Cyfryzacja, automatyzacja i łączność podstawą produkcji opakowań
22 Apr 2020 10:57

Branża opakowaniowa zmaga się z bezprecedensowym problemem koronawirusa (COVID-19) z nadzwyczajną uwagą oraz głębokim poczuciem troski. Kiedyś nadejdzie jego kres. W sytuacji, gdy wielu ludzi pracuje ze swych domów, firma Bobst informuje klientów o nowych urządzeniach, systemach i procesach, które zamierza zaprezentować w najbliższych miesiącach, tak by mogli planować rozwój swojego biznesu.

Właściciele marek i producenci opakowań będą poddawani presji, jakiej nigdy wcześniej nie zaznali. Wiele wyzwań trzęsie posadami naszej branży – skracanie czasu dostaw na rynek, handel internetowy i zrównoważony rozwój. Każde z nich można jednak traktować również jako szansę z punktu widzenia produkcji opakowań.

Dostawcy urządzeń do pakowania i powiązanych usług przewodzą niezbędnym zmianom sektora. Jego transformację BOBST oparł na czterech głównych filarach: łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju. 

Konieczne jest usprawnienie i uelastycznienie całego łańcucha produkcji. Działanie systemów workflow należy silniej oprzeć na popartych faktami, aktualnych decyzjach. Wkraczamy w okres, gdy połączone systemy będą wymieniały dane dotyczące wszystkich procesów produkcyjnych w celu osiągnięcia szybszej i bardziej precyzyjnej optymalizacji. 

Wszystkie kolejne stadia produkcji opakowań – od wstępnego projektu pliku po ostateczne wykonanie gotowej etykiety lub pudełka – będą ze sobą wzajemnie powiązane. Zmiany wprowadzane na etapie projektowania – w zakresie layoutu lub struktury opakowania – będą automatycznie przekazywane do wszystkich kolejnych etapów produkcji. Konkretne zadania realizowane w każdej kolejnej fazie procesu, takie jak drukowanie, wycinanie i składanie, będą zautomatyzowane dzięki rozwiązaniom cyfrowym, co pozwoli na znaczne przyspieszenie czasu realizacji.

Jak daleko zaszliśmy – i co pozostaje do zrobienia?

Cyfrowa transformacja w branży opakowań dokonuje się w zróżnicowanym tempie. Nie ma wątpliwości, że przodują w niej etykiety i że obecnie – po wolnym starcie – na rynku więcej jest maszyn do cyfrowego druku etykiet niż maszyn konwencjonalnych. 

Dzieje się tak, ponieważ w sektorze etykiet osiągnęliśmy poziom, kiedy rozwiązania cyfrowe zapewniają efekty na podobnym, zadowalającym poziomie jakości, wydajności oraz kosztów co tradycyjne maszyny. Nie bez znaczenia jest fakt, że etykiety są łatwiejsze w produkcji od opakowań giętkich, pudełek składanych i opakowań z tektury falistej. Branża etykietowa wyznaczyła tempo zmian dla innych branż, z których wszystkie dysponują dostosowanym do swych potrzeb wyposażeniem.

Łączność i cyfryzacja umożliwiły prawdziwy postęp w branży etykiet – powiedział Christian Zeller, dyrektor ds. marketingu w dziale Etykiet i Opakowań Giętkich BOBST. – Między innymi możesz teraz śledzić jakość każdej wyprodukowanej etykiety, porównując wydruk z oryginalnym plikiem PDF i to w przypadku dowolnej technologii – cyfrowej, hybrydowej lub fleksograficznej.

Na drodze do w pełni zautomatyzowanego workflow

Cyfryzacja procesów druku stanowi najbardziej rzucający się w oczy element branży opakowaniowej – skomentował Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny Bobst Group. – W nadchodzących latach będziemy zapewne świadkami gwałtownego przyspieszenia rozwoju druku cyfrowego. Chociaż rozwiązania stają się coraz bardziej dostępne, głównym wyzwaniem dla drukarzy i przetwórców nie są poszczególne maszyny drukujące, lecz raczej kompletne systemy workflow do produkcji opakowań.

