O-I zapłaci 2,15 mld dolarów za Vitro
5 Jan 2016 13:12

Owens-Illinois (O-I) zamierza wykupić od firmy Vitro należący do niej dział produkcji pojemników szklanych na żywność i napoje za kwotę 2,15 mld dolarów. Transakcja, która została zaakceptowana przez zarządy obu spółek, musi zostać zaaprobowana przez udziałowców Vitro oraz poddana zwyczajowym formalnym zatwierdzeniom. Umowa powinna zostać podpisana jeszcze w tym roku. Firma Vitro to największy dostawca pojemników ze szkła w Meksyku.

Jak donosi O-I, transakcja ma zapewnić jej konkurencyjną pozycję w atrakcyjnym i rozwijającym się segmencie szklanym na meksykańskim rynku opakowaniowym. W ramach umowy koncern przejmie pięć fabryk w Meksyku i jedną w Boliwii, które w sumie zatrudniają 4700 osób. Umowa nie wpłynie na zmiany w kierownictwie Vitro. Zgodnie z przewidywaniami, po przejęciu Vitro O-I ma notować dodatkowe roczne przychody w wysokości 945 mln dolarów i zysk EBITDA na poziomie 278 mln dolarów.

O-I oczekuje, że do 2018 uda jej się osiągnąć oszczędności (wynikające z synergii kosztowych obu firm) w wysokości 30 mln dolarów, które będą wynikać zarówno z niższych wydatków na zaopatrzenie, jak również zwiększonej wydajności operacyjnej. Transakcja powinna zacząć przynosić korzyści zarówno dla firmy, jak również udziałowców, już w pierwszym roku po jej wejściu w życie.

„Od dawna podziwiamy działalność Vitro, a ta transakcja stanowi ważny strategiczny krok dla O-I, ponieważ umożliwia nam osiągnięcie silnej pozycji w atrakcyjnym segmencie pojemników szklanych w Meksyku” - powiedział Al Stroucken, prezes i dyrektor generalny Owens-Illinois.

„O-I jest niewątpliwym liderem na globalnym rynku pojemników szklanych i idealnym partnerem dla biznesu opakowań szklanych na żywność i napoje firmy Vitro” - dodał Adriàn Sada González, prezes Vitro. Jak dodał: „Mamy bardzo wiele wspólnego z O-I i oczekujemy z niecierpliwością na ich wiedzę, która pomoże w zaspokojeniu rosnących potrzeb naszych klientów.”

Na podstawie informacji firmy Owens-Illinois opracował TK