Niemcy cierpią na brak butelek do win
26 Mar 2019 10:49

Niemieccy producenci win cierpią z powodu niedostatecznej podaży butelek. Po tegorocznych zbiorach winorośli – najlepszych w ostatniej dekadzie - właściciele winnic za naszą zachodnią granicą potrzebują więcej butelek, z których dostarczaniem nie radzą sobie producenci szkła. Obecny czas oczekiwania na szklane pojemniki wydłużył się nawet do 3 miesięcy.

Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku butelek przezroczystych o pojemności 0,75 l, podkreśla Frank Schulz z Niemieckiego Instytutu Wina. Jak dodaje, takie butelki są najczęściej wykorzystywane do nalewania win różowych oraz musujących.

W 2018 zbiory winorośli w Niemczech były o ponad 2 mln hektolitrów większe niż rok wcześniej. Według wstępnych – niepełnych – danych przed rokiem wyprodukowano tam 9,8 mln hektolitrów win, czyli o 2,3 mln hektolitrów więcej niż w 2017 r.

W ubiegłych latach, gdy na niemieckim rynku brakowało butelek, lokalni producenci win importowali je z innych krajów europejskich, jednak w tym roku jest to o tyle trudne, że wyjątkowe zbiory odnotowano również we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Frank Schulz podkreśla, że obecna sytuacja jest szczególnie dotkliwa dla tych winnic, które sprzedają więcej wina butelkowanego niż beczkowanego. Sugeruje też, że za obecne problemy odpowiada po części zamykanie na początku lat 90. ubiegłego wieku, już po zjednoczeniu obu państw niemieckich, hut szkła w Niemczech Wschodnich, które były przejmowane przez wielkie koncerny i przenoszone do innych krajów.

Na podstawie informacji Glass International opracował TK