Farby perłowe – część II – Ewa Rajnsz
31 May 2016 10:49
Drukowanie farbami z efektem połysku perłowego stwarza nowe możliwości wykonywania atrakcyjnych wizualnie druków w technice offsetu arkuszowego. Najczęściej stosuje się je do produkcji wysokiej jakości prospektów, etykiet i opakowań.
Pigmenty perłowe mogą być również produkowane na bazie syntetycznych płytek dwutlenku krzemu, powleczonego dwutlenkiem tytanu. Taka kombinacja zapewnia uzyskiwanie efektów wielobarwnych, a wielkość cząsteczek mieści się w przedziale od 5 do 50 µm.
Duże znaczenie dla wysokiej jakości efektu perłowego ma również charakterystyka zastosowanego do druku podłoża. Im jest ono bardziej matowe i gładkie, tym bardziej widoczne stają się specyficzne właściwości pigmentów. Jeśli powierzchnia papieru jest nierówna, to pigmenty perłowe nie mogą układać się w sposób płasko-równoległy, powodując tym samym rozproszenie światła i obniżenie połysku.
Wpływ na rodzaj uzyskanego efektu perłowego ma również kolejność drukowania. Farby perłowe można aplikować na końcu procesu drukowania, na podłoże zadrukowane już standardowymi farbami. Powstaje w ten sposób efekt perłowy.
Można je również zastosować jako podkład przed naniesieniem kolejnych warstw farb. Najlepiej, jeśli kolejno nadawane farby będą posiadały wysoki stopień transparentności. Uzyskuje się w ten sposób zupełnie odmienny efekt, bardziej zbliżony do metalicznego.
Farby perłowe można stosować do drukowania apli lub motywów rastrowych.
Przy drukowaniu farbami perłowymi dobrze jest zastosować specjalny obciąg, który będzie zapobiegać odkładaniu się pigmentów. Przy drukowaniu ilustracji rastrowanych liniatura rastra nie powinna być mniejsza niż 34 l/cm, w przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z przenoszeniem cząsteczek pigmentu.
W celu uzyskania wysokiej jakości efektów zaleca się nadawanie większych ilości farby perłowej niż standardowo.
Artykuł sponsorowany