Dlaczego wybór technologii koronowania wymaga głębszego zastanowienia
22 Apr 2020 10:57

W czasach, gdy słowo „corona” wywołuje wiele emocji na całym świecie, Vetaphone niezmiennie stosuje je w odniesieniu do przygotowania powierzchni w procesach druku, laminacji i ekstruzji, gdzie aktywacja koronowa jest istotnym elementem w codziennej produkcji. Vetaphone jako wynalazca systemu koronowania, zwiększającego napięcie powierzchniowe materiałów niewsiąkliwych, produkuje i rozwija te systemy od 60 lat. Bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy wiemy, dlaczego całkowity koszt posiadania (Total Cost of Ownership, w skrócie TCO) jest tak ważny przy wyborze technologii obróbki powierzchni.

Dłuższa perspektywa czasowa

Wydaje się, że dokonując inwestycji w urządzenia „dodatkowe” takie jak aktywator czasami zapominamy, że cena zakupu jest tylko częścią ogólnej inwestycji. Poniekąd jest to ślepy zaułek, w który zapędza się wielu przetwórców polimerów. W większości naszą uwagę skupia jeden parametr oferty, jakim jest cena; całkowicie zapominamy o dodatkowych kosztach, które pojawiają się w trakcie eksploatacji dowolnej maszyny lub elementu technologii.

Dodatkowe koszty inwestycji do rozważenia

Oczywiście instalacja! Czy warto kupować niskobudżetowy, mało znany sprzęt, który w procesie instalacji będzie generował wysokie koszty montażu, nieprzewidzianych przeróbek lub trudności w komunikacji? Vetaphone wysyła swoje sprawdzone urządzenia do obróbki powierzchni przetestowane, zmontowane i okablowane. Dzięki temu można je łatwo i szybko zintegrować z linią produkcyjną przy minimalnych przestojach i kosztach. Wszystko, co klienci muszą wykonać, to montaż mechaniczny odprowadzenia ozonu i zapewnienie przyłącza elektrycznego. W razie potrzeby serwis Technograph może przeprowadzić pełną instalację ze szkoleniem obsługi, co jest rekomendowane w przypadku zakupu pierwszego systemu Vetaphone.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę

Pamiętając, w jak trudnym środowisku pracują takie systemy jak Corona, warto ocenić oczekiwaną żywotność urządzenia, biorąc pod uwagę jego zamierzone wykorzystanie w danym zakładzie. Wszystkie urządzenia koronowe Vetaphone są zbudowane z najlepszych materiałów do ciągłej produkcji, w każdym środowisku pracy. Co najważniejsze, wszystkie części są odporne na działanie ozonu. Urządzenia były przez lata udoskonalane z wykorzystaniem doświadczenia zdobytego po wielu instalacjach na całym świecie i uwzględnieniem takich czynników jak temperatura czy wilgotność, zależnych od regionów instalacji. Najnowsza technologia Vetaphone jest wyjątkowo niezawodna, dzięki czemu idealnie nadaje się do 24-godzinnej produkcji zapewniając efektywność i długą żywotność. Potwierdzeniem są 30- i 20-letnie systemy Vetaphone wciąż działające u przetwórców folii w Polsce i na świecie. 

Jakość wykonania a późniejsze problemy

Niska jakość komponentów i niska jakość wykonania powodują poważne problemy na każdej linii produkcyjnej – nie tylko w obszarze zwiększania adhezji powierzchni. Jednak na pewno nikt nie chce, aby jednostka do koronowania okazała się słabym ogniwem w łańcuchu produkcyjnym. Tańsze systemy będą ulegać częstszym awariom, powodując opóźnienia i zatrzymanie istniejącej produkcji. Ich krótsza żywotność będzie wymagała częstszych inwestycji, powodując dalsze zakłócenia, gdy zamiennik jest instalowany i uruchamiany. Paradoksalnie, droga linia np. do druku flekso może okazać się kompletnie bezużyteczna, jeśli system aktywujący, w który jest wyposażona, nie będzie efektywny w działaniu. A czasami jest to pierwszy moment, kiedy szef produkcji zaczyna się zastanawiać, jakiej marki urządzenie ma zamontowane na swojej maszynie. Dlatego też jeden z odbiorców OEM-owych Vetaphone twierdzi, że powodem wyboru tych systemów koronowania jest fakt, iż ich żywotność jest pięciokrotnie wyższa niż tanich, konkurencyjnych rozwiązań, z których próbowali wcześniej korzystać.