W BOBST posiadamy w pełni zautomatyzowany i sterowalny workflow – od pliku po gotową etykietę, woreczek lub pudełko – które to rozwiązanie stanowi odpowiedź na potrzeby właścicieli marek i przetwórców. Dzięki innowacjom zarówno już gotowym, jak i kolejnym, które BOBST i inni partnerzy branżowi dopiero dostarczą, podążamy we właściwym kierunku – dodał Jean-Pascal Bobst. 

Produkcja opakowań 4.0 będzie wymagać zmiany mentalności

W bardziej zautomatyzowanym świecie uwaga będzie mniej koncentrować się na „jak”, a bardziej na „co”. To zaś oznaczać będzie fundamentalną zmianę w kwestii personelu i umiejętności wymaganych w procesach organizacji produkcji. Dane zwrotne płynące z maszyn będą wymagać od operatorów przekrojowej wiedzy na temat całego procesu, nie zaś specjalizacji w zakresie konkretnego technicznego zadania. BOBST jest w pełni świadomy tej fundamentalnej zmiany, dlatego oferuje trening oraz wydajny zestaw aplikacji, które wspomogą operatorów.

Nasza wiedza i kontakty personalne będą potrzebne zawsze. Tyle tylko, że zamiast koncentrować się na powtarzalnych pracach manualnych i technicznych, od ludzi będzie się oczekiwać większego i bardziej wartościowego wkładu w zwiększenie automatyzacji i ulepszenie produkcji opakowań. 

BOBST ciągle na czele

BOBST pozostaje pionierem w dziedzinie rozwiązań do cyfryzacji, automatyzacji i łączności między maszynami opakowaniowymi. Firma oferuje kompletne linie produkcyjne – począwszy od obróbki podłoży po druk i finishing – o najwyższym stopniu automatyzacji i integracji, zapewniające płynną produkcję pozbawioną błędów.

Poniższe informacje są tylko przykładami cyfrowych rozwiązań BOBST umożliwiających lepszą automatyzację i łączność.

Producentom etykiet i opakowań giętkich technologia BOBST DigiFlexo zapewnia automatyczną kontrolę jakości i zgodności kolorów, możliwość drukowania na wielu różnych podłożach oraz mniejsze zużycie farb i niższą produkcję odpadów w porównaniu z konwencjonalnym drukiem flekso. Maszyny DigiFlexo pracują na bazie zintegrowa-

nego procesu automatyzacji i na zasadzie wymiany informacji między maszynami. Kompletna automatyzacja procesu drukowania zapobiega przestojom urządzeń, a ręce i oczy operatora zostają zastąpione systemem cyfrowej korekty danych.

W 2019 r. BOBST pokazał DigiColor – pierwszy system kontroli koloru w zamkniętej pętli dla branży flekso. Kolor jest mierzony w linii i dopasowywany na każdym zespole drukującym tak, by spełniał założone wartości kolorystyczne. DigiFlexo to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli marek, którzy oczekują kastomizacji, kontroli wierności odwzorowania kolorów oraz szybszego wprowadzania produktów do obrotu rynkowego.

W trakcie targów Labelexpo 2019 BOBST zaprezentował również MASTER DM5, hybrydową maszynę do druku etykiet obejmującą moduł druku cyfrowego z klastrem Mouvent Inkjet, zapewniającą najlepszą możliwą kombinację druku cyfrowego i DigiFlexo w jednej maszynie. To maszyna o największym poziomie cyfrowego zautomatyzowania na rynku, oferująca optymalną jakość druku, wydajność i niezawodność przy wszystkich typach drukowanych prac – zarówno nisko-, jak i wysokonakładowych.

