W połowie lutego br. firma Fujifilm zorganizowała dni otwarte w drukarni Eco Flexibles, czyli u pierwszego europejskiego (oraz pierwszego poza Japonią) nabywcy maszyny Jet Press FP790. Eco Flexibles z siedzibą w brytyjskim Northampton zdecydowała się na inwestycję w nową maszynę cyfrową do zadruku opakowań giętkich po udanych testach beta.
Northampton to średniej wielkości miasto położone ok. 100 km na północny zachód od Londynu. Związki Eco Flexibles z Fujifilm trwają od lat – firma od dawna zaopatruje się w płyty Flenex FW, a teraz zainwestowała w Jet Press FP790. Maszyna drukująca na wstędze o szerokości 790 mm została zainstalowana latem ub.r. w nowej siedzibie firmy w Northampton. Jak tłumaczy dyrektor generalny Eco Flexibles David Smith: W odróżnieniu od konwencjonalnych maszyn cyfrowych, w których stosuje się tonery i atramenty elektrograficzne, model Jet Press FP790 używa atramentów na bazie wody, aby zapewnić doskonałą wydajność, a zarazem ograniczyć emisję dwutlenku węgla. To przełomowy moment dla branży opakowań giętkich w Wielkiej Brytanii i dla nas jako firmy.
Drukarnia stawia sobie za cel zwiększenie podaży nadających się do recyklingu ekologicznych opakowań u brytyjskich właścicieli marek, do których przede wszystkim kieruje swoją ofertę. Ściśle współpracuje ze sprzedawcami detalicznymi, właścicielami marek i producentami żywności, opracowując nadające się do recyklingu, giętkie opakowania monopolimerowe i papierowe, które zapewniają jednakową lub lepszą wydajność w porównaniu z dotychczasowymi mieszanymi konstrukcjami z tworzyw sztucznych. Jednocześnie aktywnie reaguje na wymogi współczesnego rynku: popyt marek na druk niskonakładowy z danymi zmiennymi, krótki czas realizacji i najwyższą jakość grafik.
Eco Flexibles narodziła się, aby namieszać na rynku druku w Wielkiej Brytanii. Od początku skoncentrowaliśmy się na materiałach i technologiach o zrównoważonym charakterze. Większość drukarni na Wyspach korzysta z druku fleksograficznego, jednak wobec rozwoju technologicznego maszyn, spadających nakładów jednostkowych przy rosnącej liczbie SKU, personalizacji oraz zmieniających się potrzeb klientów, obserwujemy ekspansję cyfrowych technik druku. Te z brytyjskich drukarni, które to dostrzegły, opierały dotychczas swoją produkcję przede wszystkim na standardowych maszynach HP Indigo – wyjaśnia Simon Buswell, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Eco Flexibles.
Cyfrowa przyszłość druku opakowań giętkich
Choć dotychczas wdrażanie technologii druku cyfrowego w sektorze opakowań nie przebiega w tempie notowanym w innych sektorach druku, digitalizacji nie uda się zatrzymać. W raporcie Allied Market Research (AMR) z 2021 r. szacowano, że globalny rynek opakowań z nadrukiem cyfrowym jest wart 20,6 mld USD (w 2021 r.), ale w ciągu 10 lat sięgnie kwoty 49,9 mld USD. Raport sugerował również najszybsze wzrosty w segmencie druku opakowań giętkich, z drukiem inkjetowym jako dominującą technologią.
Skąd ten popyt na rozwiązania cyfrowe w druku opakowań? To efekt skumulowanej presji konsumentów, zmian regulacji prawnych oraz rosnącego poczucia odpowiedzialności za środowisko ze strony marek i producentów opakowań. Stosowanie druku inkjetowego pozwala zmniejszyć ilość odpadów i zwiększyć możliwości recyklingu. Dodatkowo eliminuje materiały eksploatacyjne wymagane do produkcji płyt i czyszczenia urządzeń do obróbki, a także ogranicza zużycie energii i wody związane z realizacją tych procesów. Ponadto przejście na technologię cyfrową oznacza możliwość oszczędnego drukowania mniejszych nakładów, a tym samym drukowanie tylko takiej ilości, jaka jest potrzebna.
Kolejną korzyścią jest skrócenie czasu dotarcia produktu na rynek. O ile analogowe linie do zadruku opakowań wymagają nowej konfiguracji przy każdej zmianie zlecenia, maszyny cyfrowe radzą sobie bez niej, dzięki czemu zadanie jest drukowane od razu, a czas realizacji ulega znacznemu skróceniu.
Kolejnym czynnikiem stojącym za rosnącą popularnością druku inkjetowego jest szybki wzrost liczby jednostek magazynowych (SKU). Produkowanie na zapas generuje wyzwania logistyczne i magazynowe oraz zwiększa ilość odpadów i koszty. Produkcja krótkoseryjna, polegająca na drukowaniu dokładnie takiej ilości, jaka jest potrzebna, oferuje sposób na obejście tego problemu, ale przy użyciu procesów analogowych po prostu nie jest opłacalna.
Premierowa cyfrowa maszyna w ofercie Fujifilm
Dotychczasowa działalność Fujifilm w branży opakowań giętkich sprowadzała się do produkcji płyt fleksograficznych, atramentów, listew drukujących i systemów utrwalania LED. Informacje o tym, że pracuje nad pierwszą w swej ofercie maszyną cyfrową do opakowań giętkich, pojawiły się w 2021 r. Po udanych testach beta w Europie, USA i Japonii, urządzenie trafiło do sprzedaży pod koniec 2023 r. Z myślą o bezproblemowej integracji nowego modelu z istniejącymi środowiskami produkcyjnymi, Fujifilm podjęła strategiczną współpracę z firmami Henkel (w zakresie klejów do laminowania), Nordmeccanica (rozwiązania wykończeniowe), Hybrid Software (interfejs cyfrowy do zarządzania procesami roboczymi), Infigo (web-to-print) oraz Karlville (produkcja opakowań). Kooperacja z tak renomowanymi producentami technologii prepress i postpress dowiodła, że Jet Press FP790 jest w pełni kompatybilna ze standardowymi systemami i procesami, umożliwiając bezproblemową integrację w istniejących środowiskach produkcyjnych i stanowiąc cyfrowe rozwiązanie plug and play, które zapewnia najwyższej jakości gotowe opakowania przy minimalnych testowaniu, szkoleniu lub konfiguracji.
FP790 pracuje z niezwykle wysoką wydajnością rzędu 50 m/min niezależnie od liczby nakładanych kolorów i zapewnia bardzo długi czas pracy bez przestojów, co przekłada się na ogólne podniesienie wydajności. Głowice drukujące o rozdzielczości 1200 x 1200 dpi w parze z atramentami CMYK pozwalają uzyskać wyjątkową gęstość kolorów. Szeroka gama dostępnych atramentów umożliwia przetwórcom uzyskanie wyjątkowej zgodności marki i koloru spotowego bez potrzeby stosowania dodatkowych atramentów specjalnych, zwłaszcza że FP790 jest w stanie osiągać ponad 90% gamy kolorów Pantone. Z punktu widzenia producentów opakowań giętkich dużą zaletą modelu Fujifilm są dwa kanały białego atramentu, które zapewniają wysokie krycie bieli.
Firma Fujifilm stosuje przyjazne dla środowiska podkłady na bazie wody i technologie atramentowe, które spełniają lub przewyższają wszystkie wymagania prawne dotyczące drukowania opakowań giętkich. Model Jet Press FP790 jest również w stanie zminimalizować odpady, zmniejszyć liczbę materiałów eksploatacyjnych związanych z tradycyjną produkcją analogową i całkowicie wyeliminować wszystkie elementy procesu produkcji płyt.
Jak podkreśla Manuel Schrutt, szef działu opakowań, Fujifilm EMEA: Firma Fujifilm przez wiele lat budowała reputację doskonałości w technologii inkjetowej. Ta ciężko zdobyta wiedza została teraz dostosowana do specyficznych wymagań rynku opakowań giętkich, przy wykorzystaniu bogatego doświadczenia Fujifilm we wspieraniu drukarni opakowań atramentami, systemami utrwalania, płytami i systemami drukującymi. Oferując wyjątkową jakość, bezproblemową integrację oraz doskonałą niezawodność i produktywność, model Jet Press FP790 prezentuje nowy poziom połączonej jakości, produktywności i niezawodności w maszynie cyfrowej do opakowań.
Tomasz Krawczak