Lepsza prewencja niż straty produkcyjne

Jednym z powodów spadku produkcji i większej ilości odpadów jest nierównomierny poziom napięcia powierzchniowego na całej szerokości i długości wstęgi. Urządzenia Vetaphone dzięki automatycznemu systemowi pomiaru mocy chronią przed tym niekorzystnym zjawiskiem. Generator uruchamia się i zatrzymuje automatycznie wraz z linią produkcyjną, dobierając moc zgodnie ze zmianą prędkości liniowej wstęgi. Zapewnia to dostarczenie tej samej mocy wyładowania w watach na m2 materiału w jednostce czasu dla całego zlecenia. 

System kontrolny – interfejs lub panel ICC7

Vetaphone zapewnia dwa sposoby sterowania Coroną: interfejs lub panel sterujący. Interfejs umożliwia komunikację poprzez panel głównej linii produkcyjnej, niezależnie od tego, czy jest to maszyna drukująca, laminator czy wytłaczarka. Dzięki temu operator może dokonywać korekt, odczytywać dane i widzieć ewentualne błędy zgłaszane przez system na panelu maszyny. Najnowsze generatory iCorona są również wyposażone w niezależny panel sterowania iCC7, który jest dostępny od końca 2017 roku i jego specjalne cechy wykraczają poza standardy Industry 4.0.

Panel ICC7 został zaprojektowany tak, aby technologia była łatwa do zrozumienia i intuicyjna w obsłudze. Gromadzi on i wykorzystuje informacje zwrotne od operatorów, korzystających z tych urządzeń na co dzień w środowisku produkcyjnym. Pierwsza strona wyświetlacza iCC7 pokazuje podstawowe dane, z możliwością dalszego przeglądania bardziej szczegółowych informacji w razie potrzeby, czy zdalnej analizy i diagnozy poprzez port USB.

Minimalizowanie przestojów a części zamienne 

Wysokie bezpieczeństwo produkcji jest priorytetem dla Vetaphone’a, dlatego cechą tych systemów jest ich modułowa konstrukcja. Ogranicza to do minimum przestoje związane z konserwacją, naprawą lub modernizacją. W razie potrzeby dostarczamy cały moduł generatora, co pozwala na szybką i łatwą wymianę. System elektrod umieszczony jest w wysuwanej, szybko wymiennej kasecie, co znacznie ułatwia konserwację i czyszczenie. W większych stacjach koronujących systemy elektrod są wyposażone w pneumatyczne siłowniki zapewniając dostęp i szybkie uruchomienie. W obszarze części zamiennych istotny jest krótki czas reakcji i dostawy, co bardzo ułatwia dobra dokumentacja mechaniczna i elektryczna, gdyż części są łatwe do zidentyfikowania i zamówienia. Zazwyczaj Vetaphone jest w stanie dostarczać części zamienne przez kolejne 20 lat od momentu sprzedaży oryginalnego sprzętu, oferując przy tym globalną i lokalną pomoc techniczną.

Koszty użytkowania

Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii i coraz bardziej widoczne problemy środowiskowe, Vetaphone nieustannie poszukuje sposobów, aby stać się „bardziej ekologicznym”. Maksymalna wydajność przy minimalnym wpływie na środowisko to dla Vetaphone warunek główny. Dlatego generatory wykorzystują opatentowany obwód rezonansowy Vetaphone. Zapewnia to maksymalną efektywność tych urządzeń, co w praktyce oznacza, że maksymalna moc dociera do elektrod z minimalnymi stratami w postaci ciepła. Wszystko to sprawia, że systemy Vetaphone dostarczają więcej dynów na kW. Optymalizacja systemu też przyczynia się do oszczędności, dlatego każde zapytanie jest traktowane indywidualnie, a przygotowując ofertę zawsze kalkulujemy dobór mocy i budowę urządzenia dla potrzeb danej produkcji. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph