Opakowania z łupin cebuli
14 Oct 2024 11:00

Firma HUID wprowadziła na rynek domowe kompostowalne opakowania wykonane z łupin cebuli w nadziei na zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych w odpadach domowych. Według doniesień w Wielkiej Brytanii każdego tygodnia marnuje się do 400 kg łupin cebuli; większość z nich jest mielona na paszę dla bydła. Jednocześnie z badań statystycznych wynika, że co roku brytyjskie gospodarstwa domowe wyrzucają 90 miliardów plastikowych opakowań.

Innowacja HUID ma na celu rozwiązanie problemu obu strumieni odpadów. Firma twierdzi, że łupiny cebuli mają naturalne właściwości przeciwbakteryjne, co oznacza, że mogą korzystnie wpływać na przedłużenie okresu przydatności do spożycia łatwo psującej się żywności. Celuloza jest ekstrahowana z łupin i łączona w mieszankę biopolimerową. W rezultacie powstaje folia o wytrzymałości mechanicznej podobnej do tradycyjnych rozwiązań z tworzyw sztucznych.

Obecnie istnieją dwa prototypy: giętka folia Cellofil oraz sztywny Pyber, który firma porównuje do tektury (Pyber ma zostać wprowadzony na rynek w połowie 2025 roku). Oba zostały opracowane przy użyciu testów mechanicznych przeprowadzonych przez Laboratorium Badań Materiałów Zaawansowanych (AMRL) Uniwersytetu Strathclyde, a także procesu oceny cyklu życia National Manufacturing Institute of Scotland (NMIS), które oceniły wpływ opakowania na środowisko, jego funkcjonalność i wydajność.

Łupiny cebuli są naturalną formą opakowania chroniącą warzywo przed uszkodzeniem i stanowią obfite źródło odpadów - wyjaśniła założycielka HUID, Renuka Ramanujam. Jednak po rozmowach z różnymi naukowcami zdałam sobie sprawę, że nikt nie wykorzystuje ich jako materiału i dostrzegłam rynkową lukę dla nowej odmiany ekologicznych opakowań. Współpraca z NMIS i AMRL odegrała kluczową rolę w udoskonaleniu naszych produktów i uzyskaniu walidacji niezbędnej, aby dowieść kupującym i konsumentom, że opakowania kompostowalne spełniają te same standardy, których mogą oczekiwać od jednorazowych opakowań plastikowych lub kartonowych.

Szkocja może poszczycić się doskonałą społecznością startupową z uniwersytetami i innymi sieciami, takimi jak Scottish EDGE i IBioIC, zapewniającymi firmom kluczowe wsparcie na wczesnych etapach ich działalności. Pomogły mi one nie tylko uzyskać dostęp do wiedzy specjalistycznej i finansowania, ale także połączyły mnie z kluczowymi partnerami branżowymi oraz utalentowaną pulą stażystów i potencjalnych pracowników chętnych do zaangażowania się w HUID i zrównoważoną biotechnologię.

Aineias Karkasinas, inżynier ds. zrównoważonego rozwoju w NMIS, dodaje: Nasza współpraca z HUID doskonale pokazuje, w któym miejscu NMIS może wnieść wartość dodaną, pomagając w transformacji praktyk produkcyjnych. NMIS jest orędownikiem zrównoważonych rozwiązań i wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, zapewniając im dostęp do wiedzy specjalistycznej i sprzętu, którego mogą nie mieć we własnym zakresie.

Kreatywne wykorzystanie skórek cebuli przez HUID minimalizuje ilość odpadów i jest świetną odpowiedzią na obecne zapotrzebowanie rynku na zrównoważone opakowania. Wspaniale było wspierać rozwój prawdziwie zrównoważonych rozwiązań i zapewnić firmie HUID głębszy wgląd w ekologiczny potencjał jej materiałów.

Ściśle współpracujemy z HUID od ponad dwóch lat, wspierając rozwój produktu poprzez doradztwo w zakresie właściwości i wydajności materiałów - dodała dr Tiziana Marrocco, kierowniczka ds. wymiany wiedzy w AMRL. To bardzo satysfakcjonujące widzieć, jak bardzo firma rozwinęła się od pierwszych kroków i wiedzieć, że nasza współpraca niesie ze sobą tak istotne przesłanie społeczne.

NMIS wspiera zespół HUID w jego nowym laboratorium i przestrzeni biurowej, gdzie planuje rozwijać koncepcję opakowań kompostowalnych. NMIS jest obsługiwany przez University of Strathclyde i stanowi część High Value Manufacturing Catapult (HVMC). Rygorystyczne testy materiałów opakowaniowych na bazie łupin cebuli prowadzi również AMRL.

Innovate UK przyznał niedawno start-upowi 150 tys. funtów na opracowanie metod produkcji i przetwarzania tego materiału. Ponadto The Grantham Institute i program akceleratora technologii klimatycznych Imperial College London, The Greenhouse, przyznały HUID 20 tys. funtów.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe