Firma kosmetyczna postawiła na linię TLM od Schuberta 
22 Jul 2019 13:52

Wysoki popyt na produkty z segmentu kosmetyków naturalnych spowodował wzrost produkcji w Laverana, średniej wielkości firmie z regionu hanowerskiego w Niemczech. To dlatego przedsiębiorstwo zdecydowało się na inwestycję we wszechstronną maszynę firmy Schubert, która w pełni automatyzuje – dotychczas półautomatyczny – proces pakowania produktów marki lavera: pudrów, różów i cieni do powiek. Już trzeci raz Laverana wybrała technologię pakowania przedsiębiorstwa z Crailsheim. 

Laverana to rodzinna firma średniej wielkości, która zajmuje się sprzedażą naturalnych kosmetyków marki lavera dostępnych w ok. 40 krajach świata. Nazwa firmy powstała z połączenia słów „lavera” (prawdziwy) oraz „na” oznaczającego „naturalne kosmetyki”, czyli można ją czytać jako: „prawdziwe kosmetyki naturalne”. Dla firmy z siedzibą w Hanowerze słowa te oznaczają zarówno filozofię działania, jak i zobowiązanie. Najważniejszymi pozostają dla niej badania i rozwój zgodnie z kryteriami opracowanymi dla naturalnych kosmetyków, najwyższa jakość produktu oraz nieustanny proces optymalizacji i dalszego rozwoju biznesu.

Dla Laverana natura to jedyne prawdziwe źródło dbałości o skórę i piękno. Od 1987 r. producent wykorzystuje wyłącznie naturalne i – na tyle, na ile to możliwe – organiczne składniki do wytwarzania swych certyfikowanych naturalnych kosmetyków, które gwarantują długotrwałą ochronę skóry. Firma utrzymuje najwyższe standardy jakości przy opracowywaniu i produkowaniu swych wyrobów. Z tego powodu Laverana nieustannie optymalizuje procesy produkcyjne oraz opakowaniowe, wykorzystując najnowocześniejsze technologie. 

Najwyższe standardy jakości i zwiększona wydajność

Naturalne kosmetyki odnoszą coraz większe sukcesy i, wychodząc z niszy, zyskują znaczenie jako ważny element sektora kosmetycznego. Świadomi swych oczekiwań konsumenci coraz chętniej sięgają po mniej niebezpieczne, bardziej naturalne produkty powstające w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z myślą o zoptymalizowanym spełnianiu tych wyśrubowanych oczekiwań, Laverana poszukiwała partnera zdolnego zautomatyzować jej procesy montażowe i opakowaniowe. Thomas Haase, jej założyciel i dyrektor zarządzający, wyjaśnia: Przemysł środków upiększających rozwija się w szybkim tempie i jest podatny na sezonowe inspiracje. To dlatego potrzebowaliśmy wszechstronnej maszyny do naszych naturalnych produktów kosmetycznych, którą moglibyśmy wykorzystać do wprowadzania różnych pojemności, kolorów i kształtów opakowań. Właściwego partnera do takiego wyzwania znaleźliśmy w Schubert-Cosmetics.

Wydajne procesy kompletowania cieni do powiek i pakowania

Ambitne z technicznego punktu widzenia rozwiązanie dostarczone przez Schubert-Cosmetics obsługuje obecnie 13 formatów. Kilka robotów F4, wyposażonych w specjalne narzędzia do otwierania, napełniania i zamykania opakowań, pospołu z wysokowydajnym systemem firmy Schubert do przetwarzania obrazu, wykorzystano do umieszczania palet kosmetyków (od jednej do czterech) w układach uzależnionych od rodzaju pojemników. Wydajność linii TLM zależy od liczby palet z kolorami w jednym pudełku. W przypadku pudełek z jedną paletą, zwanych „monos”, maszyna jest w stanie zapakować około 100 produktów/min; gdy liczba palet w pudełku wzrasta do czterech (quattros), wydajność spada do ok. 60 produktów/min. 

Wszechstronna linia pakująca

Puste pudełka są dostarczane przez pierwszą sub-maszynę (jedną z samodzielnych maszyn wchodzących w skład systemu pakującego) za pośrednictwem pasa podającego na linię TLM, a następnie chwytane przez roboty F4 i umieszczane w tzw. box opener (otwieraczu pudełek), który dzięki zróżnicowanym mechanizmom otwierania obsługuje różne typy pojemników. Ponieważ używamy wielu rodzajów zamknięć, opracowanie mechanizmu otwierającego dla różnych pudełek było jednym z wyzwań stojących przed naszymi inżynierami – wyjaśnia Werner Schäfauer, kierownik ds. sprzedaży w firmie Schubert. Następnie roboty F4 ponownie chwytają już otwarte pudełka i umieszczają je na pasie transmisyjnym. 

Pas podający w drugiej sub-maszynie dostarcza dodatkowe pudełka lub palety kolorów w zależności od typu zamówienia. Trzecia sub-maszyna zajmuje się procesem podawania palet kolorów do robotów F4, które chwytają je w swoje ramiona. Schubert opracował specjalne narzędzie, które ma chronić przed uszkodzeniami lub pokruszeniem delikatne palety kolorów składające się ze sprasowanego i spieczonego pudru.

Wysoka precyzja i zintegrowana kontrola jakości

Skaner światła odbitego sprawdza, czy pudełko zostało otwarte przed umieszczeniem w środku palety kolorów. Linia pakująca uwzględnia wartości tolerancji dla opakowania. Zanim palety zostaną umieszczone precyzyjnie w ząbkowanym wnętrzu pudełka, robot F4 przesuwa produkt nad stacją klejącą. Znalezienie odpowiedniego kleju było kolejnym wyzwaniem – przyznaje Werner Schäfauer. Sensor sprawdza, czy klej, który mocuje palety do pudełka, został nałożony we właściwym miejscu. Przed zamknięciem pełne palety przechodzą przez dalszy proces kontroli jakości. Trójwymiarowy skaner, opracowany specjalnie przez firmę Schubert, kontroluje, czy wszystkie palety zostały ułożone poprawnie w przeznaczonych do tego miejscach i czy nie wystają poza obrys pudełka. Schubert, decydując się na wykorzystanie skanera 3D, stał się pierwszą firmą, która zapewnia klientom możliwość tworzenia trójwymiarowych obrazów ich produktów. Tym samym stało się możliwe określanie wysokości produktów. 

Do obsługi nietypowych formatów z mniejszą ilością palet maszynę doposażono w zintegrowaną stację pakowania ręcznego. W ten sposób nowa linia pakująca umożliwia firmie Laverana szybką reakcję na potrzeby klientów, a jednocześnie zaspokaja ich zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania. 

Fakty i liczby:

– napełnianie pojedynczych, podwójnych i poczwórnych pudełek na jednej maszynie;

– obecnie 13 formatów, dodatkowe formaty mogą zostać dodane w dowolnym momencie;

– szybka zmiana formatów w ciągu 10 minut;

– kompaktowe wzornictwo;

– wysoka wydajność linii;

– zintegrowana kontrola jakości;

– wydajność linii TLM jest uzależniona od liczby palet kolorów w pudełku: mono (1 paleta w pudełku: 100 produktów/min); duo (2 kolory): 80 prod./min; quattro (4 kolory): 60 prod./min.

Na podstawie materiałów firmy Schubert opracował TK