5 września przypadnie Dzień Długu Plastikowego
24 kwi 2024 08:43

Pozarządowa organizacja konsultingowo-badawcza EA – Earth Action przygotowała raport poświęcony tzw. Plastic Overshoot Day (w wolnym tłumaczeniu: Dniowi Długu Plastikowego), z którego wynika, że w 2024 r. na Ziemi wytworzonych zostanie 220 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Raport przewiduje, że ponad 1/3 z tej masy tworzyw (czyli ok. 68,6 mln ton) po zakończeniu cyklu życia trafi do środowiska naturalnego w wyniku złego zarządzania odpadami, przy średniej globalnej wynoszącej 28 kg odpadów z tworzyw sztucznych na osobę.
Plastic Overshoot Day wyznacza moment w roku, gdy ilość generowanych odpadów z tworzyw sztucznych staje się zbyt duża, by dało się nimi bezpiecznie zarządzać w skali globalnej. W tym roku ten dzień przypada na 5 września 2024 roku.
Okazuje się, że ilość odpadów stale rośnie, zaś 50% światowej populacji (stan na kwiecień 2024 r.) mieszka na obszarach, na których wytwarzane odpady z tworzyw sztucznych przekroczyły już możliwości ich zagospodarowania. Do 5 września 2024 r. odsetek ten wzrośnie do 66%.
EA Earth Action podkreśla, że wszelkie usprawnienia w zakresie zarządzania odpadami nie nadążają za rosnącym tempem produkcji tworzyw sztucznych.
Sarah Perreard, dyrektorka generalna EA Earth Action & Plastic Footprint Network, powiedziała: "Ustalenia są jednoznaczne; poprawa zdolności gospodarowania odpadami jest wyprzedzana przez rosnącą produkcję tworzyw sztucznych, co sprawia, że postęp jest prawie niewidoczny. Założenie, że recykling i zdolność gospodarowania odpadami rozwiążą kryzys tworzyw sztucznych jest błędne.
Raport 2024 Plastic Overshoot Day może służyć zarówno jako świadectwo naszego obecnego kursu, jak i jako plan niezbędnych działań. Decyzje podjęte dzisiaj będą odbijać się echem w ekosystemach i gospodarkach przez pokolenia. Przed negocjacjami ONZ w sprawie Traktatu Plastikowego w Ottawie wzywamy do niezłomnego dążenia do opartej na nauce, solidnej globalnej polityki, która odpowiada skali problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Niech rok 2024 będzie rokiem, w którym przejdziemy na trajektorię, która obejmuje redukcję, tak by zagwarantować, że dziedzictwo, które pozostawiamy, nie jest zakopane w plastiku.
Sian Sutherland, współzałożycielka A Plastic Planet & Plastic Health Council, powiedziała: Po tym, jak naukowcy od dziesięcioleci biją na alarm, teraz dla wszystkich staje się oczywiste, że zanieczyszczenie plastikiem postawiło ludzkość na drodze do katastrofy ekologicznej i humanitarnej.
W tym roku mamy rzadką szansę stworzyć globalny traktat w sprawie tworzyw sztucznych, który będzie chronił nie tylko nasze oceany, nasze powietrze, naszą glebę, ale także nasze własne dzieci. Realne rozwiązania są już dostępne na dużą skalę, dając nam materiały i systemy, które działają w harmonii z naturą, a nie przeciwko niej.
Opracowano na postawie informacji serwisu Packaging News