APEAL popiera raport Parlamentu Europejskiego nt. GOZ
27 Jan 2021 13:56

APEAL, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Opakowań Metalowych, z zadowoleniem wita raport przyjęty przez Komisję ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim, który dotyczy planu działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego (CEAP) 2.0 ogłoszonego przez KE w marcu 2020 r.

CEAP 2.0, będący kamieniem milowym Europejskiego Zielonego Ładu, ma na celu wzmocnienie gospodarki oraz ochronę środowiska i eliminację odpadów, zaś przyjęty dzisiaj raport dotyczy szerokiego zakresu sektorów, w tym opakowaniowego.

APEAL, członek Permanent Materials Coalition (Koalicji na rzecz materiałów permanentnych, w której skład wchodzą dodatkowo organizacje Metal Packaging Europe, European Aluminium oraz European Container Glass Federation FEVE) – z zadowoleniem wita fakt, że raport koncentruje się na kluczowych kwestiach, w tym na materiałach permanentnych, wysypiskach śmieci oraz selektywnej zbiórce odpadów.

Koncepcja materiałów trwałych

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Z zadowoleniem odnotowujemy, że raport rozpoznaje znaczenie materiałów permanentnych takich jak stal, zauważając: '..potrzebę zwiększania dostępności i podnoszenia jakości recyklatów, koncentrowania się na zdolności materiału do zachowania swych przyrodzonych własności po recyklingu, oraz jego potencjału w zastępowaniu surowców pierwotnych w przyszłych zastosowaniach...'.

 

Odejście od wysypisk

APEAL z satysfakcją komentuje również nacisk, jaki raport kładzie na potrzebę '...podniesienia jakości procesów recyklingu oraz odejścia od składowania odpadów na wysypiskach śmieci...'.

Van Maercke dodał: APEAL od dawna popiera bardziej ambitne podejście do ochrony wartościowych surowców, które mogą być poddawane recyklingowi, przed trafianiem na wysypiska śmieci. Złom metalowy jest niezbędnym składnikiem w produkcji nowej stali; jego stosowanie chroni surowce i energię, jak również zmniejsza emisję gazów.

Doskonalenie selektywnej zbiórki

Sekretarz generalny APEAL przyznał również: Jak pokazuje raport APEAL dotyczący recyklingu selektywna zbiórka to najlepszy sposób zagwarantowania najwyższej jakości surowców dla recyklingu.

Tym samym otuchy dodaje fakt, że raport przyjęty przez ENVI '...podkreśla, że selektywna zbiórka odpadów to warunek wstępny dla recyklingu wysokiej jakości i utrzymania wartościowych materiałów i produktów w obiegu recyklatów; wspiera plany KE zaproponowania środków dla poprawy i zharmonizowania obecnie istniejących systemów selektywnej zbiórki (…); wzywa Komisję do zagwarantowania stosownego wdrażania postanowień wyłożonych w dyrektywie ramowej ws. odpadów (Waste Framework Directive)...'

Przyjmując raport Parlament Europejski demonstruje wizję i przezorność. APEAL oczekuje teraz na głosowanie w czasie lutowej sesji plenarnej, kiedy to rezolucja stanie się silnym sygnałem skierowanym do Komisji Europejskiej, krajów członkowskich oraz interesariuszy, o znaczeniu realizacji tego ambitnego planu dla Europy.

Unia Europejska demonstruje globalne przodownictwo w dążeniu do przejścia od linearnej do prawdziwej gospodarki obiegu zamkniętego. Ponieważ zaś stal jest modelowym materiałem, który już teraz osiąga wysoki poziom recyklingu i posiada nieskończony potencjał odzysku, stal opakowaniowa ma wszelkie zalety, by odegrać kluczową rolę w tej przemianie.

Dane z 2018 r. wskazują, że recykling opakowań stalowych w Europie osiągnął najwyższy poziom w historii (82,5%), co czyni je najczęściej recyklowanym materiałem opakowaniowym.

Opracowano na podstawie informacji APEAL