W ubiegłym roku firmy BillerudKorsnäs i Haver & Boecker opublikowały łącznie dziewięć norm dotyczących pakowania w worki. Normy te dotyczą podstawowych oraz kilka z najbardziej krytycznych czynników, które należy brać pod uwagę przy pakowaniu towarów sproszkowanych. Reakcje rynku dowodzą, że rzeczone normy wspierają pracę producentów towarów sypkich, dostarczając pomocnych wskazówek przy określaniu optymalnego procesu pakowania i idealnych opakowań dla produktów, które mają być napełnione. Biorąc pod uwagę pozytywne opinie płynące z różnych części globu obie firmy zdecydowały się wspólnie opracować kolejne normy.
Normy dotyczące pakowania w worki zawierają zalecenia dotyczące rozwoju i stosowania rozwiązań i procesów pakowania oraz definiują podstawowe know-how lub standardowe procedury. Dostarczają one odpowiedzi na pytania, z którymi producenci materiałów sypkich spotykają się na co dzień.
Obie firmy z własnego doświadczenia wiedzą, że klienci coraz częściej zwracają uwagę na koszt pustych worków. Odpowiednia jakość i konstrukcja tych opakowań ma kluczowe znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na wydajność produkcji na wszystkich etapach łańcucha wartości. Przykładowo określony projekt worka może być tańszy, jednak jeśli jego maszynowe napełnianie przebiega wolniej, naraża producenta na ryzyko wysokich strat finansowych wynikających z utraconego potencjału produkcji. Producenci towarów masowych dzięki możliwości zaprojektowania procesu pakowania mają bezpośredni wpływ na wszystkie te czynniki. Normy dotyczące pakowania w worki stanowią dobrą wskazówkę, w jaki sposób producenci materiałów sypkich mogą najlepiej działać w obszarze konfliktu pomiędzy kosztami a jakością.
BillerudKorsnäs i Haver & Boecker wspólnie oferują obecnie zestaw zaleceń mających na celu zminimalizowanie problemów i zmaksymalizowanie wydajności w łańcuchu pakowania. Jeśli producenci i użytkownicy opakowań z worków papierowych będą przestrzegać zaleceń i wytycznych oraz wdrożą te normy we własnym łańcuchu dostaw, zagwarantują sobie wydajną i efektywną produkcję opakowań, napełnianie, przeładunek, magazynowanie i transport produktów końcowych - mówi Mikael Peterson, dyrektor ds. usług technicznych w firmie BillerudKorsnäs.
Wiedza ekspercka obu firm została uwzględniona w normach dotyczących opakowań workowych. BillerudKorsnäs wnosi swój wkład w postaci wieloletniej wiedzy specjalistycznej w zakresie produkcji papierów opakowaniowych, praktycznych doświadczeń oraz badań analitycznych, projektowania i rozwoju odbywających się w Centrum Rozwoju Opakowań BillerudKorsnäs. Haver & Boecker udostępnia swe bogate doświadczenie w zakresie technologii napełniania i obchodzenia się ze sproszkowanymi materiałami sypkimi.
W Instytucie Havera wspólnie z klientami przeprowadzamy rocznie ponad 300 testów opakowań. Wiele spotkań i dyskusji z naszymi klientami i przetwórcami wielokrotnie pokazuje, że ludzie szukają tego typu wytycznych dla swoich idealnych opakowań. Informacje przedstawione w tych normach zostały zebrane w ciągu wielu lat doświadczeń i cieszymy się, że będą one wykorzystywane na całym świecie - wyjaśnia Thomas Hilling, kierownik Instytutu Haver&Boecker (na zdjęciu z prawej).
Lista nowych norm:
· A-1.1 Przepuszczalność worków
· A-2.1 Czas przydatności do użytku
· A-3.1 Podatność worków na wilgoć – procesy utwardzania worków papierowych
· A-4.1 Określanie wytrzymałości worka
· A-5.1 Znajdowanie złotego środka między wytrzymałością worka a odgazowywaniem
· A-6.1 Opis worków z zaworami
· B-1.1 Poziom napełnienia
· B-2.1 Zgrzewanie zaworów
· B-3.1 Sprzęt do napełniania
Wszystkie wcześniej opublikowane dotychczas normy dotyczące opakowań workowych można bezpłatnie pobrać tutaj. Zainteresowane strony otrzymają najnowsze normy po rejestracji drogą mailową. Na stronie internetowej można również składać propozycje kolejnych norm.
Opracowano na podstawie informacji firmy BillerudKorsnäs