Firma Videojet przedstawiła swój nowy aplikator Corner Wrap (do oklejania narożnego) działający w systemie drukowania z aplikacją etykiet 9550. Jak przekonuje producent, ten opcjonalny aplikator zapewnia znaczne zwiększenie wydajności produkcji w zastosowaniach wymagających etykietowania na dwóch bokach opakowań zbiorczych zapewniającego widoczność etykiet w różnych orientacjach. „System 9550 Corner Wrap drukuje informacje na jednej ciągłej etykiecie i w jednym procesie nanosi ją na dwa sąsiednie boki opakowania zbiorczego. W ten sposób zastępuje dwa tradycyjne aplikatory, a jednocześnie zapewnia, że informacje na obu bokach opakowania są zsynchronizowane” — powiedział Bob Neagle, kierownik jednostki biznesowej firmy Videojet. „Nowy aplikator, wzorem poprzednich aplikatorów z serii 9550, eliminuje większość przyczyn awarii, regulacji i konserwacji występujących w tradycyjnych aplikatorach”.
Konwencjonalne podejście do etykietowania na dwóch bokach polega na użyciu dwóch różnych aplikatorów etykiet operujących powielonymi informacjami. Te drukarki z aplikatorem etykiet (LPA) nanoszą wydrukowane etykiety na opakowania za pomocą aplikatorów nadmuchowych albo teleskopowych aplikatorów dociskowych. W oby tych metodach ważne jest dokładne i skoordynowane umieszczanie etykiet dostarczanych z silnika druku na aplikatorowej podkładce. Gdy ten mechaniczny proces zawiedzie, skutkiem jest brak etykiet lub etykiety pomarszczone, a niekiedy uszkodzenie urządzenia. Przykładowo suw aplikatora dociskowego wykonany w nieodpowiednim momencie może spowodować zderzenie ze zbliżającym się opakowaniem oraz uszkodzenie aplikatora.
Natomiast system 9550 Corner Wrap za pomocą opatentowanej technologii etykietowania Direct Apply firmy Videojet mocuje boczną sekcję etykiety. Następnie jednym pneumatycznie sterowanym ruchem rolka swobodna zawija etykietę na tył opakowania. Za sprawą tej prostej konstrukcji wyeliminowano ramię wahliwe zazwyczaj używane do etykietowania metodą oklejania narożnego i często będące punktem awarii. Ponadto metoda systemu 9550 zmniejsza zużycie sprzętu, ponieważ aplikator prowadzi rolkę po tylnej stronie opakowania, a nie przedniej, którą to stroną opakowanie mogłoby bezpośrednio uderzać w ramię aplikatora.
Tradycyjne systemy LPA często wymagają ręcznych regulacji, a gdy te delikatne regulacje zostaną wykonane niewłaściwie, może dojść do zacięcia etykiet, wstęg i taśm oraz usterek mechanicznych. Wszystko to może spowodować przestój, który oznacza zatrzymanie linii i obniżenie wydajności produkcji. System Videojet 9550 Corner Wrap pokonuje te problemy, utrzymując właściwe napięcie szpuli podającej nośnik od pierwszej etykiety aż po ostatnią za pomocą opatentowanej technologii Intelligent Motion firmy Videojet. W tej konstrukcji, umożliwiającej rozwiązanie problemu zacięć, wyeliminowano potrzebę wykonywania ręcznych regulacji oraz liczne ruchome części łatwo ulegające usterkom i wymagające konserwacji. Efektem jest ograniczenie przestojów, co przyczynia się do wzrostu wydajności produkcji.
Rosnące oczekiwania sprzedawców detalicznych i coraz bardziej rygorystyczne przepisy w połączeniu ze wzrostem złożoności jednostek SKU nie dają spokoju producentom dążącym do zabezpieczenia działalności przed kosztownymi błędami etykietowania. Aby pomóc producentom w zwiększaniu jakości i przestrzeganiu odpowiednich standardów, system 9550 Corner Wrap wyposażono w najlepszy w branży interfejs dotykowy Videojet CLARiTY, który minimalizuje ryzyko błędu operatora dzięki intuicyjnemu wybieraniu zadań, szczegółowym informacjom zwrotnym i funkcjom diagnostycznym.
Jeden zintegrowany interfejs użytkownika eliminuje trudności towarzyszące podwójnym interfejsom, typowym w systemach opartych na silnikach druku OEM. Do wybrania zadania z wbudowanej bazy danych zadań wystarczą użytkownikowi zaledwie trzy dotknięcia ekranu. Wprowadzanie krok po kroku umożliwia edycję właściwych pól oraz automatyczne tworzenie kodów kreskowych przez wiązanie danych z wielu pól tekstowych. Ponadto dostępny jest podgląd wybranego zadania i końcowy komunikat, co pozwala zyskać jeszcze większą pewność, że zostało zaprogramowane właściwe zadanie.
Źródło: Videojet