W nowym, niezwykle nowoczesnym zakładzie produkcji tektury falistej w Greven firma Schumacher Packaging rozpoczęła dnia 30. czerwca br. oficjalną produkcję. Prowadzony przez właścicieli koncern Schumacher Packaging zbudował nowy zakład na 110 tys. m2 powierzchni w AirportPark FMO w Greven, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Münster/Osnabrück. Przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem opakowań zainwestowało 45 milionów euro w pierwszą fazę rozbudowy, zakończoną po niecałym roku. Z tej okazji minister gospodarki, Garrelt Duin, wręczył firmie Schumacher Packaging nagrodę NRW.INVEST AWARD 2013. Strategicznym celem budowy nowego zakładu w Greven było dla Grupy Schumacher Packaging przeniesienie produkcji opakowań z tektury falistej nieco bliżej ważnych rynków zbytu, do których należą północno-zachodnie Niemcy, Zagłębie Rury, Beneluks oraz Skandynawia.
„Dzięki temu, jako średniej wielkości przedsiębiorstwo prowadzone przez właścicieli, będziemy mogli zapewnić naszym klientom obecność marki w większej części Europy oraz wysokie, jednolite standardy techniczne, jakościowe i serwisowe“, wyjaśnia Björn Schumacher. Jest on jako członek zarządu odpowiedzialny za nowy zakład w Greven oraz za główną siedzibę firmy w Ebersdorf, jak również polskie oddziały zakładu należące do grupy.
Nowy zakład w Greven posiada obecnie nowoczesną tekturnicę oraz sześć równie nowoczesnych maszyn przetwórczych, rozmieszczonych na 30 tys. m2 powierzchni. Poza tym, dysponuje magazynem wysokiego składowania o pojemności 15 tys. europalet. Tekturnica firmy BHS o szerokości 2,5 m z możliwością produkcji tektury trzy- i pięciowarstwowej może wytwarzać wszystkie znane rodzaje fal, włączając w to falę F. W celu dalszego przetwarzania tektury falistej, firma Schumacher Packaging zainwestowała w wielokolorowego Inlinera firmy Bobst o szerokości 2,80 m. Do kompletu zakupiono dwukolorowego Inlinera o szerokości roboczej 2,40 m.
Sześciokolorowa maszyna drukująca, dwie płaskie sztance, również produkcji Bobst, oraz dwie składarko-sklejarki uzupełniają ultranowoczesny park maszynowy w Greven.
Dzięki temu cały proces produkcji przebiega tutaj pod jednym dachem: począwszy od wytwarzania tektury falistej, przez produkcję opakowań, aż po uszlachetnianie produktów. Gotowe wyroby są przechowywane w magazynie wysokiego składowania, w którym zapewniona jest idealna temperatura i wilgotność.
Popyt na opakowania z tektury falistej z Greven przekroczył już teraz spodziewane wielkości. „Niektóre z maszyn, jak na przykład obydwa Inlinery, muszą pracować już na dwie zmiany“ - donosi Björn Schumacher. „Za dwa do trzech lat spodziewamy się osiągnąć pełne wykorzystanie części zakładu wzniesionej w pierwszym etapie i prowadzić prace na trzech zmianach“ mówi prezes firmy. „W dalekosiężnej perspektywie chcemy rozbudować zakład w Greven do 100 tys. m2 powierzchni, na której zatrudnionych będzie około 500 pracowników. Dlatego zagwarantowaliśmy sobie możliwość zakupu 35 tys. m2 gruntu budowlanego sąsiadującego z zakładem w AirportPark FMO.“
Źródło: Schumacher Packaging