Nowy Jork mówi nie wyrobom styropianowym
9 Jan 2015 14:32

Całkowity zakaz używania jednorazowych wyrobów styropianowych będzie obowiązywał w Nowym Jorku od 1 lipca 2015 roku - ogłosiła dziś administracja burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio. Tę wiadomość z zadowoleniem przyjął amerykański zakład higieny, który już wcześniej wskazywał, że styropian nie nadaje się do recyklingu.

Nowe prawo zabrania zakładom gastronomicznym, sklepom i producentom sprzedaży lub oferowania usług z wykorzystaniem artykułów jednorazowego użycia z pianki EPS (spienianego i sklejanego styropianu) lub polistyrenu w Nowym Jorku - pisze gazeta.pl.

Choć zakaz sprzedaży i stosowania jednorazowych pojemników ze styropianu formalnie wprowadzono już w 2013 r., to jego obowiązywanie odłożono w czasie z nadzieją, że uda się opracować skuteczne metody odzysku tego materiału. Specjaliści doszli jednak do wniosku, że obecnie taka metoda nie istnieje.

Z wyliczeń administracji burmistrza de Blasio wynika, że zakaz będzie miał pozytywny wpływ na środowisko, a miasto pozbędzie się blisko 30 tys. ton odpadów ze styropianu. Obecnie nad podobnym prawem pracują władze stanu Kalifornia.

Na podstawie informacji gazeta.pl