Cyfryzacja opakowań – do zobaczenia na drupie 2024
19 mar 2024 12:58

Nareszcie. Targi drupa powracają. Przez kilka miesięcy, które do nich pozostały, oczekiwania będą rosły. Osiem lat po ostatniej edycji i po pandemii COVID-19 próba ustalenia, co będzie tematem przewodnim targów, jest kłopotliwa.

Kwestie zrównoważonego rozwoju, automatyzacji i przepływu pracy w miarę postępującej cyfryzacji świata zdominowały większość operacji druku i pakowania. Rekrutacja i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników są dla wielu firm coraz trudniejsze, ponieważ pokolenie wyżu demograficznego przechodzi na emeryturę, a młodsze, „cyfrowe” pokolenia żądają innego podejścia do zawodowego życia.

Rozwój druku cyfrowego znajdzie się w centrum uwagi wszystkich z sektorów: graficznego, druku przemysłowego i druku opakowaniowego, a w bieżącym roku na targach drupa pojawią się kolejne zapowiedzi. Opakowania cyfrowe oferują drukarniom komercyjnym, pragnącym wkroczyć w nowe obszary, wiele możliwości w sytuacji, gdy tradycyjne zastosowania druku kurczą się. Ta sama dynamika zachęca rosnącą liczbę dostawców sprzętu do oferowania systemów druku cyfrowego dla etykiet, tektury falistej, kartonów, opakowań giętkich, sztywnych tworzyw sztucznych, szkła i opakowań metalowych.

Dane wskazują, jak bardzo rozwinęli się dostawcy sprzętu do druku cyfrowego etykiet i opakowań od 2019 r., gdy mapa technologiczna została opracowana po raz pierwszy. Trwa stały napływ nowych podmiotów, od uznanych dostawców sprzętu do druku analogowego po nowych dostawców wykorzystujących swoją wiedzę w zakresie druku cyfrowego.

Do tego dochodzą cyfrowe systemy nadruku (overprint) i zaawansowane wdrożenia realizowane na indywidualne zamówienie, niektóre działające jako część linii produkcyjnych i napełniających. O ile doszło do konsolidacji po stronie dostaw, uderzające jest, jak niewiele firm opuściło sektor i jak duża liczba graczy konkuruje obecnie w obszarze najróżniejszych rodzajów opakowań, oferując nowe możliwości i funkcje, przy stale rosnącej wydajności i spadających kosztach.

Cóż, dobrą wiadomością dla nas, techników druku, jest to, że ten wykres w roku bieżącym stanie się jeszcze bardziej zatłoczony. Smithers śledzi rozwój tego sektora, publikując raporty i organizując konferencje na temat opakowań drukowanych cyfrowo. Europejskie, amerykańskie i azjatyckie wydarzenia gromadzą setki marek, sprzedawców detalicznych, firm pakujących/napełniających, przetwórców, agencji i projektantów wraz z dostawcami sprzętu, podłoży i farb/tonerów, a także firmami zajmującymi się obiegiem dokumentów i logistyką. Są to doskonałe miejsca spotkań, a przez lata dyskusja przeniosła się z kwestii technologicznych na wymierne korzyści i poprawę procesów biznesowych, zapewnianych przez wdrożenie druku cyfrowego i coraz częściej cyfrowego wykańczania.

Alternatywy dla offsetu, fleksografii i wklęsłodruku

Obecnie jakość, niezawodność i produktywność nie stanowią już problemu dla atramentowych i elektrofotograficznych maszyn opakowaniowych. Na targach drupa zaprezentowane zostaną arkuszowe maszyny atramentowe, oferujące odpowiednik kolorowego druku offsetowego z prędkością 11 tys. arkuszy B1 na godzinę, podczas gdy prasy wstęgowe oferują prędkość przekraczającą 400 m na minutę przy szerokości do 2,8 m. Są to główne alternatywy dla offsetu, fleksografii i wklęsłodruku.

Producenci głowic drukujących i maszyn opracowują metody eliminacji wad druku atramentowego oraz kompensacji uszkodzonych dysz i odchyleń w czasie rzeczywistym, co wydłuża żywotność głowic i czas pracy maszyny. Prawdziwym zwycięzcą, prezentującym na drupie znacznie szybsze maszyny, będzie zwłaszcza sektor opakowań giętkich. Technologia atramentów jest coraz doskonalsza, a atramenty UV i te na bazie wody są wykorzystywane do ściśle określonych zastosowań. Pojawi się więcej receptur o wysokiej pigmentacji, które pomogą zmniejszyć grubość warstwy atramentu przy jednoczesnym obniżeniu całkowitego kosztu posiadania, co jeszcze bardziej podniesie udział druku cyfrowego.

