BOBST oneECG: szerszy gamut i większa jednolitość barw
23 Jun 2021 09:40

Koncern BOBST wdrożył swoje rozwiązanie oneECG Extended Color Gamut na różnych platformach technologicznych, zapewniając właścicielom marek z całego świata efektywną kosztowo, opłacalną i zrównoważoną alternatywę dla druku farbami z palety Pantone jednocześnie gwarantując jego wysoką jakość oraz spójność kolorystyczną. 

Zapotrzebowanie na szybsze dostawy, wyższą jakość i spójne odwzorowanie kolorów brandowych stale się nasila. Wielkość nakładów spada, a projekty coraz częściej są poddawane zmianom. Równolegle przemysł opakowaniowy znajduje się pod presją, by być bardziej przyjaznym dla środowiska i eliminować odpady z procesów produkcyjnych. 

W tych okolicznościach wdrożenie technologii BOBST oneECG jest kluczowym krokiem, który warto poważnie rozważyć. Udana implementacja każdego rodzaju druku w rozszerzonej gamie kolorów zależy zarówno od kompletnego workflow, jak i od solidności samych maszyn drukujących. BOBST wykorzystuje swoje precyzyjnie zaprojektowane, wysoce zautomatyzowane maszyny do druku oraz niezawodne systemy nafarbiania – w połączeniu z w pełni zintegrowanym cyfrowym workflow – aby dostarczyć rozwiązanie, które wspomaga przetwórców w optymalizacji ich działań, podnoszeniu wydajności, zmniejszaniu kosztów bieżących oraz ilości odpadów. 

Drukowanie każdego zlecenia przy użyciu tego samego, stałego zestawu farb – zazwyczaj czterech kolorów procesowych: cyjanu, magenty, żółtego i czarnego (CMYK) oraz pomarańczowego, zielonego i fioletowego – przynosi długą listę korzyści, które poprawiają wyniki finansowe każdej firmy poligraficznej, bez konieczności godzenia się na kompromisy w zakresie jakości i bez nakładania dodatkowych opłat na klientów. Z punktu widzenia właściciela marki oznacza to wierne odwzorowanie kolorów marki na etykietach, opakowaniach giętkich, pudełkach składanych i tekturze falistej, niezależnie od tego, gdzie na świecie wykonywane jest zlecenie i jaka drukarnia je realizuje.

BOBST oneECG to ustandaryzowana metoda drukowania, powtarzalna w globalnej skali. To najwydajniejszy proces w przemyśle poligraficznym, ale wymaga pełnej kontroli każdego elementu i to właśnie pomagamy osiągnąć naszym klientom – powiedział Jonathan Giubilato, menedżer linii produktów BOBST dla wklęsłodruku. – Dostępny dla flekso, wklęsłodruku i oczywiście druku cyfrowego, oneECG jest ważnym krokiem na drodze do kształtowania przyszłości produkcji opakowań. 

Rozszerzając gamut CMYK

W druku konwencjonalnym kolory spotowe są używane obok standardowych czterech kolorów procesowych w celu dopasowania odcieni Pantone, których nie można osiągnąć przy użyciu wyłącznie CMYK. Każdy z kolorów w Pantone Matching System jest tworzony przez mieszanie niestandardowych farb ręcznie lub automatycznie, co jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Po zakończeniu zadania konieczne jest wymycie zespołów drukujących, aby zrobić miejsce dla kolejnego koloru, co powoduje znaczną stratę czasu i materiałów eksploatacyjnych.

W druku oneECG zarządzanie kolorami odbywa się w całości na etapie przygotowywania do druku, gdzie kolory brandowe i spotowe są dopasowywane cyfrowo podczas szykowania nowej pracy. Maszyna drukująca wyposażona w stały zestaw kolorów drukuje niezależnie od zmian zleceń, a farba pozostaje w każdym zespole drukującym. Przy nowym projekcie wymieniane są jedynie cylindry lub płyty. Dzięki wykorzystaniu 7 kolorów gamut jest rozszerzony, co umożliwia druk ponad 95% kolorów Pantone – w porównaniu z 65% przy użyciu wyłącznie CMYK. W ten sposób zmarnowaniu ulega mniej farb resztkowych, znacznie mniejsze są też niezbędne zapasy farb. 

Przy przejściu na druk oneECG należy wziąć pod uwagę również zmienne związane z czynnikiem ludzkim. Niezbędna jest całkowita zmiana sposobu działania firmy, w której zespołowo uczestniczą wszyscy: od sprzedaży po dział wykańczania i operatorów maszyn. Efektem jest mniejsza liczba ingerencji obsługi, a tym samym również błędów. Operator musi jednak zrozumieć metodologię, aby nie ulegać pokusie ingerencji w ustawienia. Częścią proponowanego rozwiązania jest również współpraca z dostawcami. 

Jasna definicja procesu dla różnych technologii dzięki BOBST oneECG

Wklęsłodruk. W 2020 roku BOBST dodał system oneECG do swojej oferty dla druku wklęsłego opakowań giętkich, obiecując duże zmiany w bardzo dojrzałej branży o ugruntowanej pozycji. Po znaczących inwestycjach w badania i rozwój oraz testach druku przeprowadzonych wspólnie z partnerami technologicznymi, firma wprowadza wklęsłodruk do cyfrowego świata i opracowuje metodę, by uczynić go bardziej wydajnym i zrównoważonym wyborem nawet w przypadku krótszych serii. 

Projekt związany z wklęsłodrukiem okazał się niezwykle skuteczny, ponieważ udało się uzyskać aż 95% gamy kolorów, i jest on dostępny na nowych maszynach BOBST lub może być zainstalowany na już istniejących. W połączeniu z naszymi wysoce wydajnymi systemami suszenia i trybem druku ECO, pomaga on obniżyć ogólne zużycie energii, a także zdecydowanie skrócić czas przygotowania pracy i zmniejszyć ilość wymaganych materiałów eksploatacyjnych – powiedział Jonathan Giubilato. 

Flekso CI. Drukarnie wyposażone w maszyny fleksograficzne BOBST z centralnym cylindrem również mogą czerpać korzyści z systemu oneECG, który umożliwia produkcję krótszych serii, upraszcza dopasowanie kolorów i pozwala zaoszczędzić nawet do 30% farb. Dodatkowo dzięki wdrożeniu tego procesu mogą one znacząco zmniejszyć zapasy wałków rastrowych, ponieważ do wszystkich zadań używany jest ten sam zestaw wałków. W oparciu o system otwartego partnerstwa z wieloma dostawcami metoda ta znacznie skraca czas konfiguracji i przezbrajania, a także obniża koszty pracy techników laboratoryjnych w kuchni farbowej. 

Flekso w linii. Od lat BOBST odnosi sukcesy z oneECG w druku flekso w linii, ściśle współpracując z grupą ekspertów ds. procesu nad pionierskim wdrożeniem tego rozwiązania i osiągnięciem przewidywalnej kolorystyki, cyfryzacji oraz możliwości konkurowania z drukiem cyfrowym przy wąskowstęgowym druku fleksograficznym. Dzięki połączeniu rozwiązania DigiColor i druku oneECG maszyny BOBST MASTER M5 i MASTER M6 DigiFlexo umożliwiają kontrolę koloru w zamkniętej pętli. Koncepcja ta została również rozszerzona na nową, zgodną z koncepcją „wszystko w jednym” i „wszystko w linii” maszynę MASTER DM5.

Flekso dla tektury falistej. Ograniczenie kosztów oraz negatywnego wpływu na środowisko, uzyskane dzięki zadrukowi tektury falistej systemem oneECG na maszynach inline wykorzystujących technologię THQ FlexoCloud, jest znaczące. Metoda ograniczy zużycie wody o 30%, farb o 25% i płyt drukowych o 30%, co – pospołu z najwyższą jakością druku – zapewni klientom jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie do produkcji pudełek z tektury falistej. 

Druk cyfrowy. Proces ECG jest nieodłącznym elementem zarządzania kolorami spotowymi w druku cyfrowym. Inkjetowe maszyny etykietowe Mouvent zapewniają szeroką gamę kolorów dzięki technologii BOBST oneECG bez spowalniania prędkości drukowania, przy użyciu sześciu kolorów. Firma Mouvent opracowała własne techniki przetwarzania obrazu, tak by zoptymalizować proces oneECG i jeszcze bardziej ułatwić transfer zleceń między flekso a drukiem cyfrowym.

Dzięki oneECG BOBST zdigitalizował pasowanie kolorów i wypełnił lukę między technologiami druku, aby zagwarantować niezakłócony odbiór marki przez klientów. Dopasowaliśmy rozwiązania oneECG do wszystkich naszych technologii druku, tak by zapewnić spójność kolorów przy wielu formatach opakowań i w wielu zakładach produkcyjnych. Oferujemy zharmonizowaną platformę druku, w której każda operacja jest kontrolowana cyfrowo, w celu zapewnienia jednolitego pasowania kolorów i poprawy szybkości wprowadzania produktów na rynek – powiedział Jonathan Giubilato. – Jest to doskonała odpowiedź na zapotrzebowanie właścicieli marek na efektywny kosztowo, zrównoważony druk, który jednocześnie zapewnia jakość na globalną skalę.

Tłumaczenie: Tomasz Krawczak