W styczniu br. minęły dokładnie cztery lata od momentu prezentacji pierwszego iPada, urządzenia, które było pierwowzorem wszystkich współczesnych tabletów. Podczas konferencji prasowej Apple odbywającej się w Yerba Buena Center for the Arts w San Francisco Steve Jobs dokonał prezentacji swojego nowego produktu. Zostało ono przedstawione jako urządzenie głównie do konsumpcji treści – przeglądania zdjęć, oglądania filmów, surfowania po Internecie. Niewielkie wymiary, mała masa oraz długi czas pracy baterii spowodowały, iż stał się on urządzeniem niezwykle mobilnym. Dodatkowo dostarczał ogromnej satysfakcji oraz wysokiej ergonomii pracy. Połączył mobilność smartfonu z możliwościami laptopa.
Pamiętny dzień 27 stycznia 2010 roku odcisnął ogromne piętno na historii myśli technologicznej. Od tego dnia celem wszystkich producentów z segmentu elektroniki użytkowej stało się dołączenie do portfolio nowego produktu – tabletu. W ślad za firmą Apple poszedł Samsung, oferując tablety bazujące na systemie Android. Do grona dostawców tabletów z Androidem dołączyli HTC, Lenovo, Asus, Amazon oraz Dell. Jako ostatni swój produkt przedstawił Microsoft – tablet oparty na systemie Windows 8. Jednakże to Apple jako pierwsze zauważyło niezwykły potencjał w wykorzystaniu tabletu do użytku codziennego. Pozostali producenci elektroniki użytkowej poszli w ślad za Apple, wprowadzając na rynek swoje rozwiązania.
Cztery lata wystarczyły, aby tablety nie tylko zadomowiły się na dobre w życiu codziennym, ale również znalazły zastosowanie w inżynierii, edukacji, medycynie, sztuce oraz szeroko pojętym przemyśle. W sposób niezwykle dynamiczny popchnęły do przodu producentów aplikacji mobilnych – czy to na system iOS, czy na Android. Aplikacja mobilna posiadała jednak pewne ograniczenie: nigdy nie zapewniała użytkownikowi funkcjonalności kompleksowego oprogramowania.
Od chwili wprowadzenia na rynek tabletu korzystanie ze stron internetowych stało się nowym fascynującym doświadczeniem. Połączyło duży komfort przeglądania z niezwykłą mobilnością. Tablet stał się nieodłącznym towarzyszem podczas wyjazdów biznesowych oraz rekreacyjnych. Możemy sprawdzić pocztę, przeglądać dokumenty czy też skontaktować się ze znajomymi.
Pójdźmy jednak o krok dalej: wyobraźmy sobie, iż dzięki tabletowi możemy kompleksowo zarządzać całą firmą. Odnieśmy się do naszej branży i pomówmy tutaj o drukarni. Wyobraźmy sobie, że będąc w delegacji mamy podgląd na naszą halę produkcyjną. Widzimy dokładnie, co się dzieje na każdej maszynie. Widzimy jej wydajność, prędkość, O.E.E. oraz postęp pracy nad zleceniem. Mamy informację, czy zlecenie przebiega w założonym tempie, czy nie ma opóźnień, awarii, nieprzewidzianych przestojów. Dokładny podgląd panelu operatora nie stanowi dla nas problemu. Na tablecie mamy taki sam widok, jaki ma operator stojący przed maszyną. Z taką jednak różnicą, iż operator stoi przed maszyną, a my jesteśmy w podróży służbowej na drugim kontynencie.
Z punktu widzenia osoby zarządzającej – możemy na tablecie wygenerować dowolny raport z danych rzeczywistych; obojętne, czy jest to podsumowanie kosztów produkcji, czy przegląd przestojów maszyn. Planista może za pomocą tabletu planować zlecenia produkcyjne. Mało tego, system ERP/MIS będzie wspomagał jego decyzje i proponował mu optymalną kolejność zleceń. Kontrola stanów magazynowych, prognozowanie zużycia materiałów lub zamawianie surowców będą możliwe spoza biura znajdującego się w drukarni.
Zarządzanie działem handlowym? Nic łatwiejszego. Handlowcy podczas wizyty u klienta, używając tabletu, w sposób niezwykle szybki mogą stworzyć nawet najbardziej skomplikowane kalkulacje wyrobów gotowych. Raportowanie, korzystanie z modułu CRM, rozpatrywanie reklamacji – nic prostszego.
Jednakże, aby użytkownik miał pełen komfort pracy na tablecie, musi on mieć dostęp do wszystkich funkcji systemu ERP/MIS. Nie ma w tym wypadku mowy o żadnej aplikacji mobilnej. Nieograniczone możliwości daje system ERP/MIS, który jest całościowo stworzony w technologii www. Reasumując, system ERP/MIS powinien być rozwiązaniem sieciowym, do którego mamy dostęp poprzez przeglądarkę internetową. Jedynie taka architektura systemu powoduje, że użytkownik jest w pełni uniezależniony od sprzętu oraz systemu operacyjnego.
Użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji systemu ERP/MIS używając laptopa, tabletu czy smartfonu, niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego. Nieistotne jest również, czy korzysta z przeglądarki Internet Explorer, Google Chrome czy Safari.
Jedynym zintegrowanym systemem ERP/MIS dedykowanym branży poligraficznej i opakowaniowej, stworzonym w technologii www, jest oprogramowanie Sistrade. Firma Sistrade jest jedynym ogólnoświatowym dostawcą systemów ERP/MIS, do których dostęp odbywa się poprzez przeglądarkę internetową ze wszystkich urządzeń mobilnych. Co jest jednak najważniejsze: pierwsza wersja systemu stworzona w tej technologii została zaprezentowana w 2000 roku. Jednym słowem firma ma już czternastoletnie doświadczenie w tworzeniu systemów sieciowych. Od momentu napisania pierwszej linijki kodu system był stworzony w technologii www. Twórcom od początku towarzyszyła jedna wizja – stworzenie systemu ERP/MIS dla branży poligraficznej, do którego użytkownik będzie miał dostęp z każdego zakątka świata. Spójrzmy na to z innej strony: premiera systemu Sistrade odbyła się 10 lat przed pierwszą prezentacją iPada przez Steve’a Jobsa! Dziś korzystanie z oprogramowania Sistrade na tablecie daje użytkownikowi komfort, mobilność, dostęp do zaawansowanych narzędzi wspomagających produkcję poligraficzną, a przede wszystkim uniezależnienie się od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego.