Olejki eteryczne w służbie świeżej żywności
5 Apr 2016 12:18

Politechnika w hiszpańskiej Kartagenie opatentowała metodę odkażania powierzchni artykułów spożywczych dla wydłużenia ich trwałości w opakowaniach. Metoda nadaje się do użycia względem produktów organicznych, ponieważ wykorzystuje lotne związki emitowane przez olejki eteryczne.

Technika została opracowana przez zespół badaczy z grupy ds. bezpieczeństwa żywności oraz technik chłodniczych, kierowany przez Antonio Lópeza Gómeza. Wydłuża ona termin przydatności do spożycia zapakowanych produktów spożywczych, takich jak ryby, mięsa, sałaty oraz lekko przetworzone świeże owoce. Dzięki nowej procedurze i w połączeniu z ultra-czystymi technikami pakowania możliwe jest dwukrotne, a nawet trzykrotne wydłużenie czasu bezpiecznego przechowywania tych produktów.

Wykorzystane w procesie lotne związki (pary) pochodzące z rozmarynu, tymianku, pomarańczy i innych produktów są naturalnymi czynnikami antybakteryjnymi, które dezaktywują patogeny wywołujące kampylobakteriozę, listeriozę, salmonellę, jak również zakażenie pałeczką okrężnicy. Niszczą także organizmy przyspieszające psucie się żywności: bakterie, grzyby i drożdże.

Zarejestrowany wniosek patentowy dotyczy metody pozyskiwania par oraz systemów (lub urządzeń) niezbędnych do ich aplikacji. Wspomniane związki lotne mogą wchodzić w skład gazów wykorzystywanych do pakowania w atmosferze modyfikowanej (MAP).

Odkażanie z pomocą par olejków eterycznych jest odpowiednie do pakowania produktów organicznych i może stanowić alternatywę dla mycia z użyciem chlorowanej wody (ta druga metoda może jednak pozostawiać toksyczne odpady). Jego skuteczność potwierdziły badania modelu maszyny opracowanej przez badaczy z Kartanegy i przeprowadzone we współpracy z hiszpańską firmą TECSELOR.

Na podstawie informacji Politechniki w Kartagenie opracował TK