Opakowania na bazie papieru – z myślą o środowisku
5 Feb 2016 07:47

Fruit Logistica: Mondi Containerboard zapoznało uczestników śniadania prasowego z aktualnymi innowacjami i zaprezentowało wysoko funkcjonalne gatunki papieru do produkcji opakowań z tektury falistej służących do pakowania warzyw i owoców.

„Wiemy, że opakowanie ma decydujące znaczenie, szczególnie w sektorze owocowo-warzywnym, gdzie produkty często są narażone na wymagające warunki, takie jak duże wahania temperatury czy wilgotności“, mówi Florian Stockert, Dyrektor ds. Sprzedaży Containerboard w Mondi Europe & International. „Długi transport jest w tym sektorze powszechny. Jako producent papieru musimy sprostać oczekiwaniom naszych klientów i oferować opakowania, które są wytrzymałe, niskogramaturowe, ale jednocześnie mocne i ekologiczne” - dodał wskazując na różnorodne właściwości i wymagania odnośnie papierowych opakowań.

Ekologiczne opakowania chronią świeże produkty w ekstremalnych warunkach

Do atrakcji tegorocznych targów należał obok ekologicznego gatunku ProVantage Kraftliner Aqua, który ma właściwości wodoodporne do trzech dni, także gatunek ProVantage Fluting Aqua. Ten ostatni został udoskonalony dzięki modernizacji maszyny papierniczej MP4 w zakładach w Świeciu. Na modernizacji zyskali nie tylko producenci opakowań z tektury falistej, ale i hodowcy warzyw i owoców oraz sprzedawcy i konsumenci. Niskogramaturowe opakowania pozwalają producentom znacznie zaoszczędzić na kosztach surowców i transportu. Ulepszony profil wilgotności sprawia, że opakowanie jest bardziej wytrzymałe podczas długiego transportu, a świeże produkty trafiają do supermarketu w dobrym stanie. Korzysta na tym także konsument, bo produkty spełniają wysokie wymagania dotyczące jakości.

Mondi udoskonaliło poza tym portfolio gatunków typu „Appearance”. Dzięki modernizacji maszyny papierniczej MP21 w rosyjskim Syktywkarze firmie udało się podwyższyć jakość papieru ProVantage Komiwhite. To gatunek nadający się do produkcji stabilnych, rzucających się w oczy, gotowych na półkę opakowań.

aqua protec – marka jakości i trwałości

W przypadku opakowań wyprodukowanych z gatunków ProVantage Kraftliner Aqua i/lub ProVantage Fluting Aqua Mondi oferuje logo aqua protec©. To znak wysokiej jakości, wyjątkowych, ekologicznych i wytrzymałych opakowań, które są w stanie sprostać wymagającym warunkom. „Dzięki marce aqua protec© nasi klienci mogą wyróżnić się na tle konkurencji i produkować opakowania, które są lżejsze od powszechnych pudeł z tektury falistej, a do tego mają o 35% niższy stopień absorpcji wody”, skomentował Florian Stockert.

Konsumenci preferują dla warzyw i owoców opakowania z tektury falistej

Stockert wspomniał także o raporcie niemieckiego Związku Przemysłu Tekturowego (VDW)[2] z czerwca 2015 roku. Raport podsumowuje wyniki dwóch reprezentatywnych ankiet, które potwierdzają, że konsumenci preferują dla warzyw i owoców opakowania z tektury falistej. „Połowa ankietowanych uważała, iż owoce w opakowaniach z tektury falistej są wyższej jakości niż owoce w skrzynkach z tworzyw sztucznych. Ciekawe są także wyniki analizy TNS Emnid[3]: dla dwóch trzecich respondentów pudła z tektury falistej są bardziej higieniczne niż wielokrotnie wykorzystywane skrzynki z tworzyw sztucznych“, dodaje Stockert.

Źródło: Mondi