Firma Avery Dennison, światowy lider w dziedzinie materiałoznawstwa i cyfrowych rozwiązań identyfikacyjnych, we współpracy z The National Test Centre Circular Plastics (NTCP) przeprowadziła niedawno półprzemysłowe badanie w celu oceny potencjału uwalniania etykiet i jakości przetworzonych płatków opakowaniowych podczas procesu recyklingu sztywnego tworzywa HDPE. Wyniki badań wykazały, że standardowe foliowe etykiety samoprzylepne Avery Dennison do zastosowań FMCG są w pełni uwalniane z opakowań HDPE podczas procesu recyklingu, nawet w warunkach mycia na zimno.
Podczas próby przetestowano 50 tys. białych butelek HDPE z różnymi kombinacjami foliowych materiałów wierzchnich i klejów emulsyjnych. Stwierdzono, że: po pierwsze, podczas procesu recyklingu opakowań HDPE uwalnianych jest 100% standardowych adhezyjnych foliowych etykiet Avery Dennison, dzięki czemu uzyskuje się niezanieczyszczone płatki HDPE, a po drugie, naprężenia mechaniczne stanowią kluczowy czynnik umożliwiający uwalnianie etykiet i muszą być uwzględnione w protokołach testowych.
Wyniki dowodzą, że obecne wymagania stawiane klejom do etykiet, przeznaczonym do wymywania w wysokich lub niskich temperaturach, będą miały niewielki wpływ na uwalnianie etykiet podczas recyklingu. Tym samym stowarzyszenia zajmujące się recyklingiem i organy regulacyjne mogą zaktualizować istniejące wytyczne dotyczące recyklingu HDPE. Wyniki wskazują również, że marki FMCG nie muszą szukać specyficznych rozwiązań w obrębie etykietowania, które umożliwiają recykling, ponieważ standardowe rozwiązania Avery Dennison w zakresie etykiet foliowych są kompatybilne z ich potrzebami.
Wyniki te podważają powszechnie panujące przekonanie, że etykiety samoprzylepne nie oddzielają się od opakowań HDPE podczas mycia w niskiej temperaturze w procesie recyklingu – mówi Alena Maran, dyrektorka ds. strategii i zrównoważonego rozwoju w Avery Dennison dla rynków EMENA (Europa, Środkowy Wschód, Afryka Północna). – Do tej pory nie mieliśmy dowodów opartych na faktach, które pokazywałyby, jak nasze etykiety reagują podczas wielu etapów procesu recyklingu. Teraz wyraźnie widać, że wymagania w istniejących wytycznych dotyczących projektowania dla recyklingu i protokołów testowych dla etykiet zmywalnych niekoniecznie są reprezentatywne dla pełnoskalowego procesu recyklingu HDPE.
Korzystając z naszej półprzemysłowej linii do recyklingu, pracujemy nad znalezieniem sposobów na poprawę sortowania i mycia tworzyw sztucznych podczas procesu recyklingu. Z zadowoleniem przyjmujemy pytania badawcze i współpracę z firmą Avery Dennison w ramach tego badania naukowego, jednego z największych i najbardziej rozległych badań nad uwalnianiem etykiet na skalę przemysłową, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Europie – dodaje Freek van Rhijn, dyrektor techniczny w NTCP.
Uwaga: przeprowadzona półprzemysłowa próba nie oceniała etapów recyklingu, które miały miejsce po myciu (np. wytłaczanie). Twierdzenia związane z niniejszą próbą są prawdziwe, pod warunkiem że etykieta przeszła wymagania dotyczące sortowania.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Avery Dennison