Jak czytamy w nowym raporcie EuPC, europejski rynek producentów polimerów od kilku miesięcy znajduje się pod presją, a negatywne konsekwencje niedoborów surowców i wzrostu cen mają poważny wpływ na produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych w UE.
EuPC, organizacja handlowa reprezentująca europejskich przetwórców tworzyw sztucznych, twierdzi, że firmy na całym kontynencie zgłaszają trudności z pozyskaniem surowców niezbędnych do utrzymania produkcji oraz skarżą się na alarmująco niskie zapasy magazynowe.
Popyt na polimery wzrósł w drugiej połowie 2020 roku po znacznym spadku produkcji spowodowanym pandemią COVID-19 i związanymi z nią obostrzeniami. Jednak obserwowanemu wzrostowi produkcji nie towarzyszy odpowiedni wzrost podaży.
Od grudnia 2020 roku sytuacja gwałtownie się pogorszyła. W dodatku ekstremalne warunki pogodowe w USA doprowadziły do strat produkcyjnych, które dotknęły również rynek europejski. Co więcej, w ostatnich miesiącach europejscy producenci deklarowali zwiększoną liczbę przypadków zdarzeń losowych, o czym już w styczniu informował Polymers for Europe Alliance - wyjaśnia dyrektor zarządzający EuPC, Alexandre Dangis.
Sytuację pogarszają dodatkowo niedostatki kontenerów do przewozu towarów. EuPC informuje, że w efekcie wszystkich wymienionych zdarzeń ceny polimerów gwałtownie wzrosły i osiągnęły rekordowe poziomy, ograniczając w konsekwencji możliwości kredytowe firm i drastycznie zmniejszając bardzo niskie marże przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem.
W Europie działa ok. 50 tys. małych i średnich firm produkujących tworzywa, które muszą radzić sobie z efektami niedostatku materiałów i znacznych podwyżek cen bez żadnego wsparcia w negocjacjach z międzynarodowymi producentami polimerów – mówi prezes EuPC Renato Zelcher.
Jeśli sytuacja się utrzyma, coraz więcej z tych przedsiębiorstw będzie zmuszone ograniczyć swoją produkcję, co doprowadzi do braków produktów z tworzyw sztucznych takich jak opakowania na żywność lub części dla branży budowlanej czy automotive.
EuPC wzywa swych partnerów z europejskiego sektora produkcji polimerów do skoordynowania działań z ich europejskimi klientami w celu możliwie szybkiego rozwiązania tej trudnej sytuacji, aby uniknąć ryzyka ograniczenia dostaw kluczowych produktów.
Na podstawie informacji EuPC opracował TK