Projektantom nowego wzornika z papierami Sappi Fusion przyświecała idea góry lodowej: pod powierzchnią kryje się znacznie więcej niż mógłbyś się spodziewać. Firma Knappe + Lehbrink Promotion GmbH, która używa papieru na warstwy pokryciowe tektury falistej marki Sappi, może potwierdzić, że ten jasnobiały top liner oferuje znacznie więcej, niż sugeruje na pierwszy rzut oka.
Góry lodowe mają charakterystyczną cechę: imponujące szczyty i niezwykłe formacje lodowe wystające ponad poziom morza to nie wszystko. Przeciwnie: ich największa część jest ukryta pod wodą. Firmie Sappi tak bardzo spodobała się ta „lodowa” koncepcja i związany z nią element zaskoczenia, że wybrała ją jako przewodni motyw swego najnowszego wzornika papierów Fusion. Podłoże opracowane z myślą o stosowaniu z tekturą falistą posiada jedną kluczową własność, która jest unikalna na rynku: wyjątkową jasność bieli i niepowtarzalną powierzchnię, tak jak góra lodowa błyszcząca w świetle polarnego słońca. To doskonałe podłoże o bezprecedensowym wśród top linerów poziomie jakości oraz jasności, doskonale nadające się do zadruku w technologii offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej, a także do wszelkiego rodzaju wykończeń po druku.
Fusion jest papierem wykonanym w 100% z włókien pierwotnych i kryje wiele innych zalet. Przy kaszerowaniu nim tektury falistej zużycie kleju spada do dotychczas nienotowanego poziomu. Dzięki precyzyjnym złamom nie pojawiają się widoczne pęknięcia, a to oznacza, że tektura oklejona papierem Fusion doskonale nadaje się do produkcji jednorodnych opakowań i displayów. Co więcej, otwiera drzwi do nowych pomysłów i koncepcji dzięki swoim własnościom takim jak: znakomita zadrukowalność, przystosowanie do kontaktu z żywnością, certyfikacja ISEGA oraz zredukowane koszty transportu i logistyki.
Te wszystkie zalety można obejrzeć w nowym próbniku Sappi Fusion. Będziemy go używać zarówno w celu edukowania klientów z sektorów technicznych, jak i przyciągania uwagi profesjonalistów zaangażowanych w projektowanie opakowań z tektury falistej – mówi Wiebke Perrey, specjalista ds. komunikacji marketingowej w dziale Speciality Papers Sappi Europe.
Nowy zestaw na displayu
Teczka z materiałami reklamowymi Sappi, które przygotowała firma Knappe + Lehbrink Promotion GmbH z niemieckiego Bünde, jest kolorowa i posiada wykończenia najwyższej jakości. 6-stronicowy folder zawiera sześć wkładek z arkuszami papieru, umieszczonych na co drugiej i co trzeciej stronie. Każda seria arkuszy została zadrukowana fotografiami zwierząt o żywej kolorystyce. Pierwszy motyw to niedźwiedź polarny na ciepłym żółtym tle, wygrzewający się na krze lodowej; drugi pokazuje dwa pingwiny drepczące przez polarny krajobraz i otoczone polarnym morzem.
Oprócz zwierząt obie fotografie prezentują kolorystyczny kontrast pomiędzy zimnymi tonami błękitu charakterystycznymi dla lodu i wody z jednej strony a ciepłymi kolorami słońca oraz nieba lśniącego żółcią i pomarańczem z drugiej. Pierwsze sześć arkuszy – o gramaturach od 90 do 180 g/m2 – zostało zadrukowanych w technice offsetowej, kolejne sześć we flekso/preprincie. To pozwala na zaprezentowanie różnic między obiema technologiami drukowania. Połowa każdego arkusza zadrukowanego offsetem została wykończona błyszczącym lakierem spotowym UV. W przypadku próbników flekso do przygotowania wydruku zastosowano jeden z najnowszych procesów renderowania HD, który w praktyce zrównuje druk fleksograficzny i offsetowy pod względem jakości i uzyskanych efektów. Próbniki flekso zostały zadrukowane przez DFTA Stuttgart w centrum technologii druku na Uniwersytecie w Stuttgarcie.
Zużycie kleju niskie jak nigdy wcześniej
Sama teczka formatu A4 została wykonana z całkowicie białej tektury falistej o fali F kaszerowanej dwustronnie przez firmę Knappe+Lehbrink papierem Fusion o gramaturze 180 g/m2. Zredukowaliśmy zużycie kleju praktycznie do zera – ocenia z uśmiechem Simone Knappe, dyrektor zarządzający w Knappe + Lehbrink. – Mimo że operator naszej maszyny początkowo podszedł do tego projektu bardzo sceptycznie, końcowe rezultaty przekonały i jego, i nas. Dzięki mniejszej ilości kleju możliwa była redukcja czasu schnięcia, co dało w efekcie skrócenie czasu obróbki surowca. Czas to pieniądz w tym biznesie – dodaje Knappe. –Każda minuta, którą można zaoszczędzić w trakcie procesu produkcji, na końcu się sumuje i stanowi wartość dodaną w łańcuchu produkcji opakowań.
