Podczas tegorocznych targów FachPack w Norymberdze swoją ofertę na firmowym stoisku prezentowała Grupa Eurofoam, producent pianek poliuretanowych dla wielu sektorów przemysłu, również opakowaniowego. O ofercie firmy, historii polskiego oddziału oraz rosnącym udziale producentów opakowań wśród odbiorców produktów Eurofoam opowiedział nam Michał Szmich, kierownik działu pianek technicznych w firmie Eurofoam Polska.
Jak oceniają Państwo udział w targach FachPack? Jakie produkty przyciągały największe zainteresowanie?
Michał Szmich: Grupa Eurofoam zaprezentowała się na tegorocznych targach FachPack po raz pierwszy w historii swojej działalności jako międzynarodowy, kompetentny zespół, w skład którego weszli przedstawiciele oddziałów Grupy z: Niemiec, Austrii, Polski, Węgier, Rumunii i Czech. W szerokiej gamie produktów przedstawionych w ramach ekspozycji Eurofoam znalazły się oczywiście pianki poliuretanowe wraz z przykładami ich zastosowań oraz kompleksowe opakowania systemowe, w których wykorzystywana jest niemal pełna gama tworzyw sztucznych.
Większość prezentowanych produktów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Dużą uwagę przyciągała nowa pianka, opracowana z myślą o przemyśle opakowaniowym, czyli T27H, która na targach FachPack została zaprezentowana także w wersji antystatycznej.
Licznie odwiedzający nasze stoisko goście utwierdzili nas w przekonaniu, że produkty Eurofoam są doceniane przez klientów z wielu krajów. Wśród zainteresowanych naszą ofertą było wielu klientów z Polski. W grupie tej znaleźli się nasi dotychczasowi odbiorcy, ale również wielu przedstawicieli firm odkrywających dopiero zalety produktów firmy Eurofoam. Odwiedzający na pewno docenili profesjonalne doradztwo, fachową obsługę oraz niezwykle przyjazną atmosferę zapewniane przez nasz wielonarodowy zespół.
Eurofoam Polska jest częścią międzynarodowej grupy. Kiedy powstał polski oddział i czym się zajmuje?
M.S.: Eurofoam Polska Sp. z o.o. należy do Grupy Eurofoam – lidera na rynku pianek poliuretanowych, posiadającej 36 zakładów w 12 krajach. Początek działalności Eurofoam Polska to rok 1966, kiedy zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakład Produkcji i Przetwórstwa Pianki Poliuretanowej Polopren z siedzibą w Łodzi. Przełomowy w naszej historii był rok 1992, to znaczy utworzenie holdingu pomiędzy austriacką firmą Greiner AG i belgijską firmą Recticel SA, o nazwie Eurofoam. Polopren niemalże od razu stał się częścią tej nowej organizacji i w roku 2001 zmienił nazwę na Eurofoam Polska Sp. z o.o. Głównym profilem działalności firmy jest produkcja i przetwórstwo pianki poliuretanowej o różnorodnej specyfice i szerokim spektrum zastosowań w wielu branżach: samochodowej, maszynowej, budowlanej, odzieżowej, obuwniczej, filtracyjnej i innych. Jednym z segmentów, do których Eurofoam również kieruje swoją ofertę, jest branża opakowaniowa. Produkty przeznaczone dla tej gałęzi przemysłu są wyodrębnione pod marką eurofoam pactec.
Gdzie w sektorze opakowań znajdują zastosowanie produkty firmy eurofoam?
M.S.: Materiały przeznaczone dla branży opakowaniowej produkowane przez Eurofoam Polska zyskują coraz większe uznanie wśród producentów tej branży i odbiorców docelowych. Do niedawna pianka poliuretanowa nie była w Polsce materiałem docenianym w konstrukcji opakowań oraz zabezpieczaniu produktów. Obecnie widzimy jednak wzrost zainteresowania i wykorzystania tego tworzywa w przemyśle opakowaniowym. Eurofoam Polska proponuje do zastosowań opakowaniowych niezwykle szeroką gamę pianek PUR o różnych własnościach fizyczno-mechanicznych, zróżnicowanej gęstości, sztywności, kolorze i formie przetworzenia, ale również opakowania i elementy opakowań wykonane z innych materiałów.
