Ok. 70% - to wysokość recyklingu opakowań szklanych w Polsce pozyskiwana już teraz w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych. Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego to rozwiązanie najgorsze z możliwych. Uderzy w polski handel detaliczny i pogorszy zbiórkę frakcji szklanej, której - na tle pozostałych opakowań plastikowych i puszek - pozyskuje się najwięcej. Dlatego Polska Izba Handlu wraz z 16 organizacjami branżowymi napisała w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministrów: Anny Moskwy z resortu Klimatu i Środowiska oraz Waldemara Budy z resortu Rozwoju i Technologii. Zaapelowano w nim o pozostawienie jednorazowych butelek szklanych w systemie gminnym i wyłączenie ich z planów objęcia systemem kaucyjnym.
W związku z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wprowadzeniu systemu kaucyjnego i propozycjach zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, niżej podpisane organizacje branżowe, producenci wprowadzający na rynek napoje w butelkach szklanych jednorazowych, przedstawiciele handlu, producenci opakowań szklanych, organizacje odzysku surowców wtórnych, stoją na stanowisku, że butelki szklane jednorazowe powinny pozostać w gminnych systemach zbiórki i segregacji odpadów opakowaniowych, natomiast nie powinny być objęte projektowanym systemem kaucyjnym – brzmi treść apelu.
Koalicjanci wyrażają przekonanie, że premier polskiego rządu przychyli się do argumentacji instytucji takich jak Polska Izba Handlu, najszersza reprezentacja handlu w Polsce, co uchroni przedstawicieli z sektora MiŚP przed rozwiązaniami, które zagrażają rodzimej gospodarce, w tak ważnym sektorze, jakim jest sprzedaż żywności i napojów i w tak niesprzyjających warunkach gospodarczych (galopująca inflacja) oraz geopolitycznych (niestabilne łańcuchy dostaw, wojna w Ukrainie, obostrzenia pandemiczne).
Włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku stanowi dla sklepów osiedlowych, które są domeną polskiego handlu detalicznego, wyzwania organizacyjne, logistyczne i finansowe niewspółmierne do zakładanych przez ustawodawcę efektów. Dodatkowe obowiązki związane z odbieraniem opakowań wszystkich frakcji od klientów, ich dystrybucją do recyklera i sprawozdawczością mogą obniżyć poziom uczestnictwa sklepów w systemie kaucyjnym. Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że podstawowym celem ustawy i implementowanej przez nią Dyrektywy SUP 2019/904 powinna być zbiórka opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
W przypadku handlu detalicznego ważną kwestią jest problem bezpieczeństwa i ograniczeń przestrzennych przy magazynowaniu opakowań szklanych. Składowanie butelek szklanych wymaga wygospodarowania i odpowiedniego zabezpieczenia dużej części powierzchni sklepu, co w przypadku wielu placówek będzie skutkowało utrudnieniami w ich działalności handlowej. Równie istotne są względy bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zwiększone ryzyko stłuczek. Po stronie sklepów pozostaje proces bezpiecznego odbioru butelki szklanej od klienta, przeniesienia jej w wydzielone na terenie sklepu miejsce do składowania oraz pozostałe czynności związane ze sprawozdawczością, które łącznie zakłócą przebieg procesu handlowego.
Pod treścią listu skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów Anny Moskwy i Waldemara Budy, wzywającego do pozostawienia zbiórki butelek szklanych jednorazowego użytku w systemach gminnych, podpisali się przedstawiciele łącznie 17 organizacji, w tym handlu: Polskiej Izby Handlu, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji; producenci napojów: ze Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, Stowarzyszenia Polska Wódka, Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa; producenci szkła: Związku Pracodawców Polskie Szkło; producenci rolni i sadowniczy: Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Związku Sadowników RP, Stowarzyszenia Sady Grójeckie, Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej; recyklingu: Izby Pracodawców Recyklingu Opakowań EKOPAK, a także Interzero.
Opracowano na podstawie informacji Polskiej Izby Handlu