Przepływ pracy oparty na współpracy

Nie chodzi wyłącznie o druk. Niektórzy dostawcy zaprezentują jednoprzebiegowe, wysoce zautomatyzowane systemy do drukowania i wykańczania pudeł z tektury falistej, kartonów i materiałów giętkich w jednym przebiegu, które umożliwiają połączenie druku cyfrowego z cyfrowym wykańczaniem. Będą one wyposażone w zautomatyzowane systemy kontrolne, które sterują maszyną, mierzą i sprawdzają wydruk, a następnie śledzą cały proces wykańczania, na który może składać się powlekanie, laminowanie, cięcie, bigowanie, składanie i klejenie, wraz z szeroką gamą upiększeń. Cyfrowe kontrolery front-end stają się coraz bardziej wydajne, automatyzując i sterując cyfrową jednostką drukującą, jednocześnie mierząc i sprawdzając jakość, a następnie ustawiając i sterując technologią wykańczania. Takie podejście pomaga zastąpić tradycyjne umiejętności operatorów maszyn i wyrobników od uszlachetnień, co jest ważne, skoro zasoby wykwalifikowanej siły roboczej stale się kurczą.

Choć nowe maszyny cyfrowe są błyszczące i sexy, jeszcze ważniejsze jest oprogramowanie umożliwiające przepływ pracy. Jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy na maszynie cyfrowej jest wytwarzanie produktów nadających się do sprzedaży, a wydajny workflow jest niezbędny do przygotowania plików graficznych i zagwarantowania, że nie zabraknie zleceń w kolejce do druku. Może to stanowić barierę dla przetwórców opakowań wchodzących do tego sektora, ponieważ wielu z nich nie ma niezbędnych umiejętności w zakresie przygotowania do druku i obsługi danych. Podczas targów drupa wiele firm zaprezentuje rozwiązania współpracujące z systemami informacji zarządczej w celu zautomatyzowania procesów potrzebnych do obsługi wielu krótkich zleceń. Przepływ pracy będzie coraz bardziej oparty na współpracy, a nowe projekty będą tworzone i zatwierdzane, a następnie umieszczane w kolejkach zadań w celu zautomatyzowanego zarządzania kolorami i impozycji, bez fizycznego angażowania przetwórcy. MIS jest połączony, a kontrolując zamówienia podłoży i planując produkcję w zakresie druku i wykańczania, spełnia wymagania klienta i optymalizuje wydajność przetwórcy.

Klucz do sukcesu

Cyfrowy workflow może zniechęcać przetwórców opakowań przyzwyczajonych do obsługi kilku dużych zleceń, ale tak działa współczesny świat. Na targach drupa firmy będą mogły zapoznać się z rozwiązaniami upraszczającymi łańcuchy dostaw, które będą kluczem do przyszłego sukcesu w dostarczaniu opakowań i etykiet. Liderzy rynku oferują szeroki zakres pomysłowego oprogramowania. Zaprezentują oni nowe metody automatyzacji powtarzalnych procesów związanych z projektowaniem opakowań, zatwierdzaniem i przygotowaniem do druku, skracając czas i obniżając koszty. Inni gracze zaoferują konkretne rozwiązania w zakresie integracji i optymalizacji zarządzania kolorami, impozycji i dostarczania danych zmiennych.

Wszystkie te zmiany w opakowalnictwie są w rezultacie napędzane oczekiwaniami, a raczej wymaganiami klientów końcowych. W coraz bardziej połączonym świecie te wymagania i oczekiwania zmieniają się, przy rosnącym stopniu zaangażowania i interakcji pozwalającymi polepszyć doświadczenia konsumenta z marką. Druk cyfrowy umożliwia markom podejmowanie decyzji dotyczących treści na późniejszym etapie łańcucha dostaw, bliżej konsumenta, dzięki czemu opakowania mogą oferować dodatkowe cenne funkcje, wykraczające poza standardowe przechowywanie i ochronę, a dotyczące informacji i promocji. Unikalny druk cyfrowy można połączyć z cyberświatem, otwierając nowe możliwości w zakresie wydajności logistycznej i zwiększenia stopnia zaangażowania konsumentów.

drupa to najważniejsze targi poligraficzne, ponieważ wystawcy (a będą tam wszyscy, którzy się liczą) pokazują to, czym dysponują, a jednocześnie prezentują nowe postępy prac i zyskują informacje zwrotne. A cyfrowy druk (i uszlachetnianie) opakowań będzie bardzo ważnym punktem programu. Pojawi się więcej maszyn do etykiet; do tektury falistej (post- i preprint), zamienników kaszerownic; do pudełek składanych; do opakowań giętkich; do metalu; nie zabraknie również maszyn do druku bezpośrednio na elementach trójwymiarowych (direct-to-shape), które potrafią wyczarować ciekawe rzeczy na puszkach, aerozolach, plastiku i szkle. Uznani gracze pokażą rozwiązania usprawniające jakość, zwiększające szybkość i wielkość formatu, a nowe atramenty i tonery poszerzą rodzaje opakowań, które mogą produkować.

Naprawdę nie mogę doczekać się widoku nowych graczy w stawce, którzy już ogłosili swoje nowe produkty i je zaprezentują. Wiem o kilku potencjalnych rozwiązaniach, o których niestety nie mogę wspomnieć z uwagi na umowę o nieujawnianiu poufnych informacji, co jest zmorą korespondenta ds. technologii. To się zmieni, gdy rozpoczną się targi drupa.

A więc do maja 2024 roku!

dr Sean Smyth, analityk i konsultant, Smithers

Tłumaczenie: TK