Firma Esko wprowadza całkowicie zmodernizowaną ofertę cyfrowej obróbki wykańczającej. Linia Kongsberg stołów do cięcia, przegniatania i frezowania zostanie zaprezentowana w połączeniu z nową i uproszczoną platformą oraz kompleksowym i całkowicie zintegrowanym oprogramowaniem.
, wraz z dziesiątkami swoich klientów (i nie tylko), przeprowadziła głęboką analizę procesów produkcji w zakresie wykańczania niewielkich objętościowo partii (znaki, materiały wystawowe i konwersja opakowań tekturowych). Analiza wykazała wyraźną potrzebę podwyższenia wydajności i kontroli tych procesów tak, aby firmy mogły sprostać terminom realizacji wyznaczanym przez klientów, zwiększyć margines roboczy oraz łatwość obsługi.
Frank Adegeest, dyrektor działu badań i rozwoju w zakresie wykańczania cyfrowego, wyjaśnia: „Nasi klienci wspomagają firmy i sprzedawców w ich procesach wprowadzania na rynek nowych produktów dzięki produkcji znaków wewnętrznych oraz wolno stojących materiałów wystawowych. Rosnąca liczba różnych produktów doprowadziła do podobnego wzrostu różnorodności znaków i materiałów wystawowych.
Dostawcy wielkoformatowych cyfrowych pras drukarskich płaskich zareagowali na zmiany na rynku, znacząco zwiększając wydajność swoich urządzeń. W efekcie cyfrowa obróbka wykańczająca może stać się teraz wąskim gardłem całego procesu produkcji. Na targach drupa zaprezentujemy szereg innowacji wprowadzonych do stołów Kongsberg oraz cyfrowych procesów cięcia, które skupiają się na redukcji czasu niestanowiącego żadnej wartości dodanej do procesów produkcji. Dajemy naszym klientom kontrolę nad produkcją i narzędzia do zarządzania oraz ustanawiamy wzorzec przemysłowy ogólnej wydajności sprzętu (EFO)”.
Uproszczona platforma
Firma Esko usprawniła i zmodernizowała serię stołów Kongsberg, aby pomóc klientom w określaniu systemów najlepiej dopasowanych do ich potrzeb wraz z ustalonymi przez Esko konfiguracjami, które można dowolnie modernizować.
Klienci mogą wybierać z urządzenia z dwóch głównych serii stołów – Kongsberg X i Kongsberg C – dostępnych w różnych rozmiarach i konfiguracjach.
Te dwie serie produktów dają możliwość wyboru urządzenia niezwykle elastycznego w eksploatacji, wykorzystywanego głównie do zadań kreatywnych (Kongsberg X) lub też urządzenia przeznaczonego do wydajnej pracy wielkonakładowej (Kongsberg C).
Kongsberg X oferuje również możliwość doposażenia urządzenia w narzędzia do cięcia, przegniatania i frezowania, w miarę rozwoju firmy. Kongsberg C to najlepszy wybór do produkcji niskonakładowej. Urządzenie jest przystosowane do instalacji na istniejących liniach Kongsberg C i zostało wyposażone w stół o mniejszych rozmiarach.
Oprogramowanie do zarządzania pracą, wydajnością i automatyką jest dostępne do obu wersji stołów, zaczynając od podstawowych systemów, które można aktualizować w miarę rozwoju firmy.
Zwiększenie wydajności
W dzisiejszym świecie klienci wykonują znaczne ilości niewielkich zamówień. Wprowadzanie wymaganych ustawień maszyn pomiędzy zadaniami jest jednym z najważniejszych elementów, które zabierają cenny czas w procesie produkcji: maszyna nie pracuje podczas wymiany ostrzy i konfiguracji narzędzi.
Nowy moduł Auto Tool Adjust stosowany w stołach Kongsberg wykorzystuje obraz kamery i cyfrowe przetwarzanie obrazu, aby wyregulować maszynę podczas rozpoczynania kolejnego zadania. Jeżeli nowe zadanie wymaga zastosowania innego narzędzia, moduł Auto Tool Adjust automatycznie ustawi to narzędzie do wybranego podłoża. Tak inteligentna regulacja narzędzia sprawia, że jego wymiana jest mniej skomplikowana i o wiele szybsza.
Jedną z głównych innowacji, w którą wyposażono moduł Auto Tool Adjust, jest wdrożenie kompleksowej bazy danych o materiałach. Ta baza danych opiera się na dziesiątkach lat doświadczenia w dziedzinie cyfrowego wykańczania. Operator otrzymuje informacje na temat doboru i ustawienia narzędzi i ostrzy podczas wprowadzania parametrów zadania. Wykorzystanie tych informacji sprawia, że wykańczanie nie jest przypadkowe, przyspiesza przejście z jednego zadania do następnego oraz sam proces produkcji i zwiększa jednolitość produktu końcowego. Ryzyko uszkodzenia kosztownych materiałów i różnica w jakości produktu końcowego zostają znacznie zredukowane.
„Kiedyś wymiana narzędzia dostosowanego do danego podłoża mogła zająć nawet pół godziny; teraz zajmuje kilka minut” – potwierdza Adegeest. „Automatyzacja tego procesu to kluczowy wymóg produkcji niskonakładowej: zwiększa to wydajność oraz marginesy bezpieczeństwa. Nasze wyniki mówią o wprowadzaniu parametrów nowego zadania o 30% szybciej, co zwiększa wydajność urządzenia o ponad 10%”.
Lepsze szacowanie marginesów bezpieczeństwa
Firma Esko wie od swoich klientów, że marginesy bezpieczeństwa związane z terminami wykonywania zleceń niskonakładowych są niezwykle małe. Po oszacowaniu czasu koniecznego do wykonania zlecenia i złożeniu oferty niezwykle ważna jest informacja o tym, ile rzeczywiście zajmie wykonanie danego zadania. Dzięki precyzyjnemu szacowaniu firmy mogą zaproponować lepsze oferty i dokładniej przewidzieć czas realizacji zlecenia, co w konsekwencji zabezpiecza ogólny zysk firmy.
Nowy moduł oprogramowania Kongsberg Estimating software spełnia wszystkie te wymogi. Projekty opakowań, znaków i materiałów wystawowych są przygotowywane, a szacowany czas produkcji jest generowany automatycznie na podstawie metadanych produkcyjnych, takich jak rodzaj podłoża i jego grubość.
Kontrola produkcji
Precyzyjne planowanie produkcji oraz nadawanie priorytetów cyfrowej obróbce wykańczającej jest łatwiejsze do zarządzania. Esko zintegrowało ze stołami Kongsberg oprogramowanie automatyzujące procesy robocze – Automation Engine. Automation Engine Device Manager zapewnia lepszy poziom kontroli nad końcowym etapem produkcji. Na ekranie wyświetlane są informacje dotyczące postępu pracy, statusów i kolejek dla wszystkich podłączonych urządzeń. Oprogramowanie określa optymalne zagnieżdżanie arkuszy, w celu zwiększenia wydajności. Operatorzy mogą korzystać z intuicyjnego interfejsu typu „przeciągnij i upuść”, aby nadać priorytet kolejce, wstawić pilne zadania, a nawet wyrównać obłożenie zadaniami poszczególnych stołów.
„Cyfrowe oprogramowanie do maszyn tnących Esko zintegrowane ze stołami Kongsberg przenosi cyfrową obróbkę wykańczającą na nowy poziom. Zapewnia klientom lepszą kontrolę nad obróbką wykańczającą, odblokowuje wszystkie możliwości stołów tnących i przeprowadza najważniejsze zadania za operatora, dzięki czemu mogą oni pracować wydajniej i popełniają mniej błędów. To jest właśnie uproszczenie pakowania oraz tworzenia znaków i materiałów wystawowych w całej okazałości!” – podsumowuje Adegeest.
Kongsberg C i seria X podczas pracy
Stoły Kongsberg C oraz stoły serii X będą dostępne w sprzedaży od targów drupa. Na stanowisku Esko goście będą mogli zobaczyć stół Kongsberg C24 ze zautomatyzowanym procesem ładowania i rozładowania, Kongsberg X24 z taśmą przenośnika oraz Kongsberg X20 z filcową matą. Partner przemysłowy Esko, firma HP (hala 17), będzie wykorzystywać stół Kongsberg C24 wyposażony w taśmę przenośnika do cięcia i wykańczania drukowanych cyfrowo znaków i materiałów wystawowych.
Źródło: Esko