Firma Fujifilm rozpoczęła pierwsze w regionie EMEA beta testy swojej nowej maszyny do druku atramentowego na opakowaniach giętkich Jet Press FP790. Użytkownikiem maszyny jest brytyjska drukarnia, której dane pozostają na razie tajemnicą.
Manuel Schrutt, szef działu opakowań Fujifilm dla regionu EMEA, wyjawił w poście zamieszczonym na witrynie LinkedIn, że to ekscytujący czas dla firmy: Wkrótce rozpocznie się nowa epoka powszechnej cyfrowej produkcji opakowań giętkich.
Jet Press FP790 to pierwsza cyfrowa maszyna Fujifilm do zadruku opakowań giętkich. Wykorzystuje atramenty wodne, a jej maksymalna szerokość druku wynosi 790 mm. Drukuje z prędkością do 50 m/min w pięciu kolorach – CMYK plus biały – i w rozdzielczości 1200x1200 DPI na materiałach PET i BOPP.
Biały kolor jest nakładany przez dwa kanały atramentowe, dzięki którym uzyskuje się „biel o wysokim poziomie krycia”. Szeroki gamut kolorystyczny umożliwia – jak twierdzi producent - uzyskanie ponad 90% zgodności z barwami Pantone bez potrzeby stosowania dodatkowych kolorów spotowych lub specjalnych.
Docelowymi odbiorcami urządzenia są producenci opakowań giętkich na produkty spożywcze i niespożywcze. Firma reklamuje swoją maszynę jako zdolną do realizacji zadań, które standardowo wykonywane są na maszynach fleksograficznych i rotograwiurowych, ale jednocześnie zapewniającą korzyści druku cyfrowego, m.in. szybki zwrot z inwestycji oraz elastyczność produkcji dzięki wersjonowaniu i opłacalnemu drukowi niskonakładowemu.
Fujifilm twierdzi, że FP790 jest „w pełni kompatybilna” z systemami i procesami, które są zwykle stosowane w przypadku druku opakowań giętkich. Japoński producent nawiązał współpracę z innymi dostawcami rozwiązań do druku: firmą Henkel w zakresie klejów do laminowania, Nordmeccanica - rozwiązań do finishingu, oraz Hybrid Software - integracji workflow.
Fujifilm opisuje FP790 jako „zdolną do łatwej integracji z istniejącymi środowiskami produkcyjnymi, oferującą cyfrowe rozwiązanie typu 'plug and play', która dostarcza najwyższej jakości gotowe opakowania przy minimalnym poziomie testów, treningów i konfiguracji.”
Producent wskazuje również na korzyści dla środowiska, wynikające m.in. z wyeliminowania niektórych etapów procesu przygotowania do druku (np. produkcji płyt drukowych) oraz ograniczenia ilości odpadów.
Zdaniem Schrutta: FP790 celuje w standardowe nakłady druku flekso i nie mamy wątpliwości, że uda nam się przenieść znaczącą ilość zleceń z technologii analogowej na cyfrową. Co nie znaczy, że nie interesuje nas podobna lub jeszcze większa wydajność od flekso w ramach tego okna produkcyjnego.
Nie ujawniono ceny maszyny FP790. Mogę powiedzieć, że porównanie TCO wykazuje silną przewagę nad innymi maszynami cyfrowymi w tym segmencie.
Gdy pierwsze informacje o nowej maszynie zostały zaprezentowane w 2021 r., specjaliści przypuszczali, że stanowi ona rozwinięcie technologii Eucon pokazanej po raz pierwszy na targach drupa 2016. Przy jej projektowaniu wykorzystano również doświadczenia Fujifilm zdobyte w Japonii przy pracy nad cyfrową maszyną atramentową UV Jet Press 540WV.
FP790 została pokazana na tegorocznych targach interpack w Düsseldorfie i ma tracić do komercyjnej sprzedaży pod koniec 2023 r.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Printweek