Nowości Sun Chemical na targach ExpoPrint Latin Americas 2014
6 Aug 2014 11:08

Targi ExpoPrint Latin Americas w Sao Paulo były dla firmy Sun Chemical i jej macierzystej spółki – DIC – okazją do zaprezentowania szerokiego portfolio rozwiązań, przeznaczonych na rynek opakowań. Mają one pomóc w zwiększeniu atrakcyjności prezentowanych na półkach sklepowych produktów, a docelowo – ich sprzedaży.

Systemy znakowania laserowego SunLase

Wśród prezentowanych rozwiązań znalazły się rozwiązania znakowania laserowego z serii SunLase. Są to specjalne farby i powłoki, wykorzystywane do nanoszenia dodatkowych informacji na opakowania, już po ich finalnym zamknięciu. Sprawdzają się one również w standardowej linii pakującej, bądź jako system personalizujący produkcję w jej końcowej fazie.

Przy zastosowaniu rozwiązania SunLase podczas drukowania na podłoże nanoszona jest transparentna bądź kolorowa farba. Po opieczętowaniu bądź zaplombowaniu opakowania, tworzona jest personalizowana treść, zawierająca kod QR, kod kreskowy, logotyp czy datę przydatności do spożycia. Powstaje ona podczas użycia lasera CO2 o niskiej mocy lub lasera światłowodowego, który zmienia kolor na czarny w naświetlonych miejscach naniesionej powłoki, bez ryzyka uszkodzenia opakowanego produktu.

SunInspire – atrakcyjne dla konsumenta efekty specjalne na opakowaniach

Kolejne prezentowane w Sao Paulo rozwiązanie to SunInspire – seria specjalnych farb i powłok pozwalających na aplikowanie niestandardowych efektów specjalnych na opakowania, zwiększających ich atrakcyjność. Tu również dostępne były próbki różnych wyrobów, m.in. z zastosowaniem efektów metalicznych, wykorzystywanych przy opakowaniach premium. Opcja jest - zdaniem firmy Sun Chemical - bardziej efektywna, także pod względem kosztów i ilości generowanych odpadów, niż tradycyjne materiały metalizowane czy tłoczenie folią na zimno/gorąco.

W skład serii SunInspire wchodzą farby i powłoki, pozwalające na osiągnięcie różnych specjalnych efektów. Są wśród nich: srebrny metaliczny o wysokim połysku, złoty, termochromowy (zmieniający barwę pod wpływem określonego zakresu temperatur), fluorescencyjny, perłowy, interferencyjny, dotykowy i wypukły.

Gwarancja utrzymania stabilności kolorystycznej na wszystkich podłożach

Podczas prezentacji targowych firma Sun Chemical informowała odwiedzających jej stoisko o tym w jaki sposób można optymalnie wykorzystywać system PantoneLIVE – działające „w chmurze” rozwiązanie, pozwalające właścicielom marek, projektantom i drukarzom w wiarygodny sposób przewidzieć odwzorowanie kolorów specjalnych i firmowych na różnych podłożach zadrukowywanych w różnych technikach.

Będąc preferowanym partnerem X-Rite/Pantone, rozwiązania firmy Sun Chemical są w pełni kompatybilne z systemem PantoneLIVE, co oznacza, że receptury farb znajdują się w dostępnej zdalnie globalnej bazie kolorów Global Shade Library. Jej zadaniem jest zwiększenie stabilności i dokładności parametrów kolorów stosowanych farb. Każde zapytanie o kolor farby Sun Chemical może być generowane dla użytkownika zarejestrowanego w PantoneLIVE przy użyciu globalnej platformy.

Opcje Sun Chemical dekorowania podłoży metalowych

Firma Sun Chemical zaprezentowała na targach ExpoPrint także specjalistyczne rozwiązania SunDuo, SunTrio i SunAltec w zakresie nanoszenia efektów dekoracyjnych na podłoża metalowe. Pierwsze z nich SunDuo to innowacyjna, wysokiej jakości elastyczna seria farbowa, umożliwiająca druk efektów dekoracyjnych na puszki stalowe i aluminiowe. Jak zapewnia producent, cechuje ją doskonała drukowność, także przy wysokich prędkościach maszyn, oraz wysoka adhezja – zarówno z lakierem jak i bez jego zastosowania. Wymienione zalety umożliwiają osiągnięcie wysokich wydajności i intensywniejszego przeniesienia pigmentu w drukarniach produkujących dwuczęściowe puszki metalowe.

SunTrio z kolei to uniwersalne, elastyczne, ekonomiczne farby o wysokiej odporności, przeznaczone do aplikowania na wszelkiego typu metalowe puszki i inne pojemniki. Stworzone z myślą o wydajnej produkcji opakowań metalowych o wysokiej jakości zadruku, farby z serii SunTrio zapewniają niski poziom parowania i wysoką przyczepność poszczególnych warstw do podłoża. W skład serii wchodzą też farby o niskim poziomie migracji, dedykowane na rynek opakowań na żywność i inne wrażliwe produkty. Zdaniem producenta, dzięki doskonałej drukowności przy dużych prędkościach, SunTrio jawi się jako wydajne rozwiązanie do trzyczęściowych opakowań metalowych.

Seria SunAltec oferuje wysoką jakość, wydajność i najwyższą przyczepność przy zadrukowywaniu produktów takich jak aerozole, butelki na napoje czy tuby aluminiowe. W ramach serii mogą być użyte rozwiązania dla różnego rodzaju systemów suszenia: termicznym, katalitycznym i UV.

Pełna gama rozwiązań dla drukarń wąskowstęgowych

Podczas ekspozycji targowej Sun Chemical nie mogło zabraknąć rozwiązań w zakresie druku wąskowstęgowego. Tu firma zademonstrowała m.in. SolarFlex Nova SL – serię farb do druku flekso UV. Dedykowane na rynek etykiet, zawieszek, tulei typu sleeve, biletów i innych podobnych aplikacji znajdujących zastosowanie w druku wąskowstęgowym, farby te cechuje optymalne zachowanie w maszynie drukującej, niski poziom zapachu (istotny przy produktach wrażliwych), szybkie utrwalanie dla wyższych prędkości druku oraz podwyższona intensywność barwy dla wyższych liniatur anilox. Ich receptura nie zawiera żadnych lotnych związków organicznych (VOC) i jest zgodna z wytycznymi firmy Nestle. Jak zapewnia Sun Chemical, seria SolarFlex Nova SL umożliwia zastosowanie szerszego gamutu barw i wpływa na niższe zużycie farby podczas drukowania.

Innym produktem, na który zwracali uwagę goście Sun Chemical z sektora produkcji wąskowstęgowej, były farby i powłoki z serii SunCure, przeznaczone do druku flekso UV. Dedykowane są one dla drukarń opakowaniowych, które mają do czynienia z częstymi przezbrojeniami maszyn i stosują w produkcji szerokie spektrum papierów i kartonów. Farby SunCure zapewniają szeroki gamut kolorystyczny, wysoki poziom adhezji do różnych podłoży oraz szybkie utrwalanie pod wpływem UV podłoży papierowych i kartonowych, także o wysokiej wrażliwości aplikacji. Są kompatybilne z systemami lakierowania, działającymi w trybie in-line oraz off-line.

Źródło: Sun Chemical