Polska Izba Opakowań jako organizacja integrująca wszystkie osoby, instytucje i przedsiębiorstwa zainteresowane opakowaniami powinna pomagać w określaniu kierunków, w jakich będzie rozwijało się opakowalnictwo. Wyniki tych zmian będą miały wpływ na funkcjonowanie całego rynku i osobiście każdego z nas. Organizowany wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi V Kongres Przemysłu Opakowań jest dobrym miejscem, aby o tym rozmawiać.
Na program merytoryczny Kongresu złożą się wystąpienia będące próbą odpowiedzi na pytania, w jakich kierunkach podąża produkcja w branżach, dla których opakowania są przeznaczone, jakich nowych produktów i technologii spodziewać się możemy na rynku za kilka lat i w związku z tym, jak na te wyzwania branża opakowaniowa chciałaby odpowiedzieć. Nowe produkty i technologie będą wymagały nowych rodzajów opakowań, które będzie musiała zapewnić branża. To producenci nowych wyrobów spożywczych, farmaceutycznych, chemicznych, gospodarstwa domowego, kosmetyków, higieny, rolniczych (owoce i warzywa), dietetycznych, ekologicznych itp. określają, jakie wymogi winny spełniać opakowania, aby nowe wyroby i wprowadzanie ich na rynek odpowiednio zabezpieczyć, uwzględniając wiele nowych uwarunkowań związanych z demografią, stylem życia, zdrowiem, przyzwyczajeniami, gustami i ekologią.
W programie przewidziane są merytoryczne, edukacyjne wystąpienia ekspertów dotyczące tego, czego możemy spodziewać się na rynku w nadchodzącym czasie w reprezentowanych przez nich obszarach branży. O opinię organizatorzy poprosili również przedstawicieli WPO (World Packaging Organization) i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także a także specjalistów od analizy rynku oraz aktualnych przepisów dotyczących opakowań.
Podobnie jak w poprzednich edycjach Kongresu, również tym razem wydania zostanie kongresowa monografia będąca zbiorem referatów przygotowanych przez prelegentów, uzupełnionych o artykuły przedstawicieli nauki, przemysłu i organizacji branżowych.
Zachęcając do udziału w Kongresie organizatorzy proponują, by na opakowalnictwo spojrzeć tym razem jak na branżę spełniającą rolę usługową w stosunku do wszystkich innych branż na rynku, mającą zapewnić wszelkiego rodzaju pakowanym produktom odpowiednią trwałość, ich producentom efektywność, użytkownikom łatwość użycia i bezpieczeństwo, a środowisku ekologiczność.
Na portalu Polskiej Izby Opakowań została utworzona specjalna dedykowana zakładka Kongresu (kliknij TUTAJ), gdzie już niebawem będą pojawiać się kolejne informacje dotyczące m.in. programu wydarzenia i sylwetek prelegentów.
Opracowano na podstawie informacji Polskiej Izby Opakowań