Sympozjum Zarządzania Barwą Fogra (CMS, Colour Management Symposium) świętowało swój dziesiąty jubileusz przy 100-proc. frekwencji i z udziałem wielu międzynarodowych gości. Ponad 200 ekspertów z 23 krajów i 126 firm zgromadziło się w Monachium w dniach 25 i 26 lutego. Połączenie siedmiu sesji tematycznych, „Bitwy AI” oraz licznych okazji do osobistej wymiany doświadczeń po raz kolejny potwierdziło status CMS jako centralnej platformy transferu wiedzy i networkingu. Kolejne wydarzenie zaplanowano w dniach 23–24 lutego 2028 roku.
Podczas siedmiu bloków tematycznych praktycy i eksperci zaprezentowali bieżące kwestie w ich praktycznych przejawach. Zakres tematyczny obejmował szereg zagadnień, od oczekiwań klientów w środowisku cyfrowym, przez zarządzanie barwą w druku opakowań i High Dynamic Range (HDR) w produkcji poligraficznej, aż po proofing na podłożach nakładowych, praktyczne podejścia do zarządzania barwą oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych.
Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczna edycja zaoferowała szeroką przestrzeń do osobistych interakcji – w trakcie przerw, w ramach towarzyszących spotkaniu wystaw, a także podczas tradycyjnego Wieczoru Bawarskiego. Pierwotnie planowany wykład inauguracyjny Alexandry Gerhardy (firma Muster-Schmidt), zatytułowany „Wydrukowane, namalowane, udoskonalone: sztuka i nauka tworzenia wzorników kolorystycznych” musiał zostać odwołany w ostatniej chwili z powodu choroby prelegentki. Program został elastycznie dostosowany do potrzeb chwili: przygotowane przez uczestników trzy kompaktowe prezentacje praktyczne dostarczyły interesujących spostrzeżeń i impulsów do wykorzystania, sprzyjając ożywionej wymianie profesjonalnej wiedzy. Kończący pierwszy dzień quiz stanowił rozrywkowy akcent wieńczący interesujący program wydarzeń.

Od lewej do prawej: Patrick Reyer (HARIBO Group), Stephan Richter (Conditorei Coppenrath & Wiese), Maren Daffner (Konica Minolta), Fabian Bühlmann oraz Dieter Jan Janout (Amagoo)
Liczna obecność przedstawicieli przemysłu, właścicieli marek oraz instytucji badawczych po raz kolejny podkreśliła międzynarodowe znaczenie CMS. Szczególnie doceniono prezentacje praktyczne oraz skupienie na wschodzących trendach, takich jak HDR, pomiary oparte na obrazowaniu oraz wykorzystanie AI w produkcji mediów.
Sesja 1: oczekiwania klientów w epoce cyfrowej

Dr Andreas Kraushaar (Fogra), Stefan Steinemann (Druckerei Bauer), Dave Hunter (ChromaChecker) oraz Steffen Nusser (Edelmann)
Uwzględniając perspektywę właścicieli marek i producentów, pierwsza sesja skupiła się na tym, jak zarządzać oczekiwaniami klientów w środowisku cyfrowym. Sesji przewodniczyła Maren Daffner (Konica Minolta). Dieter Jan Janout (Amagoo) otworzył blok wystąpieniem na temat scentralizowanego zarządzania barwą i standaryzacji przemysłowej, podsumowując swoje przesłanie słowami: „Kolory muszą być poprawne, a nie tylko ładne”. Następnie Stephan Richter (Conditorei Coppenrath & Wiese) podzielił się spostrzeżeniami na temat wdrażania cyfrowego systemu inspekcji druku w rozszerzonym gamucie (ECG) w jego firmie. Patrick Reyer (HARIBO Group) zakończył sesję spojrzeniem na cyfrową transformację barwy w firmie HARIBO – od procesów analogowych do cyfrowych.
Sesja 2: zarządzanie barwą w druku opakowań

Veit Rudolph (Rudolph Druck), prof. Florian Süßl (Berliner Hochschule für Technik) oraz Dorin Pitigoi (Grup Transilvae)
Dave Hunter (ChromaChecker), który poprowadził kolejny blok tematyczny, skoncentrował się na nowych podejściach do jakości barwy oraz standaryzacji w druku opakowań. Steffen Nusser (Edelmann) rozpoczął od tematu „Pomiaru opartego na obrazowaniu” oraz przestrzennej ocenie druku w opakowaniach. Następnie Stefan Steinemann (Druckerei Bauer) przedstawił drogę od raportu badawczego Fogra do standardu zamówień FFI dla druku siedmiobarwnego (ECG 7C). Dr Andreas Kraushaar (Fogra) omówił ewolucję dopasowania kolorystycznego – od korekcji mechanicznej po produkcję zgodną z normą ISO 12647-2:2026+.
Sesja 3: HDR w praktyce drukarskiej
Ta sesja skupiła się na zastosowaniu technologii wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR) w praktyce poligraficznej, a przewodniczył jej Dorin Pitigoi (Grup Transilvae). Prof. Florian Süßl (Berliner Hochschule für Technik) zaprezentował praktyczne zastosowania HDR. Dorin Pitigoi przedstawił następnie temat rozszerzonego zakresu dynamiki w druku podświetlanym (backlit). Veit Rudolph (Rudolph Druck) wyjaśnił, w jaki sposób przestrzeń FOGRA59 (eciCMYKv2) wypełnia lukę między zastosowaniem gamutu barwnego a jego przewidywalnością, ilustrując korzyści za pomocą wydruków próbnych rozdanych słuchaczom. Stanowisko testowe HDR przygotowane na miejscu pozwoliło uczestnikom doświadczyć tych efektów na własne oczy.
Sesja 4: Druk na rzeczywistych podłożach – proofing
Pierwszy dzień zakończył się wystąpieniami na temat proofingu na rzeczywistych podłożach, którym przewodniczył Jürgen Seitz (GMG Color). Wolfgang Marx (Interproof) podzielił się praktycznymi doświadczeniami na temat systemu systemu „Real Surface Proof”, podkreślając, co sprawdza się w praktyce, a co nie. Dr Moritz Feil (Fogra) omówił „D50noUV” jako potencjalną przyszłość komunikacji barwy w świecie zdominowanym przez oświetlenie LED. Panel dyskusyjny z udziałem Andreasa Kraushaara, Jürgena Seitza, Rabei Paysen (X-Rite) oraz Christiana Galla (Just Normlicht) zgłębił temat „Mierz (M1, M2) tak, jak widzisz (P1/P3)”. Sesję poprzedziło 16 prezentacji typu „spotlight” firm wystawiających się na sympozjum oraz aktualizacja dotycząca eksperymentu na żywo prowadzonego przez dr Julie Klein.
Po zakończeniu oficjalnego programu wielu uczestników spotkało się na towarzyskim Wieczorze Bawarskim, ciesząc się tradycyjnym jedzeniem, napojami i ożywionymi rozmowami.
Sesja 5: zarządzanie barwą w praktyce
Drugi dzień rozpoczął się od sesji poświęconej praktycznemu zarządzaniu barwą, której przewodniczył Arjen Goldschmidt (Canon). Ralf Lenk (ScanColor Reprostudio) otworzył ją wystąpieniem na temat zarządzania barwą wykraczającego poza standardy, co zilustrował na przykładzie zastosowań technologii ChromaLuxe. Christophe Descubes i Thomas Demoulin (obaj Philaposte – Groupe La Poste) wyjaśnili proces przejścia z rotograwiury na druk offsetowy na przykładzie japońskich znaczków pocztowych. Steffen Walter (THIMM) zakończył sesję, dzieląc się spostrzeżeniami na temat potencjału oszczędności farby w cyfrowym druku opakowań.
Sesja 6: AI – rzeczywiste szanse i zagrożenia

Od lewej: Steffen Walter (THIMM), Ralf Lenk (ScanColor Reprostudio), Christophe Descubes (Philaposte – Groupe La Poste), Arjen Goldschmidt (Canon) oraz Thomas Demoulin (Philaposte – Groupe La Poste)
Przedostatnia sesja skupiła się na praktycznym wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Blok poprowadzony przez Markusa Webera (Staudacher) rozpoczął się od przykładów tego, jak narzędzia oparte na AI mogą wspierać korektę barw i retusz. Następnie Jürgen Hein (w&co MediaServices) przeanalizował równowagę między technologiczną wykonalnością a rzeczywistymi wymaganiami produkcyjnymi. Punktem kulminacyjnym była „Bitwa AI” (AI Battle) na żywo: Boris Margan i José Fabiao (obaj z w&co MediaServices) rywalizowali, stosując różne podejścia. Jeden z ekspertów wykorzystał retusz wspomagany przez AI przy minimalnym nakładzie pracy ręcznej, podczas gdy drugi polegał na metodach tradycyjnych.
Po około godzinie obaj zaprezentowali przekonujące wizualnie, gotowe do wprowadzenia na rynek rezultaty. Bezpośrednie porównanie ujawniło zarówno potencjał, jak i ograniczenia procesów roboczych opartych na AI. Prowadzone następnie z publicznością dyskusje otwarcie poruszyły kwestie wzrostu wydajności oraz typowych pułapek technologii.
Sesja 7: spójność barw w druku przemysłowym

Justin Laird (Apple), Tolga Şensöz (VitrA Tile), Thomas Voigt (STIHL) oraz Claas Bickeböller (X-Rite)
Ostatnia sesja, której przewodniczył Claas Bickeböller (X-Rite), skupiła się na spójności kolorystycznej w druku przemysłowym. Otworzył ją Thomas Voigt (STIHL), który podzielił się spostrzeżeniami na temat druku cyfrowego na metalu – konkretnie na prowadnicach do pilarek łańcuchowych STIHL. Tolga Şensöz (VitrA Tile) zademonstrował, jak hiperspektralny pomiar barwy może zrewolucjonizować druk płytek ceramicznych. Justin Laird (Apple) zakończył blok prezentacją na temat jakości barwy w oparciu o wygląd, wykraczającej poza tradycyjne pomiary punktowe.
Po dwóch intensywnych dniach sympozjum zakończyło się bardzo pozytywnym odzewem ze strony branży. „Jak zwykle co dwa lata, było to pouczające, odkrywcze i po prostu fantastyczne wydarzenie” – ocenił Thomas Hebes z Burda Druck. Kolejne Sympozjum Zarządzania Barwą odbędzie się w dniach 23–24 lutego 2028 roku, a pierwsi uczestnicy i wystawcy już potwierdzili swój udział.
Więcej informacji o Sympozjum Zarządzania Barwą Fogra można znaleźć pod adresem: http://fogra.org.
Opracowano na podstawie informacji stowarzyszenia Fogra