7 lipca br. w siedzibie należącej do koncernu chemicznego Actega firmy Actega Metal Print w Lehrte pod Hanowerem miało miejsce pierwsze spotkanie prasowe, poświęcone innowacyjnej technologii metalizacji wynalezionej przez Benny’ego Landę. Wpływ technologii Ecoleaf na zrównoważony rozwój i redukcję wykorzystania zasobów jest niebagatelny. Pozwala ona na ograniczenie emisji CO2 o ponad 50% w porównaniu z tradycyjnym złoceniem na gorąco i na zimno. 1 kg płatków Ecoleaf skutecznie zastępuje 3000 kg folii, co z kolei eliminuje 20 ton CO2: równowartość posadzenia około 833 drzew.
Zrównoważony rozwój znajduje się na szczycie listy priorytetów wielu organizacji – właściciele marek, instytucje rządowe, drukarnie, przetwórcy etykiet i opakowań oraz konsumenci coraz wyraźniej zdają sobie sprawę z wagi prowadzenia bardziej zrównoważonego stylu życia, aby powstrzymać tragiczne zmiany zachodzące na naszej planecie – powiedział Stephan Plenz, dyrektor zarządzający Actega Metal Print. – Ta zmiana musi nastąpić już teraz, a my wszyscy powinniśmy mieć w tym swój udział. Oprócz tego, że większość firm i wielu konsumentów aktywnie poszukuje sposobów na bycie bardziej zrównoważonymi, na przedsiębiorstwa nakładane są coraz to nowe przepisy środowiskowe. W związku z tym przejście na bardziej ekologiczne metody produkcji nie jest już tylko odpowiedzialnym wyborem, ale decyzją o krytycznym znaczeniu dla zapewnienia warunków do życia kolejnym pokoleniom.
Mniej surowców, porównywalny rezultat
Istnieje wiele rozwiązań, które należy wprowadzić w celu stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego. Dla firmy Actega ekologia i innowacje technologiczne są kluczowym filarem całej globalnej działalności, a przejęcie technologii nanometalizacji od firmy Landa w 2016 roku i stworzenie marki Ecoleaf jest niewątpliwie przykładem jej zaangażowania w rozwój pionierskich rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Powszechnie wykorzystywana w branży technologia złocenia, zarówno na gorąco, jak i na zimno, może i pozwala przyciągnąć uwagę klienta, ale jest daleka od bycia przyjazną dla środowiska. Każdego roku tysiące ton odpadów folii trafiają na wysypiska lub są spalane w spalarniach. Ecoleaf oferuje zupełnie inny proces, który całkowicie eliminuje potrzebę stosowania folii i zużywa znacznie mniej surowców, aby osiągnąć rezultat o porównywalnie wysokiej jakości. Wykorzystuje tzw. płynną folię, płatki metaliczne w dyspersji wodnej zamiast rolek folii stosowanych w tradycyjnym złoceniu na gorąco i na zimno. Umieszczając płatki metalu dokładnie tam i tylko tam, gdzie są potrzebne, Ecoleaf eliminuje konieczność stosowania folii nośnej PET, a tym samym całkowicie eliminuje rolki folii, znacznie zmniejszając ilość odpadów i zużycie tworzyw sztucznych oraz minimalizując wpływ na środowisko związany z produkcją i utylizacją tych tworzyw. Aby w pełni zrozumieć technologię Ecoleaf, należy przeanalizować łańcuch wartości tradycyjnej folii. Powstaje ona poprzez aplikację płatków metalicznych na folię nośną PET. Role przygotowanych w ten sposób folii są następnie transportowane do przetwórców, magazynowane i wykorzystywane w małych lub dużych partiach produkcyjnych, co prowadzi do wielu przezbrojeń na maszynach, strat czasu i zadrukowanych podłoży. Zużyte folie składowane są w kontenerach na odpady i czekają na wywiezienie do spalarni lub na wysypisko. Co więcej, od 50 do 80% płatków metalicznych pozostaje niewykorzystanych na folii w momencie wyrzucenia. Nowatorski proces Ecoleaf jest podobny do procesu aplikacji farby, ale z wykorzystaniem czystych płatków metalu zamiast pigmentu. Są one nanoszone w idealnie równiej monowarstwie, umożliwiając uzyskanie efektu lustra i najwyższej jakości, która w zdecydowanej większości aplikacji nie ustępuje tradycyjnym technologiom metalizacji.
Tęcza efektów
Jednostka metalizująca Ecoleaf, zainstalowana na maszynie drukującej przed zespołami drukującymi, pomiędzy nimi lub po nich, jest sercem tego procesu. Dla maksymalnej elastyczności może być nawet zainstalowana offline. Technologia ta umożliwia metalizację zarówno na nadruku, jak i pod nadrukiem, co pozwala uzyskać tęczę efektów metalicznych. Powstają one poprzez drukowanie obrazu materiałem przypominającym lakier (zamiast kleju stosowanego zwykle w przypadku folii), który jest nakładany na podłoże metodą fleksograficzną, sitodrukową lub inkjetową. Zanim podłoże przejdzie przez jednostkę metalizującą, obraz jest utwardzany promie- niami UV. W jednostce metalizującej bardzo cienka warstwa pigmentów metalowych jest rozprowadzana na wałku pośrednim, a następnie precyzyjnie przenoszona na nadrukowany obraz. Po aplikacji warstwy płatków metalu nie ma potrzeby suszenia ani utrwalania, co sprawia, że technologia Ecoleaf jest nie tylko niezwykle przyjazna dla środowiska, ale także stosunkowo opłacalna i szybka w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Ecoleaf jest kompatybilny z wieloma technologiami druku i w zależności od wybranej można zrealizować wiele opcji metalicznego wykończenia: dotykowe efekty metaliczne bez tłoczenia (w technologii sita rotacyjnego lub płaskiego), bardzo drobne efekty metaliczne w najwyższej rozdzielczości (w technologii flekso) czy personalizowane efekty metaliczne (w technologii inkjetowej).
W kierunku zrównoważonej przyszłości
Wstępne obliczenia przeprowadzone przez firmę Actega w ramach oceny cyklu życia wykazują pozytywny wpływ technologii Ecoleaf na zrównoważony rozwój i redukcję wykorzystania zasobów. Pozwala ona obecnie na redukcję emisji CO2 o ponad 50% w porównaniu z tradycyjnym złoceniem na gorąco i na zimno. System ten – jako że wykorzystuje jedynie precyzyjną ilość płatków metalicznych potrzebnych do każdego zastosowania – eliminuje odpady metali, jak również potrzebę stosowania folii noś-nej. Gdy spojrzymy na to w szerszym kontekście, korzyści stają się jeszcze wyraźniejsze. 1 kg płatków Ecoleaf skutecznie zastępuje 3000 kg folii, co z kolei eliminuje 20 ton CO2: równowartość posadzenia około 833 drzew. W przypadku średniej wielkości firmy zajmującej się przetwórstwem etykiet może to oznaczać bardzo znaczący wkład w redukcję emisji CO2. Wartości te można łatwo przenieść na właścicieli
marek, pomagając im w ich ekologicznych bilansach, a jeśli zostaną one przyjęte na skalę całej branży, potencjalny wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatycznych będzie znaczący. Ecoleaf może być stosowany na szerokim zakresie podłoży w różnych segmentach opakowań i etykiet, w tym w produktach etykietowych przeznaczonych do pośredniego kontaktu z żywnością. Jego komponenty spełniają wymogi rozporządzeń REACH i EuPIA i są dopuszczone do stosowania w produkcji opakowań. Firma Actega podjęła niezbędne działania, aby wszystkie stosowane surowce odpowiadały rozporządzeniu (WE) 1907/2006 REACH. Oznacza to, że nie zawierają one żadnych substancji z zaktualizowanej listy SVHC (Substances of Very High Concern) w ilości powyżej 0,1 procenta. Actega współpracowała również z ekspertami w dziedzinie recyklingu, firmą Interseroh, uzyskując pełną certyfikację dla Ecoleaf w zakresie etykiet PP/PE/PET. Podczas analizy, czy Ecoleaf jest magnetyzowalny lub przewodzący, stwierdzono, że metalizacja Ecoleaf nie ma na to żadnego wpływu. Analizując poziom wykrywalności metalizacji Ecoleaf na docelowym materiale powierzchniowym po procesie sortowania NIR, stwierdzono brak wpływu metalizacji Ecoleaf.
Nowy standard metalizacji i jego pionierzy
Celem firmy Actega jest, aby Ecoleaf stał się nowym standardem dla metalizacji w produkcji poligraficznej, ponieważ dostarcza zrównoważoną technologię, która osiąga oczekiwaną przez rynek jakość przy jednoczesnej znacznej redukcji ilości materiału, odpadów, kosztów i czasu produkcji. Wiele myślących przyszłościowo, innowacyjnych firm już dostrzegło potencjał tej technologii i zostało partnerami firmy Actega Metal Print w celu jej adopcji w swoich środowiskach produkcyjnych.
Niemiecka drukarnia Kolbe-Coloco Spezialdruck GmbH jest pierwszym użytkownikiem Ecoleaf – zainstalowała to innowacyjne rozwiązanie, aby spełnić cele swoich klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju, zmniejszyć ilość odpadów, jednocześnie zwiększając wydajność operacyjną i otwierając drzwi do nowych możliwości biznesowych.
Pierwszą drukarnią cyfrową, wykorzystującą tę pionierską technologię, jest brytyjski przetwórca etykiet Springfield Solutions. Zgodnie z celem firmy, jakim jest dostarczanie innowacyjnych i zrównoważonych cyfrowych rozwiązań opakowaniowych, Springfield Solutions jest przekonany, że Ecoleaf będzie odgrywał kluczową rolę w przyszłości biznesu i rozwoju oferty.
Firma GERMARK, jedna z wiodących hiszpańskich drukarń etykiet o wysokiej jakości, zainstalowała urządzenie Ecoleaf, aby produkować zrównoważone etykiety z efektem metalicznym w cenie, która byłaby atrakcyjna dla europejskiego rynku alkoholi – branży poszukującej nowych sposobów na osiągnięcie zróżnicowania produktów i zmniejszenie śladu węglowego.
Kolejna niemiecka firma, VollherbstDruck GmbH zainstalowała zespół Ecoleaf na maszynie przetwórczej AB Graphic Digicon Series 3. Ecoleaf pozwala firmie Vollherbst nie tylko poprawić wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale również poszerzyć ofertę o nowe efekty metaliczne.
Barthel Gruppe – jedna z największych grup drukarń etykiet w Niemczech i Niderlandach – zainstalowała jednostkę Ecoleaf na swojej maszynie Mark Andy Digital Series HD. Dzięki tej technologii firma oferuje swoim klientom z branży kosmetycznej wysokiej jakości, efektywne kosztowo, krótko- i średnioseryjne metalizowane srebrne etykiety produkowane w zrównoważony sposób. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu maszyny Mark Andy do nadruku obrazu Ecoleaf, Barthel Gruppe oferuje teraz nowe formy efektów dekoracyjnych, w tym całą gamę kolorów metalicznych.
All4Labels Global Packaging Group, wiodący globalny producent etykiet i opakowań, posiadający 30 zakładów produkcyjnych na całym świecie, w ramach programów zrównoważonego rozwoju i cyfrowej transformacji rozpoczął bliską współpracę z firmą Actega w 2020 roku. Firma All4Labels zdecydowała się na wczesną adopcję technologii cyfrowego złocenia Ecoleaf, aby zredukować emisję CO2 o ok. 80% poprzez zastąpienie konwencjonalnych technologii zdobienia. All4Labels jest jak dotychczas pierwszą i jedyną firmą, która z powodzeniem zainstalowała i zastosowała moduł Ecoleaf na hybrydowych maszynach drukujących, co świadczy o jej zaangażowaniu we wdrażanie takich ekologicznie innowacyjnych, pionierskich rozwiązań.
Te firmy są jednymi z pierwszych, które zainspirowały się możliwościami, jakie Ecoleaf daje zarówno markom, jak i przetwórcom etykiet i opakowań – podsumował Paolo Grasso, dyrektor sprzedaży w Actega Metal Print. – Są one liderami, jeśli chodzi o postęp w bardziej zrównoważonej produkcji w tym sektorze i jako takie są bardzo cenionymi i ekscytującymi partnerami. Oczywiście inne odpowiedzialne środowiskowo, innowacyjne firmy szybko dołączą do transformacji i jesteśmy pewni, że Ecoleaf będzie miał znaczący wpływ na przyszłość branży.
Anna Naruszko