Niewielkie opóźnienie opakowaniowej inwestycji Arctic Paper
23 Feb 2024 08:19

W trakcie telekonferencji prezes Arctic Paper Michał Jarczyński poinformował o wzmożonym popycie na papier i celulozę rok do roku. Wspomniał również o budowie nowego zakładu produkcji tacek opakowaniowych z papieru formowanego w Kostrzynie nad Odrą.

Rok 2024 zaczął się całkiem ciekawie. Z punktu widzenia popytu na papier obserwujemy, że wzrost, który rozpoczął się w IV kwartale 2023 roku, jest kontynuowany. My i nasi konkurenci ogłaszamy podwyżki cen papieru, po to, żeby wykorzystać kolejne momentum rynkowe. Widać też rosnący popyt na celulozę, której cena w I kwartale wzrośnie o 100-150 euro. Zobaczymy, co się będzie działo w II i III kwartale, czy ta tendencja się utrzyma, czy nie - powiedział prezes. W jego opinii w styczniu 2024 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych w segmencie papieru było znacząco wyższe niż w średnie w ubiegłym roku i było zbliżone do 80 %.

Nakłady inwestycyjne grupy w 2024 r. przekroczą 200 mln zł (w 2023 r. również wyniosły 200 mln zł) i w głównej mierze będą przeznaczone na projekty energetyczne.

Jednocześnie Jarczyński zapowiedział, że zakład opakowań w Kostrzynie nad Odrą – którego budowa o wartości 100 mln złotych jest realizowana wspólnie z Rottneros w ramach umowy joint-venture podpisanej w lutym 2023 r. - ruszy w III kwartale 2024 roku. Budowa idzie prawie zgodnie z harmonogramem, pewne opóźnienia związane z dostawami części urządzeń mogą sprawić, że rozruch technologiczny fabryki nastąpi nie w II kwartale, a w III kwartale tego roku. Spodziewam się natomiast, że na pełną skalę zakład będzie partycypował w wyniku EBITDA grupy dopiero od 2025 roku - podsumował prezes.

Grupa Arctic Paper jest jednym z czołowych europejskich producentów wysokiej jakości papierów graficznych, rozwiązań opakowaniowych pochodzenia biologicznego oraz pulpy drzewnej wysokiej jakości. Posiada trzy zakłady produkujące papier: w Kostrzynie oraz w Munkedal i Grycksbo w Szwecji. Arctic Paper S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i NASDAQ w Sztokholmie. Firma jest również głównym właścicielem szwedzkiego producenta celulozy Rottneros AB.

Opracowano na podstawie informacji portalu Strefa Inwestorów