APEAL, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej, wyraża ubolewanie w związku z mało ambitnymi działaniami odnośnie recyklingu zaprezentowanymi w Podejściu Ogólnym Rady Europejskiej do rozporządzenia PPWR dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych.
Inicjatywy takie jak Europejski Zielony Ład i plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (CEAP) służą jako model globalny. Podejście Ogólne państw członkowskich w Radzie nie wykorzystało okazji do zasygnalizowania znaczenia realizacji ambitnego planu dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych dla Europy – powiedział Steve Claus, sekretarz generalny APEAL (na zdjęciu).
APEAL docenia wysiłki Rady zmierzające do zdefiniowania wysokiej jakości recyklingu. Jednocześnie jednak uważa, że włączenie koncepcji wielokrotnego recyklingu do definicji recyklingu wysokiej jakości w przepisach legislacyjnych wysłałoby jeszcze mocniejszy sygnał do sektora przemysłowego. Ambitna definicja recyklingu wysokiej jakości mogłaby działać jako siła napędowa dla producentów opakowań, zachęcając ich do zwiększenia możliwości odzysku ich produktów i w ten sposób sprzyjając bardziej skutecznemu i wydajnemu procesowi recyklingu.
Organizacja szczególnie żałuje, że „poziomy wydajności recyklingu” oparte na kryteriach projektowania pod kątem recyklingu nie wykorzystają w pełni swojego potencjału.
Ambitne oceny zdolności do recyklingu, w tym rygorystyczne kryteria jakościowe dotyczące zdolności do recyklingu, byłyby wielkim krokiem naprzód w kierunku prawdziwie unijnej gospodarki o obiegu zamkniętym, zapewniając, że opakowania, które mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi i mogą zasilać system zamkniętej pętli materiałowej są należycie usytuowane na szczycie hierarchii recyklingu – czytamy w opinii APEAL.
Mimo tych zastrzeżeń APEAL zamierza nadal angażować się w dalszą współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu przygotowania negocjacji międzyinstytucjonalnych i wzywa wszystkie strony do zwiększenia swoich ambicji w kierunku bardziej ekologicznej i obiegowej gospodarki w Europie.
Opracowano na podstawie informacji APEAL