Grupa ALPLA uruchomiła inwestycję o wartości ponad 5 mln euro. Tyle będzie kosztował system do wytłaczania tworzywa rPET przeznaczonego do kontaktu z żywością i wykonanego ze zużytych butelek z PET, który powstaje w fabryce Grupy we włoskim Anagni.
Anagni to siedziba jednego z kluczowych dla firmy ALPLA zakładów produkcji preform. Fabryka, która obecnie zatrudnia 91 osób, przetwarza rocznie ok. 50 tys. ton PET, jednak aktualnie jedynie niewielka część wykorzystywanych tworzyw pochodzi z recyklingu. Aby to zmienić, ALPLA zainstaluje w swym zakładzie instalację do ekstruzji 15 tys. ton rPET rocznie, która ma rozpocząć pracę w drugiej połowie 2021 r. Ponadto utworzonych zostanie dziesięć nowych miejsc pracy.
Będziemy skupować płatki z PET po opakowaniach konsumpcyjnych pozyskanych od lokalnych zakładów recyklingu, przetwarzać je w rPET dopuszczone do kontaktu z żywością, a następnie wykorzystywać do produkcji preform w tym zakładzie – mówi Fabio Mazzarella, dyrektor fabryki w Anagni.
Jak przekonuje Mazzarella, produkcja materiałów z recyklingu na miejscu w zakładach przetwórczych zapewni korzystną synergię między działami logistyki i magazynowania, a prawdopodobnie również zyski z ograniczenia zużycia energii.
Georg Lässer, szef ds. recyklingu w ALPLA, dodał: Zamierzamy promować cykl obiegu bottle-to-bottle i unikać odchudzania butelek. Dodatkowo chcielibyśmy ożywić lokalny recykling w regionie, który do dzisiaj nie posiada odpowiedniej infrastruktury dla realizacji cyklu obiegu butelek –
wyjaśnia.
Aktualnie dobrze radzimy sobie z popytem na materiały pochodzące z recyklingu. Jednak dzięki temu działaniu upewniamy się, że jesteśmy w stanie zaoferować swym klientom optymalne wsparcie poprzez tworzenie nowych specyfikacji i realizację nowych celów także w perspektywie długoterminowej, i że możemy zaoferować im materiały z odzysku najwyższej jakości.
Opracowano na podstawie informacji ALPLA