Materiały piankowe charakteryzują: pewna elastyczność, delikatność dotyku/czucia, dopasowanie do formy zarówno elementu, jak i opakowania, charakterystyczny wygląd i przystępna cena. Przekładki, wypełnienia, kształtki i laminaty znajdują zastosowanie dosłownie wszędzie jako wypełnienia pojemników i kartonów, zabezpieczenia przed uderzeniami i wstrząsami, wzmocnienie efektu dekoracyjnego itd.
W oficjalnych materiałach na temat Eurofoam Polska można znaleźć informację, że rodzimy zakład należy do najnowocześniejszych w Europie. Jakie to ma odzwierciedlenie w parku maszynowym, ochronie środowiska, profesjonalizmie pracowników itp.?
M.S.: Realizując stawiane nam zadania oraz dążąc do zaspokojenia potrzeb naszych klientów staramy się stale poszerzać wiedzę i kompetencje naszych pracowników, co potem znajduje odzwierciedlenie w ofercie produktów najwyższej jakości. W dokumencie dotyczącym Zintegrowanej Polityki Jakości i Ochrony Środowiska Eurofoam Polska Sp. z o.o. jako główny cel wskazała „satysfakcję naszych klientów, którą osiągamy dzięki współpracy”.
W codziennej pracy wykorzystujemy najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, a stosowane przez nas metody produkcji dają gwarancję wysokiej jakości i niezawodności. Identyfikujemy w sposób ciągły i nadzorujemy istotne aspekty środowiskowe zgodnie z normą ISO 14001:2004. Polityka jakości w naszej firmie realizowana jest również poprzez inne wdrożone systemy zgodnie z wymaganiami norm ISO 9001:2008, ISO/TS 16949:2002.
Jakie produkty powstają w Zgierzu?
M.S.: W Zgierzu produkowana jest najwyższej jakości elastyczna pianka poliuretanowa. „Bloki długie”, powstające w procesie spieniania, cięte są w kolejnym etapie produkcji na bloki krótkie, stanowiące podstawę dalszego przerobu. W zależności od zastosowanej techniki cięcia otrzymywane są wyroby w postaci płyt o dowolnej grubości, płyt w nawoju, kształtek, kształtek konturowych, a także laminatów i laminatów samoprzylepnych. Elastyczna pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie w wielu obszarach takich jak: meblarstwo, motoryzacja, gospodarstwo domowe, budownictwo, akustyka i wygłuszenia, odzież, obuwnictwo, filtracja i oczywiście przemysł opakowaniowy.
Dla odbiorców z segmentu opakowaniowego dostarczamy: przekładki i wypełnienia, kształtki, elementy opakowań dla branży elektronicznej, laminaty. Wzbogacany o kolejne urządzenia park maszynowy pozwala firmie na przetwarzanie również innych niż pianka poliuretanowa materiałów charakterystycznych dla branży opakowaniowej takich jak pianka polietylenowa czy pianka EVA. Dzięki temu oferta Eurofoam Polska staje się jeszcze bardziej interesująca.
Czy polski rynek opakowaniowy jest atrakcyjny dla Grupy Eurofoam?
M.S.: Zdecydowanie tak. Na rynku polskim funkcjonuje wiele firm przetwarzających piankę, ale również wielu odbiorców oczekujących od nas doradztwa w zakresie doboru materiału, podpowiedzi w zakresie projektowania czy kooperacji w opracowywaniu wyrobu końcowego. Nasi rodzimi wytwórcy odkrywają systematycznie zalety zastosowania pianki poliuretanowej, dzięki czemu firma Eurofoam Polska staje się coraz bardziej docenianym dostawcą rozwiązań opakowaniowych.
Dziękuję za rozmowę.
Z Michałem Szmichem, kierownikiem działu pianek technicznych w firmie Eurofoam Polska rozmawia Tomasz Krawczak