FINAT, europejskie stowarzyszenie producentów etykiet, osiągnęło kolejny kamień milowy na drodze ku harmonizacji rozliczania emisji CO2 w sektorze etykiet. Realizując swoje zobowiązanie do wspierania praktyk środowiskowych, organizacja opublikowała dokument, który bardziej szczegółowo wyjaśnia metody, standardy i narzędzia dostępne do obliczania PCF (śladu węglowego) i LCA (analizy cyklu życia).
Pierwszy etap prac obejmował omówienie podstawowych różnic między LCA a PCF. W tym celu opublikowano film informacyjny i broszurę. Przeprowadzono szeroko zakrojone ankiety i badania źródeł wtórnych w celu zgromadzenia szczegółowych danych, co umożliwiło przedstawienie problemu z różnych perspektyw. Doprowadziło to do stworzenia kompleksowego dokumentu wyjaśniającego złożoność pomiarów i różnych dostępnych podejść.
Nowy dokument służy jako przewodnik. Wyjaśnia różnice między standardami, metodologiami, narzędziami programowymi i bazami danych, które mają kluczowe znaczenie dla skutecznego wdrażania pomiarów. Podkreśla on, że wybór metodologii i rozpoczęcie oceny wpływu nie jest działaniem uniwersalnym. Wymaga przemyślanego rozważenia, które standardy, narzędzia i bazy danych należy wybrać.
W ramach kolejnego kroku grupa robocza FINAT chce odegrać kluczową rolę w ustanowieniu wytycznych i zaleceń organizacji oraz zbadać możliwość zaoferowania zharmonizowanego i łatwo dostępnego sposobu wdrażania PCF lub LCA w branży etykiet. Wytyczne będą zgodne z określonymi metodami i standardami, przy jednoczesnym uwzględnieniu unikalnych potrzeb branży.
Standardy i podejścia PCF: jak działać
Określanie śladu węglowego produktu (PCF) i analiza cyklu życia (LCA) oznaczają zmaganie się z różnymi standardami, metodologiami i narzędziami. Aby odczarować ten problem, FINAT nakreślił trzy szerokie kategorie, tak aby umożliwić lepsze zrozumienie różnych podejść do problemu. Są to:
– Metodologie/standardy: kategoria ta obejmuje różne sposoby podejścia do obliczeń, takie jak normy ISO (np. ISO 14040 dla LCA i ISO 14067 dla PCF) oraz zalecenia organizacji globalnych i regionalnych (np. GHG, PACT, IPCC 2013, TfS itp.);
– Narzędzia obliczeniowe (oprogramowanie): należą do nich narzędzia, które obliczają PCF na podstawie modelu działań i materiałów. Oprogramowanie z reguły śledzi jeden lub więcej standardów lub metodologii i przekształca dane w wynik końcowy;
– Bazy danych: zarówno otwarte, jak i prywatne bazy danych przechowują kluczowe informacje dotyczące śladu węglowego wykorzystywane do obliczeń PCF. Bazy te obejmują ogólne informacje na temat przenoszenia śladu węglowego oraz szczegółowe dane dotyczące surowców.
Tworzenie połączeń w celu skutecznego rozliczania emisji CO2
Pomyślne przeprowadzenie obliczeń PCF wymaga dostosowania wybranej metodologii/standardu do odpowiedniego narzędzia obliczeniowego i bazy danych. Wzajemne powiązania między konkretnym oprogramowaniem, narzędziami obliczeniowymi i bazami danych mogą wpływać nie tylko na koszt i dostępność tych narzędzi, lecz także na jakość informacji. Dokument FINAT zapewnia kompleksowy wgląd w te powiązania i w to, jak różne podejścia mogą być ze sobą powiązane.
Pułapki i wyzwania
Pomimo bogactwa metodologii, narzędzi i baz danych istnieją wyzwania związane ze zrozumieniem zakresów danych i zapewnieniem wiarygodnego audytu zewnętrznego lub arbitrażu. Broszura podkreśla wartość uznania zmienności w pomiarach PCF i potrzebę audytu strony trzeciej, aby zapobiec greenwashingowi i zbudować zaufanie do ostatecznych obliczeń.
FINAT nie zaprzestaje wspierania przemysłu etykietowego we wdrażaniu zrównoważonych praktyk. Dostarcza cenne zasoby służące poszukiwaniu zharmonizowanego sposobu rozliczania wpływu przemysłu etykietowego na środowisko.
Opracowano na podstawie materiałów FINAT
Tłumaczenie TK