Dla producentów pudełek składanych przeznaczony jest system inspekcji w linii ACCUCHECK, który sprawdza użytki pod kątem defektów i zapewnia utrzymanie ich stałej, jednolitej jakości. Dzięki niemu właściciele marek dostarczają do firm pakujących idealne pudełka, przyczyniając się do zmniejszenia ilości odpadów i skrócenia łańcucha dostaw. Inną kluczową innowacją jest Digital Inspection Table. Umożliwia ona proofing zadrukowanych arkuszy i wysztancowanych użytków, zapewniając wizualizację w czasie rzeczywistym w celu dopasowania faktycznego produktu do cyfrowych wydruków próbnych. To nowatorska technologia opracowana z myślą o zwiększeniu wydajności i praktycznej eliminacji błędów w druku, a tym samym zwiększeniu satysfakcji właściciela marki.

Technologia BOBST THQ umożliwia firmom z sektora tektury falistej uzyskanie najwyższej jakości grafik przy kosztach niższych niż w przypadku offsetu i flekso, a dodatkowo oferuje możliwości zabezpieczenia druku. 

Jednocześnie PREMIUM GAP CONTROL gwarantuje niezawodną i precyzyjną kontrolę wszystkich gotowych pudełek z zachowaniem prędkości produkcyjnej, tym samym zabezpieczając utrzymanie optymalnej wydajności i najwyższej jakości składania kartoników.

Dopełnieniem wszystkich wymienionych rozwiązań jest oferta Connected Services (połączonych usług) firmy BOBST. Przykładowo usługa Helpline Plus umożliwia klientom łączenie się z ekspertami BOBST w każdej chwili, gdy potrzebują pomocy, co oznacza, że około 80% wszystkich problemów technicznych rozwiązywanych jest metodą zdalną w czasie nieprzekraczającym dwóch godzin. Innymi elementami Connected Services są aplikacje umożliwiające dostęp do danych produkcyjnych i maszynowych za pośrednictwem smartfonu, tabletu lub przeglądarki internetowej. 

Remote Monitoring to wszechstronne narzędzie do raportowania przebiegu produkcji, zaprojektowane z myślą o umożliwieniu szybkiego dostępu do szczegółowych danych produkcyjnych, procesowych i technicznych gromadzonych w maszynie, podczas gdy Downtime Tracking ułatwia prowadzenie analizy przyczyn przestoju konkretnych urządzeń lub całej hali produkcyjnej.

Komentarze, które otrzymujemy od klientów na temat Connected, są jednomyślne – powiedział Raphael Indermuehle – szef działu sprzedaży i marketingu w BOBST Services. – Notują oni znaczące usprawnienia w zakresie wydajności i jakości, przy ograniczeniu liczby błędów i wyraźnych zyskach w skróceniu czasu pracy. Korzyści zapewniane przez te połączone usługi są ogromne.

Podsumowanie

Właściciele marek i przetwórcy już dzisiaj dostrzegają istotne zalety zapewniane przez większy poziom automatyzacji, cyfryzacji i łączności, a kolejne przyjdą wkrótce.

Jak przekonuje BOBST, jego wizja jest prosta i jasna. Firma chce kształtować przyszłość branży opakowań, kierując się pasją i poświęceniem przy tworzeniu rozwiązań dla branży etykiet, opakowań giętkich, pudełek składanych i tektury falistej. Jej celem jest włączenie wszystkich swych interesariuszy do cyfrowego i zautomatyzowanego workflow, tak by zapewnić im dostęp do informacji, zawsze i wszędzie, oraz możliwość elastycznej i sprawnej komunikacji. 

Wizja przyszłości jest jasna – od perfekcyjnie wykonanego projektu, przez rolkę etykiet lub woreczków albo stos arkuszy do gotowych pudełek o sprawdzonej jakości w rękach pakowaczy, wszystko możliwie szybko, w najlepszej cenie, najwyższej jakości i z najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko – tłumaczy Jean Pascal Bobst. – Można to osiągnąć na drodze nieustannego wdrażania innowacji w całym łańcuchu procesów. Jako BOBST będziemy nadal kształtować przyszłość świata opakowań, z pasją i blisko naszych klientów.

Na podstawie materiałów firmy BOBST opracował TK