportu i składowania.

System i sterowanie od jednego dostawcy

Kluczową zaletą obsługi panelu operatorskiego BEUMER jest to, że operator nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy z dziedziny robotyki, ze względu na przyjazny dla użytkownika design. Obsługa BEUMER robotpac jest łatwa i szybka, ponieważ wyposażono go w BEUMER Group Human Machine Interface (HMI), panel operatorski o zoptymalizowanym interfejsie i prostej nawigacji, który tworzy zrozumiałą i intuicyjną interakcję pozwalającą operatorowi zdefiniowa

efektywne sekwencje robocze. Użytkownik może kontrolować maszynę bezpiecznie, niezależenie od wcześniej nabytych umiejętności i odbytych szkoleń, oszczędzając tym samym czas i pieniądze, jednocześnie zwiększając opłacalność.

Sterowany przez kompleksowy mechanizm BEUMER robotpac może układać na palecie produkty o różnych rozmiarach. Indywidualne programy obejmują wszystkie wzory pakowań powodując, że skomplikowane i uciążliwe ustawianie wzorów staje się przeszłością. Zmiana programu wymaga zaledwie naciśnięcia przycisku. Dzięki temu BEUMER robotpac optymalizuje przepływ materiałów szybko i łatwo dopasowując się do różnych wymiarów i właściwości pakowanych towarów.

Sprawne działanie urządzenia gwarantują solidne i przetestowane empirycznie komponenty oraz wykorzystanie najnowocześniejszych motoreduktorów. Dzięki temu BEUMER robotpac jest nie tylko prostszy w konserwacji, ale również bardzo cichy. Wydajność urządzenia może zostać zwiększona bez wielkich nakładów. Wyposażenie w dodatkową oś napędu zintegrowaną z systemem sterowania pozwala na przemieszczanie się BEUMER robotpac wzdłuż szyny. Urządzenie może być, więc z powodzeniem wykorzystane do pakowania w centrach dystrybucyjnych. BEUMER robotpac jest niezawodny nawet przy pracy w środowisku o wysokim stężeniu pyłów, charakterystycznym dla zakładów przemysłowych i produkcji materiałów budowlanych.

Źródło: BEUMER