Nowa wersja urządzenia „Leak-Master Mapmax” do kontroli jakości opakowań
11 Mar 2015 08:22

„Leak-Master Mapmax” od lat dowodzi, że jest sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem, umożliwiającym ocenę jakości całego wolumenu produkcji w linii pakowania. Jest zdolny osiągnąć niezrównaną jak dotąd wydajność 15 cykli na minutę. Specjalista MAP, firma Witt-Gasetechnik przedstawia teraz kolejną generację urządzenia do wykrywania nieszczelności.

„Leak-Master Mapmax” umożliwia nieniszczące wykrywanie nawet najmniejszych nieszczelności, wykorzystując CO2 jako gaz znakujący, i płynnie integruje się z każdą linią pakowania. Jako jedyny system na świecie jest w stanie zbadać całość wolumenu linii na obecność nieszczelności, bezdotykowo i w sposób nieniszczący: „Przy 15 cyklach na minutę nie ma sobie równych. Do klienta nie prześlizgnie się ani jedno nieszczelne opakowanie” - mówi Sebastian Lehmann, kierownik produktu. "Oprócz pojedynczych opakowań można badać również ochronne pojemniki transportowe i opakowania zbiorcze”.

Próżnia w komorze testowej „Mapmaxa” wytwarza różnicę ciśnień między opakowaniem i komorą. Nawet najmniejsza nieszczelność opakowania pozwala na ucieczkę gazu, który zostaje wykryty przez ultraszybkie sensory o wysokiej czułości. Technologie Witt świadomie skupiają się na wykrywaniu wycieków dwutlenku węgla, gdyż jest to gaz obecny w większości opakowań z gazem obojętnym. Użycie kosztownego helu albo wodoru nie jest konieczne.

W nowej wersji z 2015 r. firma Witt wprowadziła także szereg udoskonaleń. Najważniejsza nowość: sprawdzanie opakowań o małej objętości, zawierających niewiele gazu, np. paczki produktów w plasterkach można dodatkowo usprawnić z użyciem opcjonalnego, dynamicznego sprężania obszarowego w komorze. Co więcej, urządzenie wyposażone jest teraz w spawaną ramę ze stali nierdzewnej, zapewniającą dużą stabilność w wypadku drgań.

Nowa pompa próżniowa nie wymaga intensywnej konserwacji i nie wydziela ciepła. Jeśli pomimo tego urządzenie wymaga przeglądu, nowa wersja z łatwymi do zdjęcia pokrywami dostępowymi umożliwia wykonanie wielu czynności konserwacyjnych w trakcie pracy urządzenia, bez zatrzymywania całej linii produkcyjnej. Dzięki szybkozłączom wymiana części ulegających zużyciu trwa kilka sekund. Nawet nowa technologia pasów transmisyjnych wysokiej jakości, charakteryzująca się dwoma zsynchronizowanymi pasami transmisyjnymi, otrzymała usprawnienie techniczne. Produkty są przenoszone przez komorę kontrolną (dostępne różne rozmiary).

Co więcej, nowego „Mapmaxa” można rozpoznać na pierwszy rzut oka: skrzynka z przełącznikami i inne elementy, będące dotąd częściami dołączanymi osobno, zostały zgrabnie zintegrowane w nowej, higienicznej obudowie systemu ze stali nierdzewnej. Nie tylko upraszcza to obsługę, ale umożliwia też użytkownikowi wprowadzanie danych za pomocą powiększonego, kolorowego ekranu dotykowego. Możliwe jest także podłączenie czytnika kodów kreskowych. Według firmy Witt opanowanie interfejsu użytkownika, administracji produktami i dokumentacji pomiarowej nie wymaga długotrwałego szkolenia. Urządzenie „Mapmax” można podłączyć do sieci elektronicznej firmy poprzez Ethernet, aby umożliwić np. nadzór i katalogowanie. Jeżeli wykryta zostanie nieszczelność, styki bezpotencjałowe aktywują systemy w górze i w dole linii, np. alarmy i warsztaty.

Pełne badanie na obecność nieszczelności jest ważniejsze niż cokolwiek innego. Dzięki niemu uzyskuje się stuprocentowy komfort: żadnych odrzutów, żadnych zwrotów, żadnych plam na reputacji. „Dzięki tym zaletom, »Mapmax« szybko na siebie zarabia”, mówi Sebastian Lehmann. Na stronie www.leak-master.net, specjalnie założonej do tego celu, firma Witt przedstawia informacje o tym modelu i jego mniejszych kuzynach, służących do kontroli próbek.

Dzięki swoim urządzeniom do mieszania, badania i analizowania wszystkich powszechnie spotykanych gazów, firma Witt jest obecna w branży odkąd tylko zaczęto stosować pakowanie z użyciem gazów obojętnych. Umożliwiło to firmie z Witten zajęcie pozycji światowego lidera rynku. Seria produktów „Leak-Master” miała w tym ogromny udział: potężne systemy umożliwiające precyzyjne, szybkie i nieniszczące wykrywanie nieszczelności i sprawdzanie szczelności zgrzewów.

Źródło: Witt Gasetechnik