Dzięki nabyciu znaczącego mniejszościowego udziału w słowackiej spółce Panara grupa ALPLA, międzynarodowy producent opakowań z tworzyw sztucznych, zwiększa swoją aktywność w dziedzinie bioplastików i tworzyw biodegradowalnych.
Wyjaśniając swoją decyzję ALPLA podkreśla, że realizuje holistyczne podejście, które wymaga, aby wszystkie jej obszary produktowe i przyszłe rozwiązania w zakresie opakowań były opracowywane z myślą o funkcjonującej gospodarce obiegu zamkniętego. Z tego powodu firma wybiera materiały, które nadają się do produkcji opakowań na bazie surowców biologicznych i biodegradowalnych.
Prezes ALPLA Günther Lehner, który jest odpowiedzialny za zrównoważony rozwój, gospodarkę obiegu zamkniętego, rozwój technologii i innowacje, mówi: Panara ma duże doświadczenie w dziedzinie tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego. Poprzez nabycie udziałów w przedsiębiorstwie i partnerstwo z Panarą chcemy wykorzystać to doświadczenie i umożliwić transfer wiedzy dla naszych rozwiązań i dla klientów.
Panara prowadzi badania w dziedzinie biopolimerów od 2006 roku. Przy realizacji tego celu współpracuje ze Słowackim Uniwersytetem Technologicznym w Bratysławie oraz z Centrum Badań Stosowanych Materiałów Polimerowych Przyjaznych dla Środowiska (CEPOMA) w Nitrze.
Niedawno firma wprowadziła na rynek bioplastik pod marką Nonoilen, który jest wytwarzany w całości z surowców odnawialnych, nadaje się do recyklingu, a po zakończeniu cyklu życia może być całkowicie kompostowany na skalę przemysłową. Materiał ten jest również odporny na temperaturę i stabilny.
Christian Zmölnig, dyrektor ds. badań korporacyjnych i innowacji w firmie ALPLA, postrzega współpracę jako kolejny krok w kierunku opakowań przyszłości: Jako lider technologiczny w dziedzinie materiałów opakowaniowych angażujemy się w ciągłą pracę wraz z partnerami nad rozwojem nowych surowców, które zminimalizują emisję dwutlenku węgla, jak również zużycie zasobów.
Opracowano na podstawie informacji firmy ALPLA