Jak twierdzi Knappe, zmniejszenie skali zużycia kleju przy kaszerowaniu papierami Sappi Fusion ma również korzystny wpływ na walory wizualne opakowań: mniej zużytego kleju to słabsze pofalowanie powierzchni. Dzięki Fusion nie dostrzegliśmy falowania na powierzchni z otwartą falą – mówi. Inne korzyści wynikające ze stosowania papierów Fusion są związane z jej znakomitymi własnościami obróbki w trakcie perforowania i złamywania. Krawędzie próbników są gładkie i równe, dlatego nie występują efekty skazy i pęknięcia.
„Góra lodowa” daje wiele korzyści
Teczka z materiałami jest zamknięta za pomocą dwóch magnesów. Magnetyczne zamknięcia zostały zamocowane w estetyczny sposób i nie uszkadza ich nawet częste otwieranie i zamykanie – wyjaśnia Knappe. – Nie wyginają się i nie niszczą tak jak inne rodzaje zamknięć. To kwestia trwałości – ostatecznie nowy próbnik stworzono z myślą o częstym używaniu. Użytkownik musi mieć możliwość otwierania i przerzucania próbnych wydruków jedną dłonią. Zewnętrzna strona teczki została zadrukowana w technologii offsetowej i w całości pokryta matową folią z wytłoczonym logo „Fusion”. Dodatkowo wybrane elementy zdjęcia góry lodowej zostały pokryte lakierem wypukłym.
Zestaw próbników Fusion zawiera również mały display z misiem polarnym. Jego celem jest obudzenie w użytkownikach artystycznych instynktów. Nasz dział badawczo-rozwojowy wysilił wyobraźnię i stworzył coś, co można łatwo złożyć przez proste zagięcie arkusza, bez potrzeby użycia kleju – wyjaśnia Knappe. Do stworzenia displaya użyto tektury z otwartą falą F, kaszerowanej od zewnątrz papierem Fusion o gramaturze 160 g/m2, a następnie perforowanej. Dwuczęściowego niedźwiadka można w prosty sposób wyjąć i rozłożyć, uzyskując w efekcie przyjemny biurkowy display. Można bawić się materiałem i tym bardziej docenić, że na złamywanych krawędziach nie dochodzi do pęknięć – wyjaśnia z dumą Webke Perrey z Sappi.
Kolejnym bonusem jest kod QR nadrukowany z tyłu teczki, który kieruje użytkownika na firmową mikrostronę Sappi Fusion. Podobnie jak w przypadku zestawu próbników, również w przypadku strony www kluczowy element graficzny stanowi motyw góry lodowej. Osoby, które ją odwiedzą, mogą zaledwie kilkoma kliknięciami myszki uzyskać informacje na temat korzyści zapewnianych przez top liner Fusion.
Nie daj się zwieść małej masie
Sappi Fusion łączy jasność i zalety papieru do zadruków wysokiej jakości ze znakomitymi własnościami powierzchni i stabilnością wielowarstwowego papieru pokryciowego tektury falistej. Spełnia wymagania zarówno dostawców markowych produktów, jak i dużych firm handlowych w zakresie wyjątkowej prezencji i jakości, ale równocześnie odpowiada na potrzeby przemysłu opakowaniowego poszukującego materiałów o optymalnych własnościach przetwórczych. W odróżnieniu od tektur GD2, w których skład wchodzi domieszka papierów z recyklingu, Sappi Fusion jest wyjątkowo białym materiałem składającym się wyłącznie z bielonych włókien pierwotnych. To oznacza, że jest nie tylko w pełni recyklowalny, ale dodatkowo posiada certyfikację ISEGA i został dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z suchą i tłustą żywnością.
Jednym z ważnych elementów współczesnego wzornictwa opakowań jest stosowanie materiałów i metod przetwórstwa przyjaznych dla portfela. Wobec rosn
ącej wśród klientów świadomości znaczenia zrównoważonego rozwoju, producenci koncentrują się na dostarczaniu rozwiązań umożliwiających ograniczenie zużycia materiałów. Top liner Fusion jest dostępny w wyjątkowo niskich gramaturach, dlatego nadaje się do kaszerowania tektury falistej bez potrzeby kompromisów w zakresie jakości, stabilności lub walorów użytkowych.
Papiery Fusion firmy Sappi gwarantują wysoki poziom sztywności tektur falistych bez straty własności użytkowych, nawet w przypadku gramatur 90 g/m2. Nowy próbnik spełnia doskonałą funkcję demonstrując, że Fusion – niczym góra lodowa – nie może być oceniany wyłącznie po tym, co wystaje nad powierzchnię.
Tłumaczenie: Tomasz